Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yatak Çarşafları Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Uyku esnasında hijyen sağlamak düşündüğünüz kadar zor değil. Çarşaf temizliği ve bakımında birkaç noktaya dikkat ederek siz de mükemmel temizliğe ulaşabilirsiniz.

Güncellenmiş

Yatak Çarşafları Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Yatak çarşaflarında hijyen sağlamak, uyku sağlığı için oldukça önemlidir. Siz de çarşaf yıkama konusunda ipuçlarını öğrenerek, nevresimlerinizi ilk günkü temizlik ve parlaklığında uzun süre kullanabilirsiniz.

Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi, genellikle düşük ısıda yıkadığınız için diğer çamaşırlarla beraber makineye atmamanız önemlidir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Adım Adım Çarşaf Temizliği

  • Her gün uyandığınızda yatak nevresimini silkeleyerek havalandırmanız tozların uzaklaşmasına yardımcı olur. Yatağı havalandırma şansınız yoksa, toplamadan açık bırakmanız, biraz olsun hava almasını sağlayacaktır.
  • Yatağa gün içinde giydiğiniz kıyafetlerle girmemeniz, oturmamanız hijyen açısından önemlidir. Günlük hijyen ve nevresimin temiz kalması için yatak üzerinde bir örtü kullanabilirsiniz.
  • Çarşaf değiştirme hijyenin anahtarıdır. Çarşaflarınızı, yastık kılıflarını, nevresim kılıfını haftada bir değiştirmelisiniz.
  • Çarşaflarda leke olmasa dahi kaliteli bir deterjan ile çamaşır makinesinde yıkayarak nevresimlerinizi temizlemelisiniz.
  • Yumuşatıcı olarak Yumoş kullanmanız, çarşafların buruşmadan kurumasına, kolay ütülenmesine ve yumuşacık olmasına yardımcı olacaktır.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
NA

Bunlara Dikkat

Çarşafınız beyazsa, rengi korumak ve hijyen sağlamak için yıkama esnasında Domestos da kullanabilirsiniz. Ürünün ağartıcı etkisi olduğundan renklilerle kullanılması önerilmez.

Yatak Çarşafları Kaç Derecede Yıkanır?

Yataklar çarşafları 30 veya 40 derecede ortalama 600 devirde, Omo sıvı deterjan gibi kaliteli bir deterjan ile yıkanarak temizlenebilir. Nevresimin rengine ve kumaşına göre deterjan seçmelisiniz. Koyu renkli çarşaflar için koyu renklilere özel Omo sıvı deterjanı kullanabilirsiniz. Beyaz ve renkliler için de yine kumaşa özel bir deterjan seçmeniz size yardımcı olacaktır. Eğer çarşaflar ütülenmeyecekse ve kumaş da yüksek ısıya uygunsa ısı derecesi 60'a kadar çıkabilir. Evcil hayvanlar üzerinde akarlar yaşayabileceği için, eğer yatağınızı bir hayvan ile paylaşıyorsanız yüksek ısıda bakım yapmaya özen göstermeli, ısıya dayanıklı nevresimler seçmelisiniz. Yıkama sonrası kumaşları ütüleyerek hijyeni pekiştirmeniz de mümkündür.

  • Eğer nevresim kumaşı uygunsa, çarşaf ve nevresimleri kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Geniş bir alana asarak da kurutma yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Çarşafları astığınızda tam olarak kuruduğundan emin olarak toplamalısınız. Kumaşta kalan hafif bir nem bile çamaşırlarda kötü koku oluşumuna neden olabilir.
  • Çarşafları topladıktan sonra, kaldırmadan önce dilerseniz çamaşır parfümleri ile kokulandırabilirsiniz.
  • Nevresim çekmecesine koyacağınız küçük bir lavanta kesesi de hoş koku sağlamanıza yardımcı olur.
  • Aslen yayınlandı