Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Gömlek, Pantolon Nasıl Ütülenir?

Ütünün en zorlu parçalarından olan pantolon ve gömlek nasıl ütülenir diyorsanız, keşfetmek için yazımıza göz atın.

Güncellenmiş

Ütülenmeyi bekleyen temiz çamaşırlar

İster iş ister sosyal bir aktivite olsun şık görünmenin yolu iki ana parçadan geçer: gömlek ve pantolon. Elbette bunların doğru seçimi kadar, kırışıklıkları giderilmiş ve temiz bir şekilde giymeye hazır olmaları da önemlidir. Ütü yapmak, gömlek ve pantolonunuza keskin hatlar kazandırarak şık ve özenli görünümünüzü garantileyecektir.

Gömlek ve pantolonlarda ütüye başlamadan önce Rinso Sıvı Kır Bahçesi gibi bir deterjanla yıkayarak lekesiz olduklarından emin olun. Özellikle pantolonlarda ütü çizgisine dikkat etmeniz ütünün iyi görünmesinde çok etkili olacaktır.

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Öncelikle gömleğinizin temiz olduğundan emin olun. Gömlekteki lekeler ütüyle daha sabit bir hale gelebilir. Gömleğinizi Rinso Sıvı Kır Bahçesi gibi bir güzel kokulu bir deterjanla yıkadıktan ve kuruttuktan sonra şu adımları uygulayın:

  1. Gömlek yakasını açarak ütü masasının üzerine yatırın ve önce arkasını sonra önünü, yeterli derecede bastırarak ütüleyin. Peki, gömlek yakası nasıl ütülenir? Gömlek yakasını açarak ütü masasının üzerine yatırın ve önce arkasını sonra önünü, yeterli derecede bastırarak ütüleyin. Kat yerini keskinleştirmek istiyorsanız yakayı katladıktan sonra iç kısmının üstünden hafifçe geçebilirsiniz.
  2. Gömlek manşetlerini yakada olduğu gibi açıp, bastırarak ütüleyin. Kol düğmelerinin üzerinden geçmemeye dikkat edin çünkü düğmeye zarar verebilir ve gömlekte leke oluşturabilirsiniz.
  3. Gömleğin geri kalanını ütülemek için ütü masasının başından yardım alın. Omuzları buraya geçirerek omuz kısımlarını ütüleyin. Kollarını ütülerken kat izine göre ütüleyerek çift çizgi yapmaktan kaçının.
  4. Gömleğin önünü ve arkasını ütülemek için ütü masasının üzerine gergin bir şekilde yatırın. Düğmelerin arasından ütünün ince ucuyla geçerek ütüleyin.

Ütünüzden maksimum verim almak için sıcaklık ayarını doğru yaptığınızdan emin olun. Pamuklu gömlekler daha yüksek sıcaklıklarda, sentetik gömlekler ise daha düşük sıcaklıklarda ütülenmelidir. Ütüye başlamadan önce giysinizin etiketinden ütüyle ilgili talimatları kontrol edin.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Kumaş pantolon nasıl ütülenir derken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ütü çizgisinin birden çok olmamasıdır. Pantolon ütüsünü yaparken şu adımları uygulayın:

  • Öncelikle pantolonun içindeki cepleri dışarı çıkarın ve bunları ütüleyin.
  • Sonrasında pantolonu belinden ütü masasına geçirin. Beldeki düğme kısmından hafifçe çekip gererek yan cep kısmını ütüleyin. Pantolonu ütü masasının etrafında döndürüp arka ceplere geçin. Sonrasında biraz daha çevirerek öbür yan cebi halledin.
  • Pantolonun beli daha kalın olduğu için, bu bölgeyi biraz daha bastırarak hem içeriden hem de dışarıdan ütüleyin.
  • Bacak kısımları pantolonun ütüsünü en çok gösteren kısımdır. Pantolonu, yapmak istediğiniz çizgiler üst üste gelecek şekilde masanın üzerine yatırın. Üst üste olan iki bacaktan birini kaldırıp alttakini ütüleyin. Çizgi oluştuktan sonra katladığınız bacağı geri açarak ikisini birden çizgiye göre ütüleyin. Sonra pantolonu alt üst edip aynı işlemi tekrar uygulayın.

Pantolonda ütüden dolayı zaman içinde parlama oluşmaması için ütüyle pantolon arasında bir ütü bezi ya da nemli bir tülbent koyabilirsiniz.

Keten pantolonu ütülemeye başlamadan önce bir spreyle hafifçe nemlendirirseniz kırışıklıklarını açmak kolaylaşır. Ütü bittikten sonra ise bir kere de ütüyü bastırmadan sadece buharla üzerinden geçmek keten pantolonun parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır. Artık pantolon ve gömlekte ütü ipuçlarını öğrendiğinize göre  geri kalan tek şey şıklığınızla göz kamaştırmaktır.

Gömlek nasıl ütülenir diyenlere küçük bir ipucu; hafif nemli gömlekler daha kolay ütülenir. Elinizdeki kumaş için ideal sıcaklığı bilmiyorsanız, giysinin az görünen bir yerinde ütünün sıcaklığını deneyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı