Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki kurumuş kan lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız adım adım uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle çözüme ulaşabilirsiniz.

Güncellenmiş

Elde Yıkamayla Giysi Nasıl Temizlenir?

Temizlik rutinlerinde kan lekeleri ile oldukça sık karşılaşılır. Örneğin küçük bıçak kazaları sonucu parmaklarda oluşan kesikler, engellenemeyen burun kanamaları veya çocukların düştükleri zaman bir yerlerini kanatması...

Bunun gibi sizin kontrolünüz dışında olan ani durumlar, özellikle giysilere kan bulaştırabilmektedir. Kan lekeleri sıklıkla pamuk, keten, saten gibi kumaşlara bulaşmaktadır. Kan lekesi çıkarmak için gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Zorlu lekelerde Omo Ultra Sıvı Deterjan gibi kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir konsantre sıvı deterjan tercih edebilirsiniz.

 KAN LEKESİNE NASIL MÜDAHALE EDİLİR?

Her leke türünde olduğu gibi kan lekesinin çıkarılması için de ilk müdahaleler önemlidir. Ancak her an bu ilk müdahaleleri yapmak mümkün olmayabilir. Fakat yine de üzerine kan lekesi bulaşmış kıyafetlerinizi gözden çıkarmayın, çünkü bu lekeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

Kurumuş kan lekesini çıkarmak için ilk olarak akla gelen lekeli kıyafeti hemen çamaşır makinesine atmaktır. Ancak acele etmeyin. Üzerinde kurumuş kan lekesi bulunan kıyafeti çamaşır makinesine atmadan önce bu adımları uygularsanız kesin sonuç elde edersiniz.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
Soğuk Suyla Giysi Yıkama

Bunlara Dikkat

Leke çıkarma işleminden önce temizliyeceğiniz kumaşın yıkama talimatlarını ve kullancağınız temizlik ürününün paketinde yer alan kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun. 

 • Kurumuş kan lekesini çıkarırken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su ile yıkarsanız kan lekesi yüzeye daha fazla işleyecektir. Kurumuş kan lekesi bulunan yüzeyi soğuk suyla ıslatın veya direkt bir musluğun altına tutun.
 • Eğer kan damlası lekesi renkli bir kumaşta bulunuyorsa kumaşın üzerine az miktarda nişasta serpin ya da bir miktar diş macunu sürün. Fakat kurumuş kan lekesi beyaz bir kumaşta bulunuyorsa oksijenli suya tutmalısınız.
Kovada Giysi Nasıl Yıkanır?
 • Ardından küçük bir fırça yardımıyla nişasta/diş macunu sürdüğünüz bölgeyi iyice ovalayın.
 • Birkaç dakika ovaladığınız yüzeyi kurumaya bırakın.
Kovada Giysi Nasıl Yıkanır?
 • Ardından bir el sabunu kullanarak lekeli yüzeyi çitileyin. Yıkarken yine mutlaka soğuk su kullanın ve sonrasında iyice durulayın.
Sünger ve Deterjanla Temizlik
 • Duruladıktan sonra çamaşır makinesini 'normal yıkama' moduna ayarlayarak lekeli kıyafeti içine atın. Dilerseniz yıkarken leke çıkarıcı da kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra artık kurumuş kan lekesini ne çıkarır diye merak etmeyecek ve kan lekesi problemleri için telaşlanmayacaksınız.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar, yere serilmeleri nedeniyle sıklıkla lekelere maruz kalır. Ancak halıdaki kan lekesi nasıl çıkar sorusu için kıyafetlerde izlediğinizden farklı bir yol izlemelisiniz.

 1. Bir bezi soğuk suyla ıslatarak halıdaki kan lekesine bastırın ve lekeyi mümkün olduğunca beze emdirmeye çalışın. Kurumuş kan lekesi bulunan halıyı asla ovmayın. Lekeyi ovalarsanız halı yüzeyinde yayılma gösterebilir.

 2. 1 çay kaşığı beyazlatıcıyı ve bir miktar alkali içermeyen deterjanı, 1 bardak soğuk suya katarak iyice karıştırın.

 3. Hazırladığınız karışımı temiz bir beze iyice emdirin. Ardından halıdaki lekeli bölgeye uygulayın. Bu uygulamayı yaparken bezi halının üzerinde oldukça nazik hareket ettirin. Bu şekilde halının elyafı zarar görmeyecektir.

 4. Sonrasında çok az su kullanarak halıyı durulayın. Nemli olan halıyı bir fön makinesinin soğuk hava üfleme ayarını kullanarak hızlıca kurutabilirsiniz. Bunun dışında bir pamuklu bez ya da kağıt havlu kullanarak da halının nemini alabilirsiniz.

Son aşamada lekenin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz ve halıda kan lekesi nasıl çıkar sorusunu kendinize bir daha sorma gereği duymayacaksınız.

Dantelli İç Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Hassas kumaş yapısında olan iç çamaşırlarından kan lekelerini çıkarırken daha özenli olmanız gerekir. İç çamaşırındaki kan lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı için adım adım uygulamanız gereken yöntemler var. Ancak öncelikle, lekeli iç çamaşırını bir süre oksijenli suda bekleterek lekeyi bir miktar yumuşatmalısınız. Ardından bu adımları uygulayın:

 1. Bir su bardağı soğuk suyun içine 2 çay kaşığı tuz katın ve karıştırın.

 2. Elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesinin içine boşaltın.

 3. İç çamaşırında bulunan kan lekesinin üzerine sprey sıkın.

 4. Temiz beyaz bir bez kullanarak nazik hareketlerle iç çamaşırındaki lekeyi ovun.

 5. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

 6. Ardından iç çamaşırını makinede yıkayın.

Leke çıkarma işleminden önce iç çamaşırınızın yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Özellikle kan lekesi renkli iç çamaşırında bulunuyorsa, renkli kıyafetler için özel olarak üretilen Omo Color Sıvı Deterjan gibi kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjanları tercih edin.

Aslen yayınlandı