Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Virüslerden Korunma Yolları: El Yıkama ve Diğer Kişisel Hijyen Kuralları

Virüslerden korunmak için bilmeniz gereken 3 temel kişisel hijyen kuralını bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Lavabo ve Banyo Hijyeni İçin Gerekenler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte, yaşamımız iki temel soru etrafında şekillenmeye başladı: Koronavirüs nasıl bulaşır, koronavirüsten temel korunma yöntemleri nelerdir? Uzmanlar ve araştırmacılar, paniğe kapılmadan önlemlerimizi almamız uyarısında bulunuyorlar. Yapılan bütün açıklamaların ise ulaştığı ortak bir sonuç var: Salgından kendimizi ve çevremizdekileri korumanın yolu doğru kişisel hijyen ve en önemlisi doğru el yıkama alışkanlığından geçiyor. Koronavirüsle mücadelede doğru kişisel hijyeni 3 temel başlıkta özetleyebiliriz:

Uzmanlar ve araştırmacılar, paniğe kapılmadan virüsten korunmak için önlemlerimizi almamız uyarısında bulunuyorlar. Koronavirüsten kendimizi ve çevremizdekileri korumanın yolu ise başta doğru el yıkama olmak üzere doğru kişisel hijyenden geçiyor.

1. El Yıkama

Virüslerden korunabilmek için önce hangi yolla bulaştıklarını öğrenmeliyiz. Yapılan çalışmalar, koronavirüsün(Covid 19), esas olarak temas yoluyla bulaştığını göstermektedir. Bu da gün içerisinde sayısız yere dokunduğumuz ellerimizi olabildiğince sık ve doğru yıkamanın önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Dışarıya çıkmanız gerekiyorsa ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız ya da hastane, okul, market gibi kalabalık yerlerde bulunmanız gerekiyorsa sık sık el yıkamakta fayda var. Peki, el temizliği nasıl yapılır; diğer bir deyişle, hijyenik el yıkama nasıl olmalıdır?

  • Ellerinizi el yıkama süresi olan en az 20 saniye kuralına uyarak, su ve sabunla iyice yıkamalısınız.  
  • El yıkama aşamaları şu şekilde olmalıdır: Takılarınızı çıkartarak ellerinizi suyla ıslatın. Ardından bol miktarda sabunu, dairesel hareketlerle ellerinizin her bölgesine yayın. Parmak ve parmak aralarını, tırnak kenarlarını ovalayarak yıkadığınızdan emin olun. Sağ elinizle sol elinizin, sol elinizle de sağ elinizin sırtını ovalayın. Daha sonra bileklerinizi yıkayın. Ardından ellerinizi akan suyla iyice durulayın.
  • Mikroorganizmalar nemli ortamlarda kolayca çoğalabildikleri için elleri bileklerden başlayarak temiz bir havlu ile kurulayın. Eğer evin dışında bir yerde iseniz, tek kullanımlık kâğıt havluları tercih edebilirsiniz. Kâğıt havluyu musluğu kapatmak için de kullanmayı unutmayın.
  • Eğer bulunduğunuz ortam itibarıyla su ya da sabun yoksa el yıkama yerine kolonya ve alkol bazlı dezenfektanları tercih edebilirsiniz. Ancak hiçbir şeyin su ve sabunun yerini tutmadığını unutmayın.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “Virüslerin Yayılmasını Önlemek için El Yıkama Rehberi” konulu içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.

2. Koronavirüs Nasıl Bulaşır: Yüzümüze Dokunduğumuzda!

 Virüslerden korunmak için gün içerisinde sık el yıkamanın öneminden bahsettik. Ancak araştırmalar, gün içerisinde farkında olmadan defalarca yüzümüze dokunduğumuzu gösteriyor. Asıl olarak ellerimizi, mikroplu yüzeylere sürerek ardından yüzümüzle teması halinde virüs bulaştığı için el hijyeni birinci derece önem arz etmektedir. Fakat en az el yıkama kadar önemli bir başka nokta elimizi yüzümüze değdirmekten kaçınmaktır. Koronavirüs(Covid-19), çoğunlukla hasta kişilerin öksürmeleri ve hapşırmalarıyla ortama yayılan damlacıkların yüzeylerde kalması ve bu yüzeylere dokunan ellerin yıkanmadan yüz, burun veya ağıza götürülmesiyle bulaşmaktadır. Ya da tokalaşmak gibi gündelik hayatta ve iş hayatında sıkça gerçekleştirdiğimiz bir temas, virüsün ellerimiz aracılığıyla transferini kolaylaştırmaktadır. Ne kadar zor olsa da, özellikle kamusal alanda bulunduğumuz zamanlarda yüzümüze dokunmamak konusunda uğraşmalı; ellerimizi sık sık yıkayarak virüslerin ağız, burun yoluyla vücudumuza girmesine engel olmalıyız. Dışarı çıkarken eldiven takmayı tercih ediyorsak yine dikkatli olmakta fayda var! Çünkü virüs dokunduğumuz yüzeylerden eldivene geçmekte ve eldivenle yüzümüze, gözlük gibi yüze taktığımız aksesuarlara dokununca yine kaçtığımız şeye yakalanmaktayız. Eğer maske takmayı tercih ediyorsak, mümkün olduğunca maskeye de dokunmamalıyız. O nedenle koronavirüsten(Covid-19) korunmak adına, elimizi yüzümüze sürmemeyi gündelik hijyen pratiğimizin olmazsa olmaz parçası haline getirmeliyiz.

3. Birkaç Küçük Değişiklikle Yaşam Alanlarının Hijyeni

Yaşam alanlarımızın hijyeni, kişisel hijyen kuralının ayrılmaz bir parçasıdır. Alıştığımız hijyen kurallarına bazı yenilerini ekleyerek kendimizi ve sevdiklerimizi koronavirüs (COVID-19)’dan koruyabiliriz. Bunun için;

  • Havlu, çatal, bıçak ve bardak gibi hiçbir kişisel eşyanızı ortak kullanmayın.
  • Günün büyük kısmını geçirdiğiniz iş yerlerinde kalem, telefon, zımba ve klavye gibi ofis malzemelerini bu süreçte ortak kullanmamaya dikkat edin. Ayrıca günlük olarak bilgisayar klavyesini ve masanızı dezenfekte edin. 
  • Evde kapı kolları, elektrik anahtarı, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri her gün bol su ve deterjanla yıkamayı ihmal etmeyin. İşyerinde yüzey temizliğini de alkol oranı yüksek olan maddelerle yapmanız çok önemli.
  • Dışardan eve geldiğinizde üzerinizi değiştirip duş almak faydalı olacaktır. Yıkayamadığınız kıyafetleri hemen dolaba kaldırmak yerine asarak havalandırabilirsiniz.
  • Alışverişten geldikten sonra satın aldığınız paketli ürünleri temizleyerek virüslerin size bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Alışverişten sonra el yıkamayı alışkanlık haline getirin.
  • Evde karantinada olan bir kişi varsa Sağlık Bakanlığı’nın ev karantinası tavsiyeleri takip edilmeli, hastalığın ev halkına bulaşma riskini önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Aslen yayınlandı