Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kıyafetler Virüse Karşı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Bakteri ve virüs bulaşma riskinin azaltılması ve kıyafetleri sterilize etmek hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Çamaşır Makinesinden Çıkan Temiz Çamaşırlar

Bugünlerde kafamızda binlerce soru var. Dezenfeksiyon nedir? Çamaşır suyu bakterileri öldürür mü? Kıyafetler için en iyi dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? Özellikle konu temizliğe geldiğinde sevdiklerimizi korumak için en iyisini yapmak istiyoruz. Bazen bu yorucu gibi gözükse de gerçekte çamaşırlarınızı bakteri ve virüslere karşı sterilize etmek sandığınızdan çok daha kolay.

Uzmanlar, bakteri ve virüsleri yok etmek için kıyafetlerin yıkanabilecek en yüksek sıcaklıkta yıkanması gerektiğini belirtiyor. Tabii ki bunu yaparken kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını göz ardı etmemelisiniz.

Bakteri ve Virüslerden Korunmak için Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Yeni virüs salgını ile birlikte koronavirüsten korunmak için çamaşırlarımızı doğru biçimde yıkamamız çok daha önemli hale geldi. Bağışıklık sistemimize ve diğer kurallara ne kadar dikkat edersek edelim, kıyafetlerimizin enfekte olmuş bir yüzeyle temas edip etmediğinden emin olamayız.

Uzmanlar, bakteri ve virüsleri yok etmek için kıyafetlerin yıkanabilecek en yüksek sıcaklıkta yıkanması gerektiğini belirtiyor. Tabii ki bunu yaparken kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını göz ardı etmemelisiniz. Özellikle dışarıda giydiğimiz kıyafetlerle evdeki koltuk, sandalye gibi kumaş içeren yüzeylere temas etmemeye özen göstermeliyiz.

İşe gitmek zorunda olan, toplu taşıma kullanan ya da hastane, eczane gibi yerlerde çalışan insanlara önerilen ise eve gelindiğinde kıyafetlerinin mutlaka değiştirilmesi. Giysilerinizi virüs ve bakterilerden arındırmak için takip etmeniz gereken yol ise şöyle:

Bakteri ve Virüs Bulaşma Riski Olan Kirli Giysileri Ayrı Muhafaza Edin

Bakteri ve virüslerin yayılmasını engellemek için kirli kıyafetlerle enfekte olduğundan şüphelenilen kıyafetler ayrı muhafaza edilmeli. Yıkama sırasında da evdeki çamaşırlarla birlikte yıkanmamalı.

Eldiven Kullanmaya Özen Gösterin

Kirli giysileri toplarken ve yıkarken eldiven kullanmak virüsten korunma yollarından biridir. Ayrıca enfeksiyonun yayılmasının önüne geçecektir. Eldiven bulunamadığı durumlarda yüze dokunmamanız gerektiğini ve ellerinizi sabunlu suyla en az 20 saniye yıkamanız gerektiğini de unutmayın.

Çamaşır Sepetini Yıkayın

Kirli giysileri yıkanabilir bir çamaşır sepetinde saklamak da bakteri ve virüslere karşı alınabilecek önlemlerden biri. Sepeti sık sık yıkamak ya da tek kullanımlık poşetler kullanmak, her kullanımdan sonra poşetleri bekletmeden atmak oldukça önemli.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
Çamaşır Makinesi Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kirli Giysileri Çırpmayın

Kirli giysileri çırpmak oldukça sakıncalı olabilir. Eğer kıyafet enfekte olmuşsa üzerindeki tüm kirler çırpmanın etkisiyle havaya saçılacak ve tehlike oluşturacaktır.

Giysileri Çamaşır Suyu İçeren Deterjanlarla Yıkayın

Çamaşır suyu bakterileri öldürür mü, konu dezenfeksiyon olduğunda  merak edilen sorulardan. Çamaşır suyu, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunma konusunda etkili bir madde. Ancak çamaşır suyu kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Renkli kıyafetlerin rengini soldurabileceği ve hassas kumaşlara zarar verebileceğinden dolayı kutu üzerindeki kullanım talimatları mutlaka uygulanmalı.

Bir diğer yöntem de çamaşır deterjanı haznesi su almaya başlarken bir miktar çamaşır suyu eklemek. Yine uyarılara dikkat edilmeli ve zarar görebilecek ürünler çamaşır suyuyla yıkanmamalı.

Sterilize Etmek İçin Çok Fazla Deterjan/ Sabun Kullanmayın

Çamaşırları sterilize etmenin en iyi yolu sabun kullanmak. Ancak gereğinden fazla kullanılan sabun da bakteri ve virüslerin yayılmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar virüslerin sabun ve deterjan katmanlarında da yaşayabildiğini gösteriyor.

Çamaşır Kurutucu Kullanın

Çamaşırları yüksek ısıda yıkamak kadar yüksek ısıda kurutmak da oldukça önemli. En az 28 dakika yüksek ısıda kurutulan giysiler bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkları önlemede daha başarılı oluyor. Eğer kurtucunuz yoksa, giysilerinizi kullanmadan önce iyice kuruduklarından emin olun ve mümkünse yüksek ısıda ütüleyin. Bunları yaparken yine yıkama ve kurutma talimatlarını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Çamaşır Makinesi Ve Kurutucuyu Sık Sık Sterilize Edin

Daha önce giysilerinizde çamaşır suyu kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Çamaşır makinesi ve kurutucunuzu da çamaşır suyu ya da alkol içeren ürünlerle dezenfekte etmek yararlı olacaktır.

Yıkanması Zor Giysileri Havalandırın

Mont gibi yıkanması zor giysileri sterilize etmek için güneşte bekletebilir ve alkol içeren dezenfektanlarla silebilirsiniz. Sık sık kullandığınız montları diğer montlardan ayrı bir yere asmak da bakteri ve virüslere karşı korunmamızı artıracaktır.

Aslen yayınlandı