Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Koyu Renk ve Siyah Kıyafetleri Yıkarken Yapılan 5 Hata

Koyu Renkli ve Siyah giysilerinizi uzun süre ilk günkü görünümleriyle kullanmak istiyorsanız, yazımızda bulacağınız püf noktalarını takip etmek yeterli olacaktır.

Güncellenmiş

Reklam
 Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır

Koyu renkli ve siyah kıyafetleriniz birkaç yıkamadan sonra canlılıklarını kaybediyor ve solmaya başlıyorsa yıkama ile ilgili bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Doğal olarak koyu renk kıyafetler bir süre sonra ilk günkü doğal canlılığını kaybeder. Ancak doğru yıkama teknikleri ile onların ömrünü uzatabilir ve daha uzun süre renklerini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Koyu renkli ve siyah çamaşırlarınızın ilk günkü rengini ve kalitesini koruyabilmesi için kalıcı parfümü ile çamaşır yıkamayı daha keyifli hale getiren Rinso Kömür Siyahlığı kullanabilirsiniz.

Koyu Renk ve Siyah Kıyafetleri Yıkarken Yapılan Hatalar

  1. Koyu renkli ve siyah kıyafetleri yıkarken yapılan en büyük hataların başında etiketini kontrol etmemek yer alır. Kıyafetlerin etiketinde bulunan yıkama talimatları, kıyafetlerinizin daha uzun süre rengini ve formunu koruyabilmenize yardımcı olur.

  2. Çamaşır yıkamanın en önemli adımını giysileri ayırmak oluşturur. Kıyafetleri kumaşına ve rengine göre ayırt etmeden hepsini birlikte makineye atmak giysilerinizin kalitesini düşürür, ömrünü kısaltır. Koyu renk ve siyah çamaşırlarla açık renklileri bir arada yıkamak, koyu renkli çamaşırlarınızda tüy tabakası oluşmasına ve renklerinin solmasına neden olur.

  3. Koyu renkli çamaşırlarınızın rengini solduran en önemli hatalardan biri de giysileri ters çevirmeden yıkamaktır. Koyu renk ve siyah giysileri ters çevirerek yıkamak rengini ve kalitesini korumada büyük fark yaratır. Yıkama sırasında çamaşırların birbirleriyle sürtünmesi kumaşın ön yüzündeki liflerin kırılmasına ve yıpranmasına yol açar. Aynı zamanda kıyafetinizin ön yüzü deterjanla doğrudan temas ettiği için kısa sürede renginin solmasına ve canlılığını kaybetmesine neden olur.

  4. Önerilenden fazla deterjan kullanımı da koyu renk ve siyah çamaşırların renklerinin solmasına neden olabilir. Sanılanın aksine fazla deterjan kullanmak kıyafetlerin daha temiz olmasını sağlamaz. Aksine fazla deterjan kullanımı çamaşırların istenilen ölçüde durulanmamasına neden olarak giysilerde hasar bırakabilir.

  5. Koyu renk ve siyah kıyafetleriniz aşırı kirli olmadıkça düşük ayarda yıkamanızı öneririz. Çamaşırlarınız ne kadar kısa süre yıkama işlemine tabi tutulursa o kadar az solar.

Koyu Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Reklam

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Koyu renkli çamaşırlarınızı ters çevirerek yıkayabilirsiniz. Aynı kumaş türlerine sahip olanları bir arada yıkamanız kıyafetlerinizin yıpranmasını önlemede önemli rol oynar. Örneğin koyu renk yünlü bir kazak ile pamuklu kumaşa sahip gömleği bir arada yıkamamalısınız. İki kumaş türünün sıcaklık ayarları birbirinden farklıdır. Özellikle yanlış sıcaklıkta yıkanan yünlü çamaşırlar küçülebilir ve yeterince temiz yıkanmayabilir. Peki, koyu renkliler kaç derecede yıkanır? Koyu renk çamaşırları yıkarken renklerini koruyabilmeniz için mümkün olduğunca soğuk su kullanmanızı öneririz. 30-40 derece sıcaklığa sahip su kullanımı ile kıyafetlerinizin yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Koyu renkli ve siyah çamaşırlarınızın solmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de çamaşırlarınızı doğru bir şekilde kurutmadır. Bu giysileri kurutucuda kurutmak kıyafetlerin üzerinde tüy benzeri bir katman oluşmasına neden olabilir. Koyu renkli ve siyah çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra düz bir şekilde yere ya da yatağa serebilirsiniz. Eğer askıda kurutmak istiyorsanız güneş ışığı almayan bir odada kurutmaya dikkat edebilirsiniz. Doğal ışık koyu renkli ve siyah kıyafetlerin solmasına neden olabilir.

Siyahlar Nasıl Yıkanır?

Siyah çamaşırların yıkanması ayrı bir özen ve dikkat ister. Siyah çamaşırlar için özel olarak tasarlanan deterjan çeşitlerini tercih ederek renklerini uzun süre muhafaza edebilmelerini sağlayabilirsiniz. Siyah çamaşırların temizliğinde su sıcaklığı önemlidir. Peki, siyahlar kaç derecede yıkanır? Siyah kıyafetlerinizi mümkün olduğunca soğuk suyla yıkamanızı öneririz. Sıcak ve ılık su, kumaş liflerini parçalar ve giysilerin daha çabuk yıpranmasına, aynı zamanda renklerinin solmasına neden olur. Siyah çamaşırlarınızı 30-40 derece su ile, siyah elbise ve gömleklerinizi daha da düşük sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz.

Koyu renkli ve siyah çamaşırlar deterjan, kireç ve sabun lekelerini açık renklilere oranla daha fazla gösterir. Çamaşırlarınızın renklerini koruyabilmesi ve sabun / deterjan kalıntısı oluşmaması için çamaşır makinenizin temizliğine özen göstermenizi öneririz.

Aslen yayınlandı