Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Kotlar Nasıl Yıkanır?

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan ve iş yerinde, sokakta hatta partide sıklıkla giydiğimiz kotlar nasıl yıkanır buradan keşfedebilirsiniz.

Güncellenmiş

Bağdaş kurmuş, jean pantolonlu ve kırmızı ayakkabılı genç.

Denim kumaş 1800’lerde icat edilmiş olabilir ancak bu günümüzde kotların nasıl yıkanacağı konusunda daha çok şey bildiğimiz anlamına gelmez. Şanslıyız ki denim trendinin modası hiçbir zaman geçmez, yani kot temizlemeyi öğrenmek icin hiçbir zaman çok geç değildir. Kot kumaşı sık yıkama gerektirmez ama kotlarınızı doğru bir şekilde yıkamak ömürlerini uzatacaktır. O yüzden, kotlarınızın etiketindeki bakım önerilerine uymaya mutlaka dikkat edin. Nasıl kot yıkayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri izleyin.

Kotlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra, dizlerden katlayıp bir askıya asarak diz altının bollaşmasını önleyebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

 Kot Nasıl Yıkanır: Üç Seçenek

  • Kotlarınızı dondurun. Kulağa çılgınca gelebilir ama kotlarınızı dondurmak, cildinizden kotunuzun dokusuna bulaşan bakterileri öldürmek için birebirdir. Kotunuzu ters çevirin, derin dondurucuya koyun ve bütün gece bekletin. Sabah kotunuzu dondurucudan çıkarın ve 20 dakikalığına kurutucuya atın. Böylece kotlarınız hem temiz kalacak, hem de şeklini kaybetmeyecektir.
  • Kotunuzu ters çevirin, lavaboya su doldurup bir kapak çamaşır deterjanı ekleyin ve kotu suya batırın. Dikkatli bir şekilde kumaşı ellerinizle ovun. Kirler çıktıktan sonra, kotu kuruması için asın. Böylece kotunuz hava alacak ve daha uzun süre ferah kokacaktır.
  • Çamaşır makinenizi en düşük ısıya getirin ve kotunuzu ters yıkayın. Isı ne kadar artarsa, kotunuzun renk atma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Kotlarınızı az bir miktar çamaşır deterjanıyla, etiketindeki yıkama önerilerine uygun olarak yıkayın. Kotunuz nemliyken dikişleri esneterek,7 kotunuzun çekmesini önleyebilirsiniz.

Reklam

Snuggles Colour
Etiketlerinizi mutlaka kontrol edin: Her kot aynı şekilde boyanmış ve işlem görmemiş olabilir ve o yüzden kotunuzun üzerindeki yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Renklilerinizi koruyun: Omo Ultra Color Sıvı gibi renklilerin canlılığını korumak icin özel üretilmiş bir deterjan seçin. Deterjanın kullanım önerilerini mutlaka kontrol edin.Kotunuzu ters yüz ederek yıkayın. Böylece rengi daha az solacaktır.

Siyah Kotlar Nasıl Yıkanır?

Çoğumuz siyah kot temizliğine üşeniriz: doğru düzgün yıkanmadığında siyah kotlar çok çabuk solabilir. Solma riskini, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak azaltabilirsiniz:

  1. Kotunuzu ters çevirin ve bir bardak sirke ekleyerek çamaşır makinesinde soğuk suda yıkayın. Sirke siyah boyayı sabitleyerek akmasını önleyecektir.
  2. Makinenin sirkeli ilk yıkama programı bittikten sonra, Omo Ultra Color Sıvı gibi bir çamaşır deterjanıyla kotunuzu yeniden soğuk suda yıkayın. Kullandığınız ürünün talimatlarına mutlaka uyun.
  3. Kotunuzu asarak kurumaya bırakın.

Yeni aldığınız kotlarınızın renginin solmasını önlemek için, ilk altı ay yıkamadan giyin. Eğer mobilyalarınız beyazsa lekelenmelerini önlemek için kumaştaki boyayı olabildiğince çabuk sabitlemek en iyisidir. Yıkanan kotların ilk başta birazcık çekmesi normaldir ve o yüzden yeni yıkadığınız kotunuzun içine sığmakta zorlanıyorsanız endişelenmeyin – kısa sürede kotunuz eski şekline geri dönecektir.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı