Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Araba Yıkama ve Araç İçi Temizleme Rehberi

Arabanızın her seyahatinizden izler taşımasını istemiyorsanız detaylı araç temizliği için kullanabileceğiniz ipuçlarına yazımızda göz atın.

Güncellenmiş

Araba Nasıl Yıkanır?

Araba Nasıl Yıkanır ve Temizlenir

Ev temizliğinde geçerli olan kural, yani yukarıdan aşağıya temizleme kuralı, temizlenen yerlerin tekrar kirlenmemesi için araç temizlemede de geçerlidir. Ancak arabanız eğer çok kirliyse önce jant ve tekerlekleri uygun bir fırçayla fırçalayarak kabasını alabilirsiniz. Sonrasında şu adımları takip edin:

 1. Arabanızı, tavanına hortum tutarak ıslatın ve üzerindeki tüm kirlerin yumuşamasını sağlayın. Gerekirse tazyikli su ile kuş pisliği gibi kirleri sökün.
 2. Aldığınız oto şampuanı ve suyla arabanızı tavandan başlayarak bölge bölge yıkayın. Bunun için özel ve yumuşak bir sünger kullanın.
 3. Önce tavanı, sonra önü, arkayı ve yanları yıkayın. En son lastik ve jantlara gelin. Böylece süngeriniz geç kirlenir ve içine hapsolan kirler diğer bölgeleri çizmez.
 4. Arabanızı güzelce yıkadıktan sonra sentetik güderi bir bezle kurulayın. Böylece aracınızda su lekeleri oluşmayacaktır.

Araba yıkamak aynı zamanda cilaya hazırlık işlemi olarak da görülebilir. Aracınızı daha parlak ve hasarsız gösterecek bu işlemi sünger veya makine yardımıyla kendiniz yapabileceğiniz gibi uzmanlara da bırakabilirsiniz.

Sürüş keyfinizi artırmak ve arabanızın görünümünü korumak için araç bakımının ve temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Detaylı Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç bakımı elbette sadece araba yıkamak ile bitmez. Araç içi temizlik de atlanmaması gereken bir aşamadır. Özellikle çocuklarınız varsa veya arabanızın içinde pek de titiz değilseniz, dış temizliğe gösterdiğiniz özeni aracınızın içinde de göstermeniz gerekecektir:

 • Paspasları dışarı çıkartıp güzelce silkeleyin ya da çok kirlilerse yıkayın.
 • Elektrik süpürgesi veya şarjlı el süpürgesi ile aracınızın içini, zemini ve koltukların aralarını güzelce süpürün.
 • Deri veya kumaş koltuklarınıza göre seçeceğiniz, özel döşeme temizleyicilerinin kullanım talimatlarına uyarak koltuklarınızı temizleyin.
 • Temiz bir bezle arabanızın içindeki tozları alın. Sonrasında özel spreyler kullanarak konsol ve direksiyon gibi kısımları temizleyebilirsiniz.

Detaylı oto temizliğini tamamlamak için camları da özel cam temizleme sıvıları ve mikrofiber bez kullanarak silin.

Araba yıkamak özen gerektiren bir iştir ve bazı ince detaylarla çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Örneğin günün en sıcak saatlerinde araba yıkamanız önerilmez. Çünkü daha durulayamadan kaporta üzerinde kuruyacak şampuan, leke bırakabilir ve boyaya zarar verebilir. Aynı nedenle arabanın tümünü şampuanlayıp durulamak yerine bölge bölge gitmek daha doğru olacaktır. Uzmanlar arabayı el ile yıkamanın doğru yöntem olduğunu söylerler. Böylece hem arabanızla bağ kurarken hem de yüzeyini detaylıca kontrol etme şansınız olur. Artık arabanızı içten dışa temizlediğinize göre tek yapmanız gereken bir sonraki sürüşün tadını çıkarmaktır.

araba içi nasıl temizlenir
 • Bulaşık deterjanı, döşeme temizleyici gibi evde kullandığımız temizlik ürünleri araba için zararlı olabilir. Araç temizleme sırasında araba için üretilmiş ürünleri tercih edin.
 • Yumuşak bile olsa kaportayı fırça ile değil, özel yumuşak süngerlerle yıkayın.
 • Detaylı araç temizliği sırasında torpido gözünü el süpürgesinin ucuna bir külotlu çorap geçirerek süpürebilirsiniz. Böylece süpürge ufak parçaları yutmayacaktır.
 • Aslen yayınlandı