Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Burnunuz mu kanadı? Çocuğunuz mı düştü? Kan lekesi nasıl çıkar diyorsanız doğru yerdesiniz. Püf noktaları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

kan lekesi nasıl çıkar?

Kan lekeleri, hayatımızın kaçınılmazları arasındadır. Bazen dosyaları karıştırırken oluşan kağıt kesiği, çocuğunuzun parkta düşmesi ya da inatçı burun kanamaları günlük hayatımızın parçasıdır. Bu tür olaylar, en sevdiğiniz kıyafetinizin ya da yatak çarşaflarınızın sonu demek değildir. Doğru yöntem ve tekniklerle kan lekesi çıkarma basit ve kolay bir işlem haline gelebilir.

Burada verilen tavsiyelerin pamuk ve polyester gibi sıklıkla kullanılan kumaşlar için olduğunu unutmayın. İpek gibi hassas kumaşlar profesyonel temizleme gerektirebileceğinden dolayı yıkama talimatlarını kontrol etmeniz gerekir. Leke çıkarma yöntemlerini denemeden önce, her zaman kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeniz gerekir.

Kan lekesini çıkarırken çabuk davranmanız gerekir – lekeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz çıkarması o kadar kolay olur. Lekeye müdahale ettikten sonra, normal yıkama ayarında Omo gibi bir deterjanla yıkayarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Lekelere müdahale etmeden önce kıyafetinizin yıkama talimatını okumayı unutmayın.

Kan Lekesi Çıkarma

Kan lekesine ne kadar çabuk müdahale ederseniz, sonuç o kadar başarılı olacaktır.

  1. Kan lekesinin kuruyup çıkarması daha zor hale gelmemesi için, lekeyi soğuk suyla iyice ıslatın. Küçük lekeleri musluk suyunun altına tutarak ıslatabilirsiniz. Daha büyük lekeler için temizlik kabı veya kova gerekecektir. Lekenin daha kötü bir hale gelmemesi için, suyun sıcak ya da ılık olmamasına dikkat etmelisiniz.
  2. Lekenin üzerine sabun sürün – el sabunu, kalıp sabun ya da bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Daha sonra sabunu lekenin üzerinde köpürtün. Sabunu soğuk suyla durulayın, gerekirse aynı işlemi tekrarlayın. Lekenin taze olduğu durumlarda, sonucu hemen görebileceksiniz.
  3. Lekenin rengi açıldıktan sonra, kıyafetinizi normal yıkama ayarında yıkayabilirsiniz. İsteğe göre, deterjanınıza leke çıkarıcı da ekleyebilirsiniz; ama öncelikle kıyafetinizdeki yıkama talimatını okumayı unutmayın!
  4. Kan lekesine ısı uygulamamayı unutmamalısınız. Sıcak su, çamaşır kurutucusu ya da ütü kullanmamanız gerekir. Kan lekesi protein bazlı olduğundan, ısı lekenin sadece daha iyi yerleşmesini sağlar ve çıkarılmasını imkansız hale getirir.

Felaketi engelleyin: Buradaki uygulaması kolay yöntem sayesinde, kan lekesinin kıyafetlerinizi mahvetmesini önleyebilirsiniz.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Aslen yayınlandı