Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Giysilerdeki Rutubet Ve Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubetten nasıl kurtulurum diyorsanız doğru yerdesiniz! Rutubet kokusu giderme yöntemleri ve ipuçları için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Çamaşır sepetinde kirli çamaşırlar

Çamaşırlarınız rutubet kokuyorsa bir sorununuz var demektir. Kokunun nedenine bir çözüm bulmanız gerektiği gibi giysilerinizdeki nem kokusundan nasıl kurtulacağınızı da düşünmeniz gerekir. Bu zorlu işi sizin yerinize biz üstlendik, o yüzden giysilerinizin yeniden ferah kokması için tek yapmanız gereken aşağıdaki yazıyı okumak.

Dolabınıza ya da çekmecelerinize kokulu keseler yerleştirerek giysilerinizin daha uzun süre ilk günkü gibi ferah kokmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Giysilerdeki Rutubet Kokusuna Ne Sebep Olur?

Giysilerin nem kokmasının birkaç sebebi olabilir:

 • Islak çamaşırlarınızı kurumaları için asmadan önce fazla uzun bir süre çamaşır makinesinde bırakmış olabilirsiniz.
 • Eğer giysileriniz çamaşır makinesinden rutubet kokarak çıkıyorsa makineyi temizlemeniz gerekiyor demektir.
 • Fazla deterjan kullandıysanız biriken deterjan artıkları giysilerinizin tamamen temizlenmesine engel olmuş olabilir.
 • Temiz giysileri tamamen kurumadan kaldırmış olabilirsiniz.
 • Kuru giysileri nemli bir ortamda saklıyor olabilirsiniz.

Giysilerinizi nereye yerleştirdiğiniz her zaman sizin elinizde olmayabilir, özellikle de dolabınızda sadece mevsimlik giysilerin sığacağı kadar yer varsa. Ama konu giysilerinizi yıkamaya ve kurulamaya gelince giysilerin ferah kokusunu muhafaza etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Islak giysileri yıkama bittiği gibi çamaşır makinesinden çıkarın ve kurumaları için asın.
 • Çamaşır makinenizi düzenli aralıklarla boş olarak sıcak programda, deterjan bölmesine sirke ekleyerek çalıştırın. Böylece makinenizin içinde küf oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Deterjanınızın kullanım talimatlarını okuyup kullandığınız miktarı ona gore ayarlayın.
 • Giysileri asarak kurutuyorsanız hava dolaşımına izin verecek şekilde aralıklı asmaya özen gösterin.
 • Giysilerinizin kaldırılmadan önce olabildiğince kuruması için onları dışarıda asıyorsanız güneşli bir günde, içeride asıyorsanız bol bol temiz hava alan bir odada kurutun.
 • Çamaşırlarınızı asarak kurutmanız mümkün değilse giysilerinizin nem tutmasını önlemek için kurutma makinesi kullanın. Giysilerinizi kurutma makinesine atmadan önce etiketlerindeki yıkama talimatlarını dikkatlice okuyun.
Reklam

 

Rutubet kokusunun asıl sebebini bulun. Nem kokan çamaşır problemiyle bir daha karşılaşmamak için gerekli önlemleri alın. Rutubet kokusundan kurtulmak için çamaşırlarınızı tekrar yıkayın.

Giysilerdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet kokusunu gidermenin en çabuk yolu giysilerinizi etiketlerindeki yıkama talimatlarında belirtilen en sıcak programda yeniden yıkamaktır. Omo Ultra Active Fresh Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir deterjan kullanarak rutubet kokusundan kurtulabilir ve uzun süre ferah kokan çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Çamaşırlarınızı tekrar yıkamak sorunu tamamen çözmüyorsa aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Deterjan bölmesine sirke ekleyin. Sirke birikmiş deterjan kalıntılarını ve giysilerinizde kalan küfü temizleyecektir.
 • Giysilerinizi oksijenli çamaşır suyu çözeltisinde bekletin. Oksijenli çamaşır suyu hem beyazlar, hem de renklilerde kullanılan pek çok deterjanın içerdiği maddelerden biridir. Bu uygulamayı yapmadan önce kullandığınız ürünün şişesindeki kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Koku giderici ürün kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce ürünün etiketine göz atmayı ve ürünü giysinizin dikkat çekmeyen bir bölümünde test etmeyi unutmayın.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı