Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Araba Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Arabanızı zahmetsizce temizlemek ve üstelik bunu boyasına ve diğer aksamlarına zarar vermeden yapmak ister misiniz? Merak ettiğiniz her şey yazımızda mevcut.

Güncellenmiş

Araba Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Arabımıza ne kadar özen göstersek de kirlenmesine ve tozlanmasına engel olamayız. Düzenli yapılmayan araba temizliği sürüş kalitesini düşürdüğü gibi sağlık açısından da zararlıdır. Araba temizliğinde genel olarak tercih edilen araba yıkama servisleridir fakat arabasıyla ilgilenmeyi seven biri bu temizlik rutinini kendisi de kolaylıkla uygulayabilir. Öncelikler dikkat edilmesi gereken husus, her temizlik malzemesinin araba temizliğinde kullanılmaması gerektiğidir:

  • Ev için üretilen temizlik malzemeleri, fayans, mermer gibi yüzeyler içindir ve arabanın iç yüzeyinde kullanıldığında zarar verir.
  • Araba temizliği genel olarak su kullanılmadan yapılır fakat ev temizlik malzemelerinin su ile durulanması gerekmektedir.
  • Ev temizliği için üretilen maddelerin solunması zararlıdır ve araba gibi havalandırması kısıtlı yerlerde kullanımı sağlığa zarar verir.

Araba bakımı için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanarak şu adımları takip edebilirsiniz:

Paspas Temizliği

Araba paspasları en çok kirlenen kısımlardır. Araba paspası iki şekilde olabilir: kauçuk paspas ve halı paspası. Kauçuk paspasların temizliği halılara göre daha kolaydır. Paspası önce dışarı çıkarıp silkeyelin. Daha sonra sabun veya paspas temizliği için üretilmiş bir yıkayıcı ile paspası fırçalayarak temizleyin, işlem sonunda kuruması için serin. Halı paspasların temizliği kauçuk paspasa göre daha farklıdır. Paspası çıkarıp silkeledikten sonra şarjlı el süpürgesiyle süpürün. Bu sayede içinde birikmiş tozlardan arınmış olacaktır. Daha sonra, halı için üretilmiş özel bir sprey kullanabilir ya da sabunla yıkayıp fırçalayabilirsiniz. Unutmayın, halı paspasın kuruması zaman alacaktır. Halının nemli kalıp küflenmesini engellemek için iyice kuruduğundan emin olmadan sermemeye özen gösterin.

Araba İçi Temizliği

Paspas temizliğinden sonra sıra araba içi temizliğine gelir. Bu işlem için şarjlı el süpürgesi kullanmak idealdir. Koltuk üstlerinden başlayarak, koltuk araları, oturma yerleri, oturma yerlerinin araları ve zemin döşemesini iyice süpürün. Koltuk aralarını süpürürken ince süpürge uçlarını kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Araba temizliği sırasında eldiven kullanmak cildinizi kimyasal maddelerden koruyacaktır. Arabanın dış yüzeyini temizlerken kullanacağınız fırça gibi malzemelerin boyaya zarar verebileceğini de unutmayın.
Araba Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltukların Temizliği

Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus, koltuk kumaşının hangi cins malzemeden üretildiğidir. Mesela deri ve kumaş koltukların temizliği için ayrı işlem uygulanması gerekir. Bu işlem sırasında araba koltuğu temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerinden yararlanılması daha doğru olacaktır.

Kumaş koltukların temizliği için yapmanız gereken, kumaş koltuk için üretilmiş spreyi püskürtüp biraz bekletmek. Beklettiğiniz süre boyunca kirler koltuktan ayrılacaktır. Daha sonra, sünger veya temizlik beziyle koltukları silebilirsiniz. Çıkmayan lekeler için araba koltuklarına özel üretilmiş ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu lekelerin temizliğinde temizlik bezi yerine fırça kullanmak işinizi daha kolay bir hale getirir

Deri koltukların temizliği daha hassas olduğundan dolayı deri kumaşa zarar vermeyen bir temizlik spreyi kullanıp, ardından yumuşak bir temizlik beziyle silmelisiniz. İsteğe göre, temizlik sonrası özel bir deri koltuk bakımı da uygulanabilir. Bunun için, deri bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Kapı İçleri ve Direksiyon Temizliği

Araba içi temizliğinin son kısmı kapı içleri, ön konsol ve direksiyon temizliğidir. Tercihe göre parlak veya mat görünüm sağlayan sprey kullanabilirsiniz. Havalandırma temizliğinde ise ince uçlu fırça, havalandırma deliklerini temizlemede etkili olacaktır.

Arabanın dış Yüzeyi

Arabanızın dış kısmını elle yıkamak arabanın boyası için her zaman daha yararlıdır. Bunun için ihtiyacınız olan araba şampuanı, araba süngeri ve kurulama bezidir. Arabanızı yıkadıktan sonra kurulamak, araba boyasının ömrünü uzatacaktır.

Aslen yayınlandı