Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır

Kaz tüyü yastık nasıl yıkanır, nasıl temizlenir? Bu basit adımlarla yastıklarınız tertemiz olacak!

Güncellenmiş

how to wash goose feather pillows

Kaz tüyü yastığın rahat ve mutlu bir uykuyla ilgisi olmalı, değil mi? Modern hayatın getirdiği uyku problemlerine çare olarak, sağladığı konforun yanı sıra doğal yapısı sayesinde bakteri barındırmayan, anti-alerjik ve hijyenik olan kaz tüyü yastıklar giderek daha çok tercih ediliyor.

Her gece ortalama 6-8 saat cildimizle temas halindeki kaz tüyü yastıkların temizliğine gereken özeni gösterdiğinizde uzun yıllar kullanabileceğiniz bu yumuşak ve hijyenik yastıklar uyku kalitesini artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak kaz tüyü yastıklar uygun şekilde temizlenmediği takdirde özellikle alerjik ve hassas bünyeye sahip kişilerde var olan semptomları tetikleyebilir.

Daha yumuşak yastıklar için ise az miktarda yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Dermatolojik olarak test edilmiş ve hipoalerjenik bir ürün olan Yumoş Sensitive’i yumuşatıcı olarak tercih edebilirsiniz.

Kaz tüyü yastık makinede yıkanır mı?

Peki kaz tüyü yastık nasıl temizlenir, makinada yıkanır mı? Kaz tüyü yastığınızı makinede yıkayabilirsiniz fakat temizliğe başlamadan önce ilk yapmanız gereken yastığınızın yıkama ve bakım talimatlarının yazdığı etiketini kontrol ederek yıkamaya müsait olup olmadığını teyit etmek olacaktır.

Yukarıda saydığımız yıkama ve bakım talimatlarını uyguladığınız takdirde kaz tüyü yastıklarınızı uzun yıllar hijyenik ve ilk günkü konforuyla kullanabilirsiniz.

Yine de her yastığın bir kullanım ömrü olduğunu unutmamalısınız. Yenileme zamanının geldiğini anlamanın en kolay yolu ise yastığı ortadan ikiye katladığınızda eski formuna kavuşup kavuşmadığını gözlemlemektir. Eğer ilk haline dönmüyorsa ve içerisindeki malzeme topaklanıyorsa yeni bir yastık almanın zamanı gelmiştir. 

  • Yastıklarınıza koruyucu kılıf olarak yastık alezi geçirerek toz akarları ve bakterilerin yastığın içine girmesini önleyebilirsiniz. Böylelikle hem yıkama aralığını hem de yastıkların ömrünü uzatırsınız.
  • Yastıklarınızı kuruturken çamaşır kurutma toplarından yararlanırsanız kaz tüyü yastıklarınızı kabartarak eski doğal şişkinliğine kavuşmasını sağlarsınız.
  • Kaz tüyü yastığınızı makineye atmadan önce mutlaka herhangi bir yırtık ya da dikiş sökülmesine karşı kontrol etmelisiniz. Yastıktaki küçük delikler yıkama esnasında kaz tüylerinin çıkmasına neden olabilir. 
  • Reklam

    Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

    Aslen yayınlandı