Kışlık Kıyafetleri Saklama

Yaz geldiğine göre kışlık kıyafetleri kaldırma zamanı da geldi demektir. Peki, kışlık kıyafetler nasıl kaldırılır, kışlık kıyafetleri saklama yöntemleri nelerdir? Kışlık kıyafetleri kaldırıp yazlıklara yer açmak için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kışlık kıyafetleri saklama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yaz sıcaklarının iyice kendini hissettirdiği bu günlerde dolabınızda hala kışlık giysiler yer mi kaplıyor? Peki, kışlık giysilerinizi nasıl saklayacağınızı bilmiyor musunuz? Gelin, okumaya devam edin, kışlık kıyafetler nasıl saklanmalı öğrenin!

Kışlık Kıyafet Saklama Yöntemleri

Elbette, yazlık ya da kışlık kıyafetleri katlayarak kaldırabileceğinizi biliyoruz. Ancak sizce bu yeterli mi? Cevap; hayır! Şimdi bir düşünün… Geçen kış bazadan çıkardığınız kazağınızın sarardığını, yıprandığını ya da sonbaharda aradığınız o ince kazak sebebiyle tüm bazanın altını üstüne getirdiğinizi hatırlıyor musunuz? Eğer cevabınız bunlardan birine bile evet ise kışlık kıyafetler nasıl saklanmalı öğrenmeli, kışlık kıyafetleri saklamanın püf noktalarını öğrenmelisiniz.

Kışlık kıyafetleri saklamak için kendinize bir gün ayırın. Çünkü aslında giysilerinizin ilk günkü gibi yeni kalabilmeleri için gerekli bakımı yapılmalı ve ardından kaldırma/saklama işlemine geçilmelidir. Kıyafet saklama yöntemlerinden biri hepimizin bildiği gibi hurç ve kutu kullanmaktır. Bir diğeri ise yeni nesil hurç olarak görebileceğimiz, hurçtan daha fazla yer kazandıran vakumlu poşetler diyebiliriz. Kazak ve pantolonlarımı hurç ya da vakumlu poşete koydum peki ya kışlık elbiseler nasıl saklanır, kalın montlar nasıl saklanmalıdır diye düşünüyorsanız eğer cevabımız; askılı kıyafet çantaları. İnternet üzerinden ya da kuru temizleme noktalarından kolayca temin edebileceğiniz bu pamuklu çantalarla elbise ve montlarınızı kolayca muhafaza edebilir, temiz ve yeni kalmalarını sağlayabilirsiniz. Kışlık ayakkabı ve botlarınızı kaldırmak için ise ayakkabı saklama kutuları edinmeyi unutmayın.

Giysilerinizi saklama hurçlarına/kutularına yerleştirdikten sonra yapmanız gereken şey onları nerede muhafaza edeceğinizi düşünmek… Bazanızın altı ya da koltuklarınızın altı olabilir, giysi dolabınız büyükse ayırabileceğiniz bir kısım olabilir ya da dolabınızın üstüne yerleştirmek akıllıca olabilir. Giysilerinizi muhafaza edeceğiniz yerin nemsiz, havadar bir alan olmasına özen gösterin. Aksi takdirde giysileriniz nem sayesinde küflenebilir, güvelere davet çıkarabilir ve muhtemelen kullanılamayacak kadar lekelenmiş bir hal alabilir.

Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktası

 • Kıyafetlerimi yukarıdaki yöntemlere uyarak kaldırıyorum ancak kışlık kıyafetleri saklamanın püf noktası nedir diye soruyorsanız, okumaya devam edin.

 • Kışlıkları saklama işlemine geçmeden önce mutlaka giysiler ve ayakkabılar temizlenmelidir. Evde temizleme işlemi yapılamayan giysiler kuru temizlemeye götürülmelidir.

 • Sökük, yırtık giysiler tamir edilmelidir.

 • Uzun zamandır giyilmeyen giysiler hediye edilmek ya da ihtiyaç sahiplerine göndermek üzere ayrı bir kutuya alınmalı, yerden tasarruf edilmelidir.

 • Saklama yöntemlerine uyun. Hurç, kutu, vakumlu poşetler, askılı kıyafet çantaları ve bez torbalar kullanabilirsiniz.

 • İpek, saten gibi hassas giysilerinizi katlayarak pamuklu bir örtü içine koyun. Örtüyü katlayın ve hurca ya da vakumlu poşete bu şekilde yerleştirin. Bu sayede, hassas giysileriniz zarar görmeden saklanabilecek.

 • Kışlık ayakkabınızın içine peçeteler, uzun çizme ve botlarınızın içine ise rulo yaptığınız temiz havluyu yerleştirin. Bu sayede, bir sonraki kışa kadar kuru kalacak ve şekilleri bozulmayacaktır.

