Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Saç Boyası Lekesi Çıkarma

Saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkar veya halılarınızdan nasıl çıkar bilemiyorsanız sizin için hazırladığımız bu güzel rehber sayesinde saç boya lekesi nasıl çıkar en iyi şekilde öğrenebilirsiniz!

Güncellenmiş

saç boyası nasıl çıkar?

Saçınızı kendiniz mi boyayacaksınız? Eminim ki kuaföre gitmekten daha rahat olacaktır ama dikkat edin, saçınızı evde kendi kendinize boyarken etrafı tahmin ettiğinizden daha kötü kirletebilirsiniz!

Boyarken bazı kazalar da olacaktır elbette ancak siz hiç merak etmeyin! İster saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkar diye düşünün, ister halılarınızdaki veya en sevdiğiniz elbisenizdeki lekeden kurtulmak için yollar arayın. Aradığınız bütün cevaplar ve ipuçları bizde!

Saç boyama facianızdan son anda nasıl sıyrılırsınız merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Alnınızdaki saç hizanıza vaseline gibi kaliteli bir vazelin uygulayarak saçınızın teninizi boyamasına engel olabilirsiniz. Ayrıca omuzlarınıza eski bir havlu alarak elbiselerinizin boya olmasını engelleyebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Halı ve Mobilyalarınızdan Saç Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Krem rengi halınızdan veya koltuk yastıklarınızdan o koyu kahverengi saç boyası lekesi nasıl çıkar diyorsanız merak etmeyin. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek bu lekeden kurtulabilirsiniz.

 • Hiç panik yapmayın! Hemen bir bez ya da havlu alıp sürtmeyi düşünüyorsanız kendinizi tutun yoksa lekeyi daha da yayarsınız. Bunun yerine bir bez ile ovalamadan sadece lekenin üstüne bastırarak lekenin üstünde kalan sıvıyı çekin.
 • Arkasından ılık suda bir miktar deterjan seyreltin ve temiz bir bezi bu suya tamamıyla batırın. Bu bez ile lekeyi önce hafif dokunuşlarla silin sonra bu bezi lekenin üstüne birkaç dakika bastırın. Arkasından da kuru bir bezle silerek nemini alın.
 • Eğer leke hala çıkmadıysa önceki adımları aynen takip edin sadece deterjan yerine sulandırılmış beyaz sirke veya izopropil alkol (tuvalet ispirtosu olarak da bilinir) kullanın. DİKKAT: İzopropil alkol halınızın rengini soldurabilir. Kullanmadan önce göze çarpmayan bir yerde halıya zarar verip vermeyeceğini test ettiğinizden emin olun.
 • Son olarak da su ile durulayın ve kurumaya bırakın.

Reklam

Snuggles Iron

Saç Boyası Lekesi Elbiselerden Nasıl Çıkar?

Saçınızı boyarken burnunuzu bile kaşımanız elbiselerinize boya sıçratmanıza sebep olabilir. Endişelenmeyin! Aşağıdaki adımları takip ederek çok kolay bir şekilde saç boyası lekesi nasıl çıkarılır öğrenebilirsiniz:

 • Saçınızı boyamadan önce omuzlarınıza eski bir havlu alın ve etrafta leke olabilecek yüzeyleri kullanmadığınız eski çarşaflarla örtün. Boyanızla beraber gelen plastik eldivenleri kullanmayı unutmayın!
 • Kumaş üzerinde bir leke olduğunu gördüğünüz an hemen lekenin üstüne ıslak bir bez yardımıyla sıvı çamaşır deterjanı sürün. Deterjanı dikkatlice lekenin üstüne uygulayın ve soğuk su ile durulayın.
 • Elbisenizi çamaşır makinesinde yıkayın (ve yıkama talimatlarını takip ettiğinizden emin olun).
 • Eğer yıkamadan sonra leke hala görülebiliyorsa, bir kova sıcak suda çamaşır deterjanını veya oksijen bazlı bir ağartıcıyı seyreltip elbisenizi bunun içinde bir gece bekletin.

Unutmayın: Elbisenizi yıkamadan önce üzerindeki yıkama ve bakım talimatlarını dikkatlice okuyun ve elbisenizi bu talimatlara göre yıkayın.

Bu ipuçları sayesinde saç boyası lekelerini elbiselerden çıkarmanın sırrını kolayca çözebilirsiniz. Saçınızı tekrar boyayacağınız zaman elbise ve halılarınızı verdiğimiz ipuçlarını takip ederek koruduğunuzdan emin olun.

 • Halı veya kumaşlardaki saç boyası lekelerini bastırarak silerek daha da derine ittirmeyin
 • Lekenin üzerine bir an önce sıvı deterjan uygulayın
 • Elbiselerinizi her zaman yıkama ve bakım talimatlarına göre yıkayın
 • Aslen yayınlandı