Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Yatak Nasıl Temizlenir?

Geceleri kaliteli uyku için yatağınızın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Yatak temizliği nasıl yapılır diyorsanız burayı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

yatak nasıl temizlenir

Geceleri iyi uyku uyuyabilmeniz için, yatağınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Yatak temizliği nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Hayatımızın üçte birini yatağımızda geçiririz. Bu da yatağımızın dayanıklı olmasını gerektirir. Yatağımız toz, kir, saç, leke ve hatta toz böceklerini barındırır. Yatağımızın uzun vadeli bir yatırım olmasından dolayı, bozulmasını ve sağlığa zararlı bir hale gelmesini önlemek için yatak temizliği nasıl yapılır bilmemiz gerekir. Yatak temizliği ürünleri kullanmadan önce şiltenizin etiket kısmındaki talimatları kontrol etmeyi mutlaka unutmayın.

Şiltenizi, her altı ayda bir güneşe çıkarmak iyi bir fikirdir. Şiltenizi dışarıya çıkarıp altı saat boyunca güneşin altında bırakın. Şilteyi aşağıya taşımak her ne kadar zahmetli olsa da, buna değecektir. Güneş yatağınızdaki bakterileri öldüreceği için, tekrar temiz ve bakterisiz bir yatağa sahip olacaksınız!

Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrik Süpürgesi

Yatağınızı ayda bir elektrik süpürgesiyle süpürmeniz zamanla oluşan tozu, ölü derileri ve kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Temiz bir süpürge başlığı kullanmak önemlidir, yoksa sadece kiri yatağınıza geri taşımış olursunuz. Eğer şilteniz elektrik süpürgesiyle yapılan temizliğe uygun değilse, temiz ve nemli ıslak bir bez yardımıyla da toz kalıntılarını temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

Koku Gidermek

Yatağınızda biriken tozlar, ter izleri gibi kirler zamanla yatağınızda kokmaya başlarlar. Yatağınızın yeniden temiz ve taze kokması için, üzerine karbonat döküp yarım saat boyunca bekletin ve daha sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Karbonat, doğal bir koku giderici olduğundan, yatağınızdaki kötü kokuları da giderecektir. Yatağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, karbonatın içerisine beş damla lavanta yağı ekledikten sonra yatağınıza dökebilirsiniz. Mis gibi kokan yatağınızda gece de rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Temizlik ve Leke Çıkarmak

Yatak temizliği işleminde, zamanla biriken lekeleri temizlemek önemlidir. Yataklar, kusmuk, kan, ter ve idrar gibi sıvılara maruz kalabilir. Temizlemesi hoş olmayan bu unsurları, yatağa iyice yerleşmeden temizlemek en doğrusudur.

Yatağı temizlemek için, fazla olan sıvıyı ıslak bir temizlik bezi yardımıyla alın. Temizlik sırasında protein bazlı bu sıvıların yerleşmesini engellemek için sadece soğuk su kullanın. Temizlik bezini kullanırken, lekenin üzerine bastırarak temizleyin. Bezi sürterek temizlemek, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. İsteğe göre, bezin üzerine az miktarda Omo gibi leke çıkarmada etkili bir deterjan ekleyebilirsiniz. Yatağı temizlerken fazla ıslatmamaya özen gösterin çünkü kuruması zaman alacaktır!

Yatak Nasıl Temizlenir? 3 Kolay İpucu

  • Üzerini kaplayın: Şilte koruyucusu kullanmak, yatağınızı temiz tutma konusunda yapacağınız en iyi yatırımdır. Yatak koruyucuları, lekelerin şiltenin üzerine yerleşmesini engeller ve çamaşır makinesinde yıkanabildiği için de temizliği kolaydır. Su geçirmeyen ve alerji karşıtı özellikli yatak koruyucu çeşitleri de bulmanız mümkündür.
  • Çevirin: Şiltenizi mevsimsel olarak çevirin. Böylece her iki tarafının da eşit kalmasını sağlayabilirsiniz. Yatak, tek başınıza kaldırabileceğiniz bir şey değildir ve fazla ağırdır, bu yüzden bunun bir ekip çalışması olmasına özen gösterin.
  • Havalandırın: Yatağınızın kuruma süresini vantilatör kullanarak hızlandırabilirsiniz. Yatağınız tamamen kuruyana kadar üzerine çarşaf sermeyin ve uyumayın. Böylece, oluşabilecek küf riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.
Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Aslen yayınlandı