 • Aksesuarlar için ayrı bir kutu yapmak, aradığınızda hepsini kolayca bulabilmenize yardımcı olur.

 • Saklama yöntemlerini uyguladıktan sonra kışlık kıyafetlerinizi dolabınızda yer varsa dolabınızda, dolabınızın üstünde, bazanızın altında ya da koltukların altında muhafaza edebilirsiniz.

 • Kıyafetlerinizi çok güneş gören bir yerde saklarsanız, renklerinin solmasına neden olabilirsiniz.

 • Nemli ve sıcak bir ortama yerleştirirseniz, küf ve güvelere davet çıkarabilirsiniz.

 • Temizlemeden, tozlu bir alanda muhafaza ederseniz ise temiz giysilerinizin kirlenip sarardığını görebilirsiniz.

 • Kıyafetlerinizi saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, kıyafetlerinizi koyduğunuz alanın serin, kuru ve temiz olması!

Kışlıklar Nasıl Kaldırılır?

Kışlık kıyafetleri kaldırmak için hazırlıklarınızı yaptıysanız, sizin için derlediğimiz kışlık kıyafetleri kaldırma adımlarını izleyin, önümüzdeki kışa kadar kıyafetleriniz yeni, içiniz rahat kalsın.

 1. 1

  Kışlık giysilerinizin hepsini dolaptan çıkarın. Mümkünse yatağınızın üstüne serin.

 2. 2

  Hepsini tek tek kontrol edin. Kirli ya da lekeli olanlar varsa bir kenara ayırın.

 3. 3

  Kışlık giysilerinizi yıkarken dokularını koruyup bakım yapacak Yumoş Hassas Giysiler gibi bir deterjan, yumuşak doku ve kalıcı koku sağlayacak Yumoş Extra Amber yumuşatıcı kullanın.

 4. 4

  Evde yıkayamayacağınız giysileri ayırın ve kuru temizlemeye götürün.

 5. 5

  Yırtık ya da sökülmüş giysilerinizi, düğmesi kopmuş hırkanızı tamir edin ya da terziye götürün.

 6. 6

  Bu kış hiç giymediğiniz giysileriniz var mı? Gelin, şimdi onları ayırın ve bir kutuda toplayın. Bu eşyaları sevdiklerinizle paylaşabilir, ihtiyaç sahiplerine verebilir ya da internet üzerinden satabilirsiniz.

 7. 7

  Yıkadığınız kışlıklarınız da kuruduktan sonra kaldırma işlemine geçebilirsiniz.

 8. 8

  Giysilerinizi kazaklar, pantolonlar, aksesuarlar gibi kategorilere ayırın.

 9. 9

  Kazaklarınızı ve uzun kollularınızı özenle katlayarak hurca ya da saklama kutularına yerleştirin. İpek, keten ya da taşlı hassas giysilerinizin zarar görmemesi için pamuklu bir örtüye sarın ve bu şekilde hurca koyun.

 10. 10

  Kazaklarınızı koyduğunuz hurcu ya da kutuyu aşırı doldurmadığınızdan emin olun. Giysilerinizin nefes alabilmesi, iyi durumda kalmaları için önemlidir.

 11. 11

  İnce mont ve ceketlerinizin ceplerini kontrol edin ve ardından yıkayın. Evde yıkanmayan mont ve ceketlerinizi kuru temizlemeye götürün. Tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra katlayarak hurca ya da kutuya yerleştirin.

 12. 12

  Kalın mont ya da uzun elbiselerinizi askılı elbise poşetlerine takın. Artından hurca düz bir şekilde yerleştirin. Eğer montlarınız deri ya da süet değilse ve çok yer kaplıyorlarsa vakumlu poşetlere yerleştirin.

 13. 13

  Kışlık ayakkabı ve çizmelerinizi temizleyin. Yırtık ya da sökükleri tamir ettirin. Kışlık ayakkabılarınızın içine peçete, çizmelerinizin içine ise temiz rulo havlu yerleştirin. Bu sayede formlarını koruyarak ezilmelerine karşı önlem almış olacaksınız.

 14. 14

  Son olarak, giysilerinizi hurçlara, poşetlere ya da kutulara yerleştirdikten sonra muhafaza edeceğiniz alanı silin ve kuru bir bezle kurulayın. Unutmayın; seçtiğiniz alanın serin ve kuru olması çok önemli!

Kışlık giysilerinizi yıkarken ipek giysiler nasıl yıkanır, süet ceketler nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız çamaşırlar kategorimize bakabilir, uzman temizlik tüyolarını öğrenebilirsiniz.

Kışlık giysileri nasıl saklayacağınızı öğrendiniz. Şimdi rengarenk yazlık giysileri dolaba yerleştirme zamanı! Yazlık giysiler dolaba nasıl yerleştirilir diye düşünüyorsanız tıklayın, hızlı ve kolay dolap düzenleme tüyolarını öğrenin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?