Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Yağmurluk Nasıl Temizlenir?

Sonbahar geldi, yağmurluklar dolaplardan çıkmaya başladı. Yağmurluk temizliği için pratik yöntemleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Yağmurluk Nasıl Temizlenir?

Yağmurluklar yağmurlu havaların olmazsa olmazlarıdır. Ancak yağmur damlalarına ve ıslaklığa maruz kalmak bir süre sonra yağmurluğunuzun yeni ve temiz görünümünü yitirmesine neden olabilir. İşte yağmurluğunuzu pratik bir şekilde temizlemenin püf noktaları...

Yağmurluğunuzda herhangi bir nedenle leke oluştuğunda, bu lekeyi çok bekletmeden silmek lekeden daha çabuk kurtulmanızı sağlar. Temiz bir bezi beyaz katı sabunla köpürterek yağmurluğunuzun sadece lekeli bölgesini silebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Sirkenin Gücünden Yararlanın

Yağmurluk temizliği için organik temizlik malzemelerinden biri olarak kabul edilen sirkeyi kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bezi bir kaba döktüğünüz sirkeye daldırın ve sirkeli bez ile yağmurluğunuzu silin. Sirkeli bez lekeleri de kolaylıkla çıkaracaktır. Daha sonra soğuk suda duruladığınız yağmurluğunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

Daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyarsanız, sirke koyduğunuz kaba yarım kaşık karbonat ilave etmenizi öneririz. Karbonat ve sirke karışımında yağmurluğunuzu yaklaşık bir saat bekletebilirsiniz. Karışımda bekleyen yağmurluğunuzu bol su ile duruladıktan sonra geriye sadece kurutmak kalıyor. Yağmurluğunuzu güneşte ve açık havada kurutarak tüm kokulardan da kurtulabilirsiniz.

Reklam

OMO Biocide
NA
Yağmurluğu temizlemeye başlamadan önce sirkeli suda yaklaşık 15 dakika bekletmek inatçı lekeleri yumuşatacaktır. Daha sonra lekeleri temiz bir bez ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Sirkeli su lekelerin çıkmasında yeterli olmazsa, suya az miktarda karbonat ilave ederek yağmurluğunuzu bu karışımda 10 ya da 15 dakika bekletmek de bir seçenek olabilir. Leke çözme özelliği olan karbonat bu tür durumlarda kolayca kullanılabilir.

Sabun İle Yağmurluk Temizliği

Yağmurluğunuzu temizlemek için sirke yerine sabunlu su da kullanabilirsiniz. Ilık sabunlu su, lekelerden ve kötü kokudan kurtulmanız için en pratik yöntemlerden biridir. Sabun ile yağmurluk temizliği yapmak için öncelikle bir kabı ya da kovayı ılık su ile doldurun ve suya bir miktar sıvı sabun ya da leke uzmanı Omo Active Sıvı Deterjan gibi bir çamaşır deterjanı ekleyin.  Yumuşak ve temiz bir bezi sabunlu suya daldırarak yağmurluğunuzu yukarıdan aşağıya doğru nazik hareketlerle temizleyin. Sabun ya da deterjan izi kalmaması için yağmurluğunuzu bol su ile durulayın. Dilerseniz yağmurluğunuzu silmek yerine sabunlu suda bekletebilir, daha sonra iyice durulayarak kurumaya bırakabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Yağmurluğunuzun renginin bozulmaması için silerken küçük bir test yapabilirsiniz. Islak ve yumuşak bir bezle yağmurluğun küçük bir bölgesini silip, temizleme işlemine devam etmeden önce yağmurluğun renk verip vermediğini kontrol edin. Yağmurluğunuzu deterjanlı su ile temizlemek isterseniz, deterjan miktarının çok olmamasına dikkat edin. Çünkü çok fazla deterjan kullanmak yağmurluğun rengine zarar verebilir.

Aslen yayınlandı