Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Her Tür Çanta Nasıl Temizlenir?

Çanta nasıl temizlenir dediğinizde her tür çanta için temizlik yöntemlerini bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Deri çantalar zamansız aksesuarlar olarak birçok kombini şık bir şekilde tamamlar. Ancak yıllarca sizinle olacak, belki çocuklarınızın bile ileride kullanacağı bu parçaları lekeler sebebiyle bir kenara kaldırmak istemezsiniz. Hassas bir şekilde yapılması gereken deri çanta temizliği biraz sabır biraz da özen ister. Doğru yöntemlerle çantanızı ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

Deri çanta temizliği yaparken tüm silme işlemlerini derinin yapısına uygun yönde ve nazik hareketlerle yapmanız malzemenin sağlam kalmasına yardımcı olacak ve ömrünü uzatacaktır.
Reklam

Deri Çanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri çanta nasıl temizlenir dendiğinde unutmamanız gereken ilk şey çok fazla su kullanarak deriye zarar vermemektir. Temizleyici ürün olaraksa ister deriye özel temizlik ürünleri edinebilir ister narin bir el sabununu suyla seyrelterek kullanabilirsiniz.

 1. Çantanızın içini tamamen boşaltın.

  İçindeki, ceplerindeki tüm toz ve kirlerin dökülmesi için ters çevirerek biraz sallayabilirsiniz. Astarında leke görürseniz buna da müdahale etmeyi unutmayın.

 2. Çanta yüzeyi sertleşmişse saç kurutma makinesiyle biraz ısıtın.

  Bu işlem, çanta yüzeyinin yumuşamasını sağlar. Ancak kurutma makinesinin en az 10 cm uzakta olduğundan emin olun. Böylece fazla ısıyla deriye zarar vermezsiniz.

 3. Ilık suyun içine az miktarda, narin bir sıvı sabun ekleyin.

  Bu karışıma batırıp iyice sıktığınız temiz bir bezle çantanızı silebilirsiniz. Sıvı sabun çantanın temizlenirken dezenfekte olmasını da sağlar. Derinin çok fazla su emmemesi için bez çok ıslak olmamalı, silme işlemi çok uzatılmamalıdır. Tüm temizlik işlemlerinden önce hazırladığınız temizlik ürününü çantanın küçük bir yerinde test ederseniz malzemesine ve rengine zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

 4. Çanta temizlenene kadar bir önceki işlemi tekrarlayın.

  Her silmeden önce bezi sabunlu suya batırıp, sıkarak temizlendiğinden emin olun.

 5. Temiz ve kuru bir bezle silerek çantayı kalan su ve sabundan arındırın.

  Ardından çantanızı kurumaya bırakabilirsiniz. Bu aşamada kurutma makinesiyle ısıtmaktan kaçının çünkü deriye zarar verebilirsiniz.

Eğer beyaz deri çanta nasıl temizlenir ya da beyaz suni deri çanta nasıl temizlenir diye soruyorsanız aynı adımları takip edebilir, hafif lekeler ve tozlanmalarda ise kuru mikrofiber bezle silebilirsiniz. Ancak beyaz kıyafetlerdeki lekelerde başvurduğumuz çamaşır suyu, beyaz deri çanta temizliğinde kesinlikle tercih edilmemelidir, çünkü deriye zarar verebilir. Sararan beyaz çantalar nasıl temizlenir dediğinizde ise bunun derinin yaşlanmasının bir parçası olduğunu hatırlamalısınız. Derinin sararmasını geri döndürmek pek mümkün olmasa da temiz tutmak ve bakım yapmak sararmasını geciktirebilir.

Deri çanta makinede yıkanır mı dediğinizde bunun çantaya zarar vermeyeceğini kimse garanti edemez. Dolayısıyla değerli bulduğunuz deri çantaları makineye atmamalısınız. Gözden çıkardığınız derecede lekeli bir çantanız varsa bunu soğuk su programında ve narin bir deterjanla yıkamayı düşünebilirsiniz.

Temizledikten sonra yapacağınız deri çanta bakımı, çantanızın ömrünü uzatıp daha güzel görünmesini sağlar. Bunun için bir süngere dökeceğiniz badem yağını yuvarlak hareketlerle çantanıza sürebilirsiniz. Bir diğer seçenek yine sünger yardımıyla vazelin sürmek ardından kalan fazla vazelini temiz bir bezle almaktır. Çantanızın rengine uygun olarak seçeceğiniz bir deri cilası uygulamak da çok daha uzun süre boyunca yeni ve güzel görünmesini sağlar. Renk solma problemi olmayan çantalar içinse şeffaf deri cilası tercih edebilirsiniz. Cilalama işleminden sonra çantanın 1 gün boyunca kurumaya bırakılması ve kullanılmaması gerekmektedir. 

Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

İkisi benzer derecede hassas malzemeler olsalar da deri ve süet çanta temizleme işlemleri farklı adımlardan oluşur.

 1. İlk olarak yumuşak kıllara sahip bir fırça edinin.

  Bu fırça süet temizliği için özel üretilmiş bir fırça ya da daha önceden kullanılmamış bir diş fırçası olabilir.

