Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Fondoten Lekesi ve Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj ve fondöten lekesi nasıl çıkar dediğinizde endişe etmeyin ve işe yarar yöntemler için bu yazıya göz atın.

Güncellenmiş

Fondoten Lekesi ve Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Ruj ve fondöten makyaj yaparken en sık kullanılan ürünlerdendir. İstediğiniz mükemmel görünümü sağlamakta etkili olsalar da kıyafetimiz her zaman yüzümüz kadar şanslı olmayabilir. Biriyle sarılırken ruj, giysimizi çıkarırken fondöten lekelerinin oluşması işten bile değildir. Böyle bir durumda fondöten ve ruj lekesi nasıl çıkarılır diye düşünebilirsiniz.

Ruj lekesi nasıl temizlenir dediğinizde saç spreyi, fondöten lekesi çıkar mı dediğinizde ise tıraş köpüğüyle etkili sonuçlar alabilir, sonrasında Omo Active Sıvı Deterjan ile inatçı lekeler üzerinde etkili bir ürünle giysinizi yıkayabilirsiniz.

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Dudakların dolgun ve renkli görünmesi için vazgeçilmezlerden olan ruj eğer kıyafetlerinize bulaştıysa aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin. Ancak öncelikle kıyafetinizin yıkama talimatlarını kontrol etmeyi unutmayın ve bu yöntemleri kıyafetlerinizin görünmeyen biryerinde deneyin.

  • Bulaşık Deterjanı: Rujun yağlı yapısından dolayı yağ sökücü özelliğe sahip bir bulaşık deterjanıyla lekeye müdahale edebilirsiniz. Giysiye zarar vermediğinden emin olmak için önce görünmeyen bir bölgesinde deterjanı deneyin. Sonrasında lekenin üstüne deterjandan damlatın. 10 dakika bekledikten sonra dışarıdan içeriye doğru lekeyi ovalayın.
  • Saç Spreyi: Eğer giysinin kumaşı buna uygunsa lekenin üzerine doğrudan saç spreyi sıkabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra sıcak suyla ıslattığınız temiz bir bezle lekeyi silin.

Ruj lekesi nasıl temizlenir dediğinizde bu işe yarar yöntemleri uyguladıktan sonra Omo Active Sıvı Deterjan gibi inatçı lekeler üzerinde etkili bir ürünle normal şekilde yıkama yapabilirsiniz.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Fondöten Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Fondötenin giysilerimize bulaşması rujdan daha kolay olduğu gibi lekesini çıkarması da kısmen daha kolaydır. Fondöten lekesi nasıl temizlenir dediğinizde:

  • Pudra fondöten lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili karışımlardan biri sıvı deterjan ve su karışımıdır.
  • Sıvı fondöten lekesini çıkarmak için lekeye tıraş köpüğü de sıkabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra köpüğü lekeye iyice yedirin ve soğuk suyla durulayın. Sonrasında tekrar tıraş köpüğü sıkın ve lekeyi ovaladıktan sonra bu sefer sıcak suyla durulayın.
  • Sıvı deterjanı doğrudan sıvı fondöten lekesinin üzerine uygulayın ve parmaklarınızla ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayın.

Ardından deterjanınızla giysinizi normal bir şekilde yıkayın ve lekesiz bir şekilde giymeye devam edin. Ruj ve fondöten lekesi çıkar mı dediğinizde bu yöntemler işe yarayacaktır. Sonrasında hem güzel makyajınızın hem de temiz giysinizin keyfini bir arada çıkarabilirsiniz.

Ruj ve fondöten lekelerinin daha da yerleşmemesi için lekeler iyice çıkmadan giysiyi sıcak su veya kurutucuya maruz bırakmayın. Fondöten lekelerine karşı alınabilecek en iyi önlem giysilerinizi makyajınızı sildikten sonra çıkarmaktır.

Aslen yayınlandı