Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Araç Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Arabanızla ilgilenmeyi seviyor musunuz? Öyleyse araba koltuğu temizliği ile ilgili püf noktalarımız tam size göre! Yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Araç Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Araç koltuklarını çok sık kullanıldığı için temiz tutmak önemlidir. Aracınızın koltuğunu temizleme yöntemi, koltuğun kumaşına göre farklılık gösterecektir. Bazı kumaşlar özel bakım ister, bu nedenle araç koltuklarınıza zarar vermemek için işe başlamadan önce araç kılavuzunı mutlaka okuyun. Etkili sonuç almak için araç koltuğu temizliği sırasında bu bilgilerden yararlanmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca, temizliğe başlamadan önce kullanacağınız temizlik ürününün etiketini de kontrol etmeniz olası bir kullanım hatasını önleyecektir. Temizlik ürününün araç koltuğunuzun kumaşına uygun olup olmadığına dikkat edin.

Araba koltuğunu temizlemek salonunuzdaki kanepenizi temizlemekten çok da farklı değildir. Araç koltuğunuzu çok fazla ıslatmadan temizlemeye çalışın. Biliyorsunuz araç koltuklarını kurutmak kanepenizi kurutmaktan daha zahmetlidir. Bu yüzden ıslak bir bez yerine nemli bir bezi tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Temizliğe Başlamadan önce Gerekenler

Aracınızın koltuğunu temizlemeye karar verdiniz ve neler lazım diye merak ediyorsunuz. İşte size lazım olan malzemeler: Elektrikli süpürge, iki adet kova, çamaşır deterjanı veya araba döşemesi temizleyicisi, deri kremi, sünger, havlu ve güderi.

araba içi nasıl temizlenir

Kumaş Araba Koltukları Nasıl Temizlenir?

Başlamadan önce: Kullanacağınız temizlik ürününün koltuğunuza zarar vermeyeceğinden emin olmak için, önce araç koltuğunuzun küçük bir bölgesinde deneyin.

  • İlk olarak araç koltuğunuzu elektrikli süpürge ile temizleyin. Böylelikle yüzeydeki kirlerden arındırmış olursunuz.
  • Sonra bir kovayı soğuk su, ikinci kovayı ise sıcak su ile doldurun.
  • Sıcak su bulunan kovanızın içine normal çamaşır deterjanı ekleyin. Seçtiğiniz ürünün etiketini okuyun ve kullanım talimatlarını izleyin.
  • Süngeri sıcak suyun içine batırın ve araç koltuklarınızı temizleyin. Bu işlem sırasında araç koltuklarını çok ıslatmamaya özen gösterin.
  • Soğuk su bulunan kovaya temiz bir havluyu batırın ve araç koltuklarınızı, üzerinde deterjan ve kir kalmayana kadar temizleyin.
  • Eğer istediğiniz sonucu alamadıysanız bu işlemi tekrarlayın.

Deri Araba Koltukları Nasıl Temizlenir?

Deri koltuklarınıza bakım uygularken özel bir temizlik ürünü kullanmaya özen gösterin. Koltuklarınızı sık sık elektrikli süpürge ile temizlerseniz, kirlerin birikmesini de engellemiş olursunuz. Yoğun bir temizlik için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  • Aracınızın içini elektrikli süpürge ile temizleyin.
  • Süpürme işlemi bittikten sonra araba döşemesi için üretilen özel temizleyiciyi, kullanma talimatında önerilen miktar kadar araç koltuklarınızın üzerine sıkın.
  • Güderi bezle araç koltuklarınızı silin.
  • Son olarak araç koltuklarınızı kurumaya bırakın.

Deri koltuklar için özel deri kremi kullanmanızı öneririz. Bu krem, deri koltuklarınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlayacaktır.

Araç koltuklarınızın temizliği, yukarıdaki önerileri ve yöntemleri uyguladığınız takdirde artık zor değil. Düzenli olarak temizlendiğinde, ister deri ister kumaş koltuklara sahip olun, aracınız yeni gibi görünecektir!

Aslen yayınlandı