 2. Fırçayla lekenin üzerinden geçin.

  Önce sadece tek yönde kısa fırçalamalar yapın. Ardından ileri geri giderek kirli süet liflerinin dökülmesini sağlayabilirsiniz.

 3. Eğer inatçı lekeler varsa beyaz sirke kullanın.

  Beyaz sirkeyle ıslattığınız temiz bir bezle lekeyi silin. Suyun aksine beyaz sirke süet çantayı lekelemeyecektir.

Yine inatçı lekeler varsa hafif buharla, çok nemlendirmeden süet çantanızdaki lekeleri yumuşatabilirsiniz. Temizlik işleminden sonra bazı lifler diğerinden uzunsa bunları makasla nazikçe kesin.

Rugan Çanta Nasıl Temizlenir?

Çantalarda kullanılan bir diğer göz alıcı malzeme rugandır ve rugan da deri ve süet gibi bol suyu sevmez. Rugan çanta nasıl temizlenir dediğinizde tercih edeceğiniz yöntem lekenin zorluğuna göre değişecektir.

 1. Hafif lekelerde biraz su yeterli olabilir.

  Nemli bir kâğıt havlu ya da tüy bırakmayan bir bezle rugandaki lekeleri silin.

 2. İz bırakmayan şeffaf bantla lekelerden kurtulun.

  Yüzeyde olan lekeleri çantaya yapıştırıp çekeceğiniz bantla uzaklaştırabilirsiniz.

 3. Cam silme ürünlerinden faydalanın.

  Daha inatçı lekeler varsa bölgeye sıkacağınız sprey cam silme ürünleri ve yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

Okul Çantası Makinede Yıkanır mı?

Eğer bu sorunun cevabı hayır olsa eminiz birçok anne ve baba isyan edebilirdi. Çünkü hangi yaşta olursa olsun öğrenciler çantalarını hor kullanabilir ve hafta başında okula tertemiz giden bir sırt çantası hafta sonunda eve tanınmaz bir şekilde dönebilir. Sadece okul değil spor için kullanılan sırt çantaları da, özellikle de açık hava sporları söz konusuysa kolaylıkla kirlenebilir. Peki sırt çantası çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Güzel haber şu ki, hemen hemen bütün sırt çantaları makinede yıkanabilir çünkü naylon ya da kanvas malzemeden yapılırlar. Ancak deri kısımları olan sırt çantası makinede yıkanır mı diye soruyorsanız, bunları elde temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece su, deri kısma zarar vermez. Aşağıdaki aşamalara geçmeden önce yine de çantaya hasar vermemek adına çantanın yıkama talimatlarını kontrol etmenizde fayda var.

 1. İlk olarak çantanın içini tamamen boşaltın.

  Tüm cepleri ve bölmeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Tozların tamamen çıktığından emin olmak için çantayı ters bir şekilde sallayın.

 2. Üzerindeki lekelere müdahale edin.

  Çanta yüzeyinde zorlu bir leke varsa üzerine biraz deterjan döküp, bölgeye yedirin. Yıkamadan önce biraz bekleyin. Boyanan çanta nasıl temizlenir ya da lekeli beyaz çanta nasıl temizlenir dediğinizde bu şekilde çözüm bulabilirsiniz.

 3. Bir çamaşır filesi ya da yastık kılıfı içine koyarak çantayı tek başına makineye atın.

  Okul çantası çamaşır makinesinde yıkanır mı dediğinizde fermuarlarının kopmasını ya da makineye zarar vermesini istemezsiniz.

 4. Az miktarda narin bir deterjan, düşük devir ve soğuk su programıyla makineyi çalıştırın.

  Hassas ürünler için özel olarak tasarlanmış Rinso Narin Bakım gibi bir deterjan çantada bulunabilecek mikroplara karşı etkili olacaktır. Yıkama bittikten sonraysa çantayı havadar bir yerde, tüm bölmeleri açık ve ters olacak asın. Tamamen kurumadan kullanmayın.

Şık gece çantalarınızdan çocuğunuzun her gün kullandığı sırt çantasına kadar tüm çantalar lekelenebilir, kirlenebilir ya da biraz bakıma ihtiyaç duyabilir. Doğru malzemelerle bu aksesuarlarınızın her zaman göz alıcı kalmasını sağlayabilirsiniz. Çok inatçı bir leke ya da çok hassas bir malzemeyle karşı karşıya olduğunuz zaman ise işin profesyonellerine danışmaktan çekinmeyin. Bazen değerli bir çantayı kurtarmanın tek yolu bu olabilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Püf Noktaları:

 • Deri, rugan ve süet çanta nasıl temizlenir sorularının cevabı farklıdır. Her narin malzeme aynı şekilde temizlenmez.

 • Deri beyaz çanta temizliğinde lekelere doğru ürünle çare bulabilirsiniz. Ancak sararmalar havaya maruz kaldıkça oluşur ve yok edilemeyebilir.

 • Okul çantası makinede yıkanır mı dediğinizde deri gibi suya hassas bölgeleri yoksa az deterjan ve soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı