Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kumaş & Bez Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Severek giydiğiniz bez ve kumaş ayakkabılarınıza bulaşan çamur ve su lekelerinden kurtulmak mümkün mü? Bu ayakkabılarınızı nasıl daha uzun süre yeni gibi kullanabilirsiniz? Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okuyun!

Güncellenmiş

Kumaş ve Bez Ayakkabı Bakımı

Temel Adımlar

 1.  Ayakkabılarınızın üzerindeki tozları fırça veya nemli bir bez yardımı ile temizleyin.
 2. Karbonat ve Omo Active sıvı çamaşır deterjanı karışımını lekelerin üzerine uygulayın.
 3. Karışımı su ile temizledikten sonra hava alan bir yerde kurumaya bırakın.  

Sıcak yaz günlerinde en fazla kullanılan ayakkabılar kumaş ve bez olanlardır. Her ne kadar hafifliği ve kullanım rahatlığı açısından tercih edilse de, bu tür ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanabilmek için temizliğine ve bakımına ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Peki, kumaş ve bez ayakkabı bakımı nasıl yapılır? İşte çözüm önerilerimiz.

Kumaş ve Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Ayakkabılarınızın kullanım ömrünü uzatmak için temizlik esnasında doğru tekniği ve ürünü kullanmanızda fayda var. İşte size bez ve kumaş ayakkabılarınızın temizliği için faydalı tüyolar:

 • Ayakkabınız sadece toza maruz kalmış ise, dişleri yumuşak olan bir fırçayla tozunu alabilir ve ayakkabınızın alt tabanını ıslak bir bez ile silebilirsiniz.
 • Kumaş ve bez ayakkabılarınızda eğer lekeler oluşmuşsa, hemen müdahale edip üzerindeki kurumuş çamurları bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Böylece lekenin sabitlenmesini önlemiş olursunuz.
 • Daha sonra bir miktar karbonat ve sıvı çamaşır deterjanını karıştırarak lekenin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu işlemi lekeyi ovalayarak yaparsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.
 • Bu silme işlemleri bittikten sonra kumaş ve bez ayakkabılarınızı kurumaya bırakabilirsiniz.

30 saniyede bez ayakkabılar nasıl temizlenir öğrenmek için videoyu izleyebilirsiniz:

Eğer bez ve kumaş ayakkabılarınız daha inatçı lekelere maruz kaldıysa, o zaman en etkili çözüm yolu ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkamak olacaktır. Ancak ayakkabılarınızı makinede yıkamadan öncede bilmeniz gereken bazı önemli hususlar var;

 • Öncelikle kumaş ve bez ayakkabınızı temizlemek için çamaşır makinesine atmadan önce kullanım ve bakım etiketindeki uyarıları dikkatlice okumalısınız. Böylece daha uzun süreli bir kullanıma sahip olursunuz.
 • Ayakkabınız makinede yıkamak için uygunsa, inatçı lekelerden kurtulmak için normal çamaşırlarınız için kullandığınız Omo Active gibi leke çıkarmada etkili bir sıvı deterjan tercih edebilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızı bir filenin içine koyarak yıkamaya özen gösterin. Aksi halde hem ayakkabılarınız hem de makineniz zarar görebilir. Hatta makinenize ayakkabılarınızla birlikte birkaç havlu atarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.
 • Beyaz ve renkli çamaşırlarınız için kullandığınız Yumoş Extra gibi kaliteli bir yumuşatıcıyı ayakkabılarınızı yıkarken de kullanabilirsiniz.
 • Makinenizi kısa programda ve 30 derece sıcaklıkta çalıştırmanız yeterlidir.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı direkt güneş ışığına maruz bırakmayın veya soba, kalorifer vb. ısıtıcıların yanında kurutmaktan kaçının. Ayakkabılarınızın hava alan gölge bir yerde kurumasını sağlayın.
 • Bez ve kumaş ayakkabılarınıza çamur bulaşması durumunda silme işlemi esnasında zedelememeye özen gösteriniz. Aksi halde lekeler ayakkabınıza zarar verebilir ve kullanım ömrünü kısaltır.
 • Bez ve kumaş ayakkabılarınızı hava şartlarını dikkate alarak kullanırsanız kirlenmesinin önüne geçebilir ve istenmeyen lekelerin bulaşmasını önleyebilirsiniz.
 • Reklam

  Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

  Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

  Aslen yayınlandı