Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Mazot Lekesi Nasıl Çıkar, Nasıl Silinir?

Arabası dizel yakıt ile çalışan sürücülerin birkaç kıyafeti mutlaka mazot lekesi nedeniyle kullanılamaz hale gelmiştir. Araba her bozulduğunda servis ya da tamirci bulmak mümkün olmaz. Bazen araba yolda kalır ve kendiniz tamir etmek durumunda kalırsınız. Böyle anlarda en sevdiğiniz pantolonunuz, t-shirt ya da ceketiniz mazot lekesine maruz kalabilir. Bu, kıyafetlerinizin artık kullanılamayacağı anlamına gelmez. Aşağıdaki yazıda bulacağınız birkaç basit ve pratik yöntemle mazot lekesini yok edebilirsiniz.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

mazot lekesi nasıl çıkar?

Mazot Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı bir dokusu olan mazot, kumaşa bulaştığı zaman yağlı bir leke bırakır. Oldukça güçlü olan bu lekeyi çıkarmak da güçlü asidik çözeltiler gerektirir. "Mazot lekesi nasıl çıkar?" diye düşünenler, uygulayacakları yöntemlerle kumaşı eski lekesiz haline getirebilir. Lekeye kurumadan zamanında müdahale etmek lekeyi çıkarmayı daha da kolaylaştırır. Aksi halde mazot lekesi kumaşın gözeneklerine girerek kurur ve oldukça uğraştırır.

Mazot lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan başlıcaları soda-karbonat karışımı, amonyak, elma sirkesi, kola gibi yöntemlerdir.

Yağlı mazot lekesine kurumadan müdehale etmek, lekeyi çıkarmayı kolaylaştırır.

Mazot Lekesini Çıkarmak İçin Uygulanacak En Etkili Yöntemler

  • Asidik bir çözelti olan soda ve karbonat ikilisi, mazot lekesini temizlemek için kullanılan en güçlü yöntemlerden biridir. Mazotun yağ molekülleri, soda-karbonat karışımı ile parçalanarak yok olur. Soda ve karbonat yöntemi için mazot lekesi olan yüzeye yarım çay bardağı karbonat dökülür. Karbonatın üzerine bir miktar soda dökülerek iyice gözeneklere işleyene kadar 20-25 dakika beklenir. Ardından lekeli bölge güzelce yıkanarak kurumaya bırakılır.
  • Mazot lekesi çıkarmada bir diğer yöntem de amonyak kullanmaktır. Yarım çay bardağı amonyak ve 1 su bardağı kadar su, iyice karıştırılarak temiz bir bez yardımıyla lekenin olduğu bölgeye uygulanır. Oldukça etkili olan bu yöntem lekeyi kısa sürede çıkaracaktır.
  • Mazot lekesini çıkarmak için belki de en ilginç gelecek yöntemlerden birisi kola yöntemidir. Sıklıkla tüketilen bu içecek, aynı zamanda leke temizleyici özelliğe de sahiptir. İçerisinde kola bulunan bir kapta lekeli bölge 45 dakika bekletilir ve ardından Omo Active gibi güçlü etkili bir sıvı çamaşır deterjanı ile yıkanır. Sonucu gördüğünüzde oldukça işe yarar bir yöntem olduğunu anlayacaksınız.
  • Birçok lekeyi çıkaran en güçlü doğal yöntemlerden biri de beyaz sirke olarak da bilinen elma sirkesidir. Neredeyse birçok lekeyi temizlemekte işe yarayan bu bitkisel ürün, mazot lekesini çıkarmada da oldukça güçlüdür. Elma sirkesi, lekeli bölgeye bez yardımı ile uygulanır ve leke tamamen çıkana kadar bu işlem devam ettirilir. İnce kumaşlar için suyun seyreltilerek kullanılması önerilir.

Yukarıda sıraladığımız mazot lekesini kumaştan çıkaracak yöntemler uygulandığında, sevdiğiniz kıyafetlerinizi lekesiz ve sorunsuz şekilde giymeye devam edebilirsiniz.

Halıdan Mazot Lekesi Çıkarmak

Her ne kadar yüzeye zarar vermese de Wd-40’ı kullanmadan önce halınızın ufak bir bölgesinde test etmenizi öneririz.
NA

Mazot, bazı durumlarda halıya da bulaşabilir. Böyle bir durum yaşandığında kullanılacak en etkili yöntem Wd-40 kullanmaktır. Wd-40, mazot lekesini çıkarmada birebirdir. Halı yüzeyindeki lekenin olduğu bölgeye direkt uygulanarak 15 dakika bekletilir. Ardından bulaşık deterjanı ile hazırlanan köpüklü su yardımıyla halı yüzeyi güzelce silinir ve tertemiz olur.

Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019