Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Virüslerin Yayılmasını Önlemek için El Yıkama Rehberi

El hijyeninizi sağlayarak virüslerden korunabilmeniz için bilmeniz gereken bütün ipuçları bu yazıda.

Güncellenmiş

Su ve Sabun ile El Yıkama

Salgın hastalıklardan korunmak için alınabilecek önlemlerin başında temizlik alışkanlıklarına dikkat etmek gelir. Koronavirüsün dünyada hızla yayılmaya başlamasıyla Korona virüsü nasıl bulaşır, virüsten korunma yolları, el yıkama ve hijyen önemi gibi konular gündemimize hızla oturdu.

Koronavirüs kişiden kişiye, öksürük veya nefesle ortama yayılan küçük damlacıklar aracılığıyla bulaşabilmektedir. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere de düşer. Diğer insanlar bu nesnelere veya yüzeylere temas ettikten sonra gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunurlarsa virüse yakalanırlar. Bugüne kadar yapılan çalışmalar koronavirüsün temas yoluyla da bulaşabildiğini göstermektedir; bu da gündelik yaşamda birçok yere değen ellerimizi sık ve doğru yıkamanın önemini bir kez daha hatırlatmaktadır.

Ellerimizi Hangi Durumlarda, Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Uzmanlar koronavirüse karşı hijyen tedbirlerinde, ellerin olabildiği kadar sık ve daha önce yıkanmayan durumlarda dahi yıkanmasını öneriyor. Sosyal hayattaki tüm rutin işlemlerden sonra ellerin temizlenmesi demek olan sosyal el yıkama, virüslerden korunmak için temel önceliğiniz haline gelmelidir. El temizliğini sağladığınızdan emin olmak için:

 • Dışardan eve döndüğünüzde,
 • Toplu taşıma araçları, hastaneler, parklar ve diğer ortak kullanım alanlarını kullandıktan sonra,
 • Yemeklerden önce ve sonra,
 • Tuvaletten sonra,
 • Evsel veya tıbbi atıklara dokunduktan sonra,
 • İnsanlarla tokalaşmak ve temas etmek zorunda kalırsanız,
 • Hasta birisi veya bir yara ile temas ederseniz,
 • Öksürüp hapşırdıktan sonra,
 • Pişmemiş hayvansal gıdalara dokunduktan sonra, ellerinizi mutlaka hijyenik el yıkama aşamalarına uygun olarak dezenfekte etmelisiniz.

Hijyenik El Yıkama Aşamaları

Ellere yerleşen geçici mikroorganizmaları yok etmek için ellerin el yıkama süresine uygun olarak sabun veya diğer antiseptiklerle yıkanması işlemine hijyenik el yıkama denmektedir. Ellerinizin hiyenini sağladığınızdan emin olmak için:

 • Kullandığınız yüzük, saat gibi aksesuarları çıkarın.
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkadığınızdan emin olun. El yıkama süresi uzun geliyorsa, en sevdiğiniz şarkıyı tekrarlamayı alışkanlık haline getirirseniz bu süreyi daha eğlenceli kılabilirsiniz. Söz konusu el yıkama süresinde musluğu kapatırsanız sağlığınızı korurken doğayı da unutmamış olursunuz.
 • Ellerinizi mutlaka akan suyun altında ve bol sabunla yıkayın. Antiseptik veya antibakteriyel sabunlar kullanmak zorunda değilsiniz, normal sabun yeterlidir. Ancak evinizin dışında çok sayıda insan tarafından kullanılan yerlerdeyseniz, sıvı sabun kullanmak daha hijyenik olacaktır.
 • Islattığınız ellerinizin tüm yüzeyine sabunu uyguladıktan sonra, el arkalarını, parmak aralarını, tırnak kenarlarını ve diplerini el bileklerinize kadar sabunladığınızdan emin olun.
 • Ellerinizi akan suyun altında iyice durulayın.
 • Ellerinizin durulandığından emin olduktan sonra temiz bir havlu ile kurulayın. Evde kullandığınız havlularınızı sık sık değiştirdiğinizden emin olun. Dışarıda iseniz tek kullanımlık peçeteleri tercih ederek musluğu da bu peçeteyle kapatıp el yıkama işlemini bitirebilirsiniz.

Su ve Sabun Olmadığı Durumlarda El Temizliği Nasıl Yapılır?

Ellerin su ve sabunla yıkanması, kendinizi ve başkalarını koronavirüsten ve diğer pek çok hastalıktan korumanın en ucuz ve etkili yollarından biridir. Su ve sabuna erişemediğiniz durumlarda ise alkollü el antiseptiklerini ve kolonyayı tercih edebiliriz. Bu dezenfektanlar el yıkar gibi, elin tüm yüzeylerine yayılarak kullanılmalı ve ardından kuruması beklenmelidir.

Virüslerin bulaşmasından kendimizi korumak için eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Kolonya ve el temizleme jellerinin ana maddesi olan alkol, bazı mikrop ve virüs çeşitlerini yok edemese bile, araştırmalara göre koronavirüsü etkisiz hale getirebiliyor. Fakat dezenfektan kullanarak el hijyenini sağladığınız durumlarda, ölen mikroplar elinizin üzerinde kalıyor.

Alkolün ulaşamadığı veya etkisiz hale getiremediği virüsler olursa bu, hastalığa neden olabilir. Bu nedenle el temizliği ve hijyeniniz için mümkün olan her durumda su ve sabunla ellerinizi yıkamayı tercih etmelisiniz.

Aslen yayınlandı