Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Sadece kılıfların değil, yastığın kendisinin de temizliğe ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Eğer yastık nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bu püf noktalarını takip ederek her tür yastığınızı kolayca yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Güncellenmiş

Yastıklar Nasıl Temizlenir?

İyi bir uyku için yastıkların temiz olması çok önemlidir fakat buna rağmen, yastık temizliği genellikle unutup ihmal ettiğimiz bir konudur. Oysa yastık temizliği sandığınızdan çok daha kolay!

Yastık nasıl temizlenir diye soruyorsanız, sizinkilerin temizlenme vakti çoktan gelmiş de geçiyor demektir. Yastıkların temizlenmesi, ev tozu akarı gibi istenmeyen yatak arkadaşlarından bizi korur,  yatak odamızı vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey olan dinlenme ve rahatlamayı sağlayacak bir mekana dönüştürebilir. Yastık kılıflarınızı diğer nevresimlerle birlikte yıkamanız gerekir. Ayrıca yastıklarınızın içini de yılda en az iki kez yıkamalısınız.

Yastıkların çoğu evde kolaylıkla yıkanabilir. Yıkanabilir nitelikte olan yastıklarınızı, Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjanla birlikte makineye koymanız yeterli olacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Yastıklar Nasıl Temizlenir?

  • Önce, yıkama ve bakım talimatlarının yazılı olduğu etiketi kontrol edin. Birçok yastık makinede, kıyafetlere ve cilde dost Omo Active Sıvı gibi yumuşak bir deterjanla yıkanabilir. Yastığınızın çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağından emin değilseniz, kuru temizleme yöntemini tercih edin.
  • Çamaşır makinesine yerleştirmeden önce yastığınıza sımsıkı sarılarak içinde kalan havayı mümkün olduğunca çıkartın.
  • Yapabilirseniz, makineye iki yastık koyarak yükü dengeleyebilirsiniz.
  • Yıkama programı, sonra da durulama programını çalıştırarak yastıklarınızın iyice durulandığından emin olun.
  • Yıkama programı da bittikten sonra yastıklarınızın iyice kuruduğundan emin olmalısınız. Yoksa yastıklarınız üzerinde küf oluşumunu tetikleyebilirsiniz. 

Yastıklarınızın makinede düşük sıcaklıkta sıkılarak kurumasını sağlayabilirsiniz ancak yüksek sıcaklıklardan kaçının yoksa yastıklarınızın içi topaklanabilir. Yastıklarınızın makinede kurutulup kurutulamayacağını veya sıkma programını kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmek için yıkama ve bakım talimatlarının olduğu etikete mutlaka bakın. Emin değilseniz en güvenli yol balkonunuzda veya çamaşır askınızda kurumaya bırakmak olacaktır.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
Yastık Nasıl Yıkanır?

Kuş Tüyü Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Çoğu kuş tüyü yastığın yıkama talimatlarında sadece kuru temizleme yapılması yazar. Ancak bazı kuş tüyü yastıklar için, düşük ısıda hassas yıkama yapmak ve kurumaya bırakmak sorun yaratmaz. Yastığınızı yumuşak bir deterjanla yıkayın ve tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Yine de içinize sinmiyorsa, yastığınızı bir kuru temizlemeciye götürerek profesyonel bir şekilde yıkatabilirsiniz.

Yastıkları Temizlemek için Önemli İpuçları

  • Yastıklarınıza koruyucu bir kılıf takarak onları daha uzun süre koruyabilirsiniz. Bu yastığınızı tozdan, kirden, ve istenmeyen lekelerden korur.
  • Kurutma makinesine, temiz çoraplara sarılı halde birkaç tenis topu atarsanız yastıklarınızın yeniden kabarmasını sağlayıp topak topak olmalarını engellemiş olursunuz.
  • Etiketinin üzerine tarih yazarak yastıklarınızı ne zaman yıkayacağınıza dair kendinize hatırlatıcı not bırakmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeni Yastık Almanın Zamanı Gelmiş Olabilir mi?

Bu kolay yöntemi uygulayarak yeni yastık almanıza gerek olup olmadığını görebilirsiniz: Yastığınızı ikiye katlayın; kendini geri toplamıyorsa, yeni yastık alma zamanınız gelmiş demektir!

Aslen yayınlandı