Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Küçük Ev Dekorasyonu için Stratejik Öneriler

Küçük ev dizaynlarında size yeni fikirler verebileceğini düşündüğümüz modern dekorasyon yöntemlerini inceledik. Siz de bu fikirlere göz atarak evinizde yeni bir hava yaratabilir, taze ve ferah bir dekor sağlayabilirsiniz. Klasik yöntemlerden uzak, farklı ve yenilikçi fikirler için okumaya devam etmenizi öneririz!

Güncellenmiş

Reklam
Küçük Ev Dekorasyonu için Stratejik Öneriler

İç mimaride en sık yaşanan problemler genellikle küçük alanlarda ev dekorasyonu yaparken karşımıza çıkar. Fakat bu güçlükleri oldukça basit yöntemlerle ortadan kaldırmak mümkün. Evlerin bazı bölümleri, istenilen eşyaların sığamayacağı kadar küçük olabilir ya da kolon gibi taşıyıcı elemanlar yüzünden bazı eşyalar uygun alana yerleşemeyebilir. Bu tip durumlara karşı bir nebze çözüm üretebilecek küçük ev dekorasyonu püf noktalarını bilmenizde fayda var. Peki küçük evler nasıl döşenir? İşte en çok merak edilen dekor örnekleri ve amaçları... 

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Mekan Kullanım Tavsiyeleri 

 • Kullanılmayan alanları değerlendirerek işe başlamak evinizin verimli depolama alanları kazanmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede evinizin rutin düzenlemelerini yapmanız ve her küçük eşyayı uygun bir alanda saklamanız kolaylaşacaktır. Örneğin duvarların birleştiği köşelere üçgen raflar yerleştirerek odalarınızda yeni alanlar açabilir, daha şık bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Koltuk yerleştirme planınızda değişikliğe gidebilirsiniz. Eğer koltuklarınız arasındaki mesafe çok fazlaysa bu alanı daraltarak yeni bir oturma planı hazırlayabilirsiniz. Böylece hem alan genişliği elde edebilir, hem de misafirlerinizle yakından iletişim kurabilirsiniz. 
 • Mobilyalar ile duvar arasında mesafe bırakmak da küçük ev dekorasyon fikirleri arasında yer alır. Mobilyalarınızı hafifçe öne taşıyarak daha geniş ve ferah bir alan görünümü sağlayabilirsiniz. 
 • Alan darlığını önlemek için eşya sayısını minimuma indirmek de doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu yöntem sade ve şık bir görüntü avantajı elde etmenizi sağlar. 
 • Yerleştirdiğiniz eşyaların odanın genel görünümüne oranla dengeli olması da önemlidir. Bir duvarınızın önünde çok fazla eşya varken, diğer duvarınızın önünde büyük bir boş alan olması genel görünümü olumsuz yönde etkileyebilir. Bunu önlemek için oda içerisinde eşit dağılım yapmaya özen gösterin. 
Odalarınızı dönüşümlü kullanabilmek için, paravanlar monte edebilirsiniz. Örneğin, yatak odanızı aynı zamanda çalışma odası olarak kullanabilmek amacıyla odayı ikiye bölebilir, bir bölmeye yatağınızı diğer bölmeye ise çalışma masanızı yerleştirebilirsiniz. Bu işlem için yatak önüne yerleştireceğiniz basit bir perde yeterli olabilir. Özellikle halkalı ya da rustik perdeleri tercih edebilir, hem şık hem de kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Küçük Evlerde Doğru Aydınlatma ve Renk Seçimi 

Küçük ev dekore etmek aslında sanıldığı kadar zor bir iş değil. Birkaç küçük dekorasyon hilesi ile alanlar hem daha geniş görünebilir hem de daha kullanışlı ve estetik bir görüntü kazanabilir. Aydınlatmanın küçük mekanlardaki etkisi ise kalıcı çözümler getirebilir. İşte aydınlatma ve renklendirme nasıl yapılır sorusunun ipuçları.

 • Küçük odalarda ışıklandırma için tek seçim yapmak yeterli olabilir. Tepeden aydınlatma yöntemleri arasında en yaygın olan avize kullanımını tercih ediyorsanız, ikili veya üçlü avizeleri deneyerek verimli bir ışık ortamı yaratabilirsiniz. 
 • Avizelerin asılacağı noktalar genel olarak daha önceden mekan planında belirlenmiş alanlarda yer alır. Fakat oturma düzeninize göre bu noktaları kendiniz yeniden belirleyebilir, harici aydınlatma yöntemlerine de başvurabilirsiniz. 
 • Odalarınızın aldığı ışık, duvar renklerine veya mobilyalarınızın tonlarına göre değişebilir. Örneğin koyu renkli duvarlar için daha yoğun aydınlatmaya ihtiyaç duyulurken, açık renkli duvarlarda ışık miktarı daha az olabilir. Bunun sebebi koyu renklerin ışık açılarını kırarak dağıtmasıdır. Bu durum salonunuzun aldığı ışık miktarını düşürebilir. Açık renkli duvarlar ise ışık kırılmasına yol açmadan alan içerisinde dengeli bir ışık dağılımı sağlar. 
 • Koyu renkli alanlarda ek ışıklandırma yöntemleri kullanarak odalarınızın aydınlanma oranını artırabilirsiniz. Örneğin, lambader ve abajurlar aracılığıyla yumuşak ışık geçişleri elde etmek mümkün.
 • Koyu renkli mobilyalarınızın uygun bölümlerine lambader yerleştirebilir veya ek olarak aplik de tercih edebilirsiniz. Duvar abajurlarını yerleştirebileceğiniz en uygun noktalar ise aydınlatmaya rağmen en az ışık alan bölümler olmalıdır. 
 • Küçük alanlarda ev dekorasyonu yaparken, seçilen renklerin hem aydınlatma hem mobilyalar üzerinde büyük bir etkisi olduğu da değişmeyen bir gerçektir. Odalarınızda genel bir bütünlük yakalayabilmek için mobilyalarınızda ve duvarlarınızda seçtiğiniz herhangi bir rengin ton geçişlerini kullanmak işinize yarayabilir.
 • Örneğin kahve tonlarında bir koltuk takımınız varsa açık kahve duvar renkleri, yine kahvenin başka bir tonunda perdeler, halılar ve mobilyalar kullanabilirsiniz. Bu yöntemi diğer renk çeşitlerinde de deneyebilirsiniz. Mor, sarı, kırmızı ve tonları gibi... 
 • Eğer eşyalarınızın renkleri bunu yapmak için elverişli değilse, bir mobilya uzmanından yardım alarak koltuk kumaşlarınızı yenileyebilir, duvarlarınızı boyatabilir, masa ve ünite gibi renk değişimi güç olan eşyalarınıza, mobilya kaplama yöntemlerini uygulatabilirsiniz. 
 • Evinizde kör nokta olarak tabir edilen, ışık almayan alanlara spot ışıklar ya da şeffaf aplikler monte edebilirsiniz. Bu yöntemle mekandaki aydınlatma seviyesi artar ve aynı zamanda eşyalarınızın da daha göz alıcı gözükür.
Dikey çizgili halılar kullanarak alanların daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Renkleri duvarlarınızla uyumlu olan, şık tablolarla dekorasyon bütünlüğü elde etmeniz mümkün. Eğer eşyalarınızın sayısını azaltamıyorsanız, bu durumda duvar renklerinizde açık renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer salonunuz çok küçükse koltuklarınızı takım halinde yerleştirmek yerine, ikili ya da üçlü kanepeler kullanmayı deneyin. Odalarınızda açık renkli perdeler tercih ederek alanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük Evler İçin Pratik Çözümler 

Küçük evlerde kullanılan alanı artırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de dikey dekorasyondur. Bu yöntem sayesinde dar mekanlarda kullanım alanları iki katına çıkabilir.

 • Eğer tek odalı, dar bir eviniz varsa salonunuzun ya da odanızın bir bölümüne küçük bir asma kat yaptırabilirsiniz. Bu küçük asma kata bir yatak yerleştirebilir, asma katın altını çalışma odası olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede bir odayı, birden çok amaç için kullanmak mümkün olabilir. Küçük ev dekorasyonu örnekleri arasında bu yöntemle düzenlenmiş olan odaları inceleyerek konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 
 • Aynı yöntemi yatak odalarında uygulayıp yatağınızın genellikle kullanılmayan alt bölümüne özel mobilya tasarımları hazırlatabilirsiniz. Alt bölüm için yaptırabileceğiniz mobilya türleri ise geniş çekmeceler, çok amaçlı dolaplar gibi kullanışlı ürünlerdir. Hatta misafirleriniz için ikinci bir ek yatak dahi tasarlayabilirsiniz. 
 • Son yıllarda giderek yaygınlaşan duvar yatakları da alan darlığına çözüm olarak sıkça tercih ediliyor. Bu yatakları salonunuzda ve diğer odalarınızda kullanabilirsiniz. Duvar yataklarının en güzel özelliği katlanarak saklanabiliyor olmalarıdır. Yatağı kaldırdığınızda, gün içerisinde raf olarak kullanabileceğiniz alanlarla karşılaşmanız da mümkün olabilir. 
 • Koridorlarınız, evinizde en kolay değerlendirebileceğiniz alanlar olabilir. Koridorlara duvar boyu yaptıracağınız gömme dolaplarla, kendinize büyük bir kiler alanı açabilirsiniz.
 • Geleneksel Türk mimarisinde vazgeçilmez unsurlardan olan yüklükler, bugün modern mimarinin de bir parçası olarak kabul ediliyor: Evinizin duvarlarına küçük nişler açabilir, bu alanları yüklük olarak kullanabilirsiniz.
 • Salon bütünlüğünü azaltan kolonlar arasına da kitaplıklar veya dekoratif raflar yaptırabilirsiniz. 
 • Mutfaklarda ise tezgah üzerinde kullandığınız eşyaları minimuma indirip mutfak dolaplarınızda küçültmeye gidebilirsiniz. Bu işlem sayesinde mutfağınızın kullanım alanını da artırmış olacaksınız. Küçük mutfak dekorasyonu hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa, küçük mutfaklarla ilgili dekorasyon yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eviniz için uygulamaya koyduğunuz dekorasyon prensiplerini başka mekanlar için de kullanmak mümkün mü sizce? Mesela üniversite okumak için yerleştiğiniz yurt odanızı nasıl daha neşeli hale getirebilirsiniz? Merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını "Yurt Odanızı Güzelleştirmek için Öneriler" başlıklı yazımızda bulmanız mümkün.

Bunlara Dikkat

Evlerde yer alan kolonları, mühendislik yardımı almadan kaldırmamanız önemlidir. Bu tür riskli tadilatların, tüm binanın temelden sarsılmasına yol açtığı birçok örnek mevcut.  

Aslen yayınlandı