Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi çıkarmak artık sorun değil. Giysilerdeki mürekkep lekeleri nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Elbisedeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Ofiste veya okulda kıyafetlerimizde oluşan mürekkep lekeleri, cebimize akan mürekkepli kalem ve benzeri aksilikler günlük yaşamda hepimizin başına gelir. “Mürekkep kalem lekesi nasıl çıkar?”, “Elbisedeki mürekkep lekesi nasıl çıkar?” gibi sorular bu gibi durumlarda hepimizin aklına gelen ilk sorulardır.

Size bu konuda yardımcı olabilecek bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Umarız bu bilgiler mürekkep lekesi çıkarma konusunda sizlere yardımcı olabilir.

  • Mürekkep lekesi oluştuğu anda hemen müdahale etmeniz çok önemlidir çünkü leke henüz ıslakken müdahale edildiğinde çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda mürekkep lekesi oluşan bölgeyi temiz ve kuru bir bezle hemen kurulayın. Bu mümkün değilse bile en kısa sürede, leke çok kurumadan lekeye müdahale etmeye çalışın.
  • Kumaşı sıcak suya sokmak lekeyi yayar. Bunun yerine lekeyi kuru bir bez veya peçete ile kurulayarak yayılmasını önleyin. Lekeyi kesinlikle ovalamayın.
  • Sonrasında kumaşın cinsine göre en uygun yıkama yöntemini uygulayın. Mürekkep lekesini çıkarmak için, giysilerinize zarar vermeyen Omo Hijyen Sıvı gibi hijyenik temizlik sağlayan kaliteli bir deterjan kullanmanın ve kumaşa uygun yöntemle yıkamanın çok önemli olduğunu unutmayın.
  • Mürekkep lekesi tam çıkmadan kurulamaya koymayın. Sıcak, lekenin daha çok yerleşmesine neden olur.

Giysilerimizde veya eşyalarımızda mürekkep lekesini çıkarmak için dikkat edeceğimiz ilk noktalar bunlar olmalıdır.

Önerilen miktarda deterjan kullandığınızdan ve önerilen programı doğru sıcaklıkta uyguladığınızdan emin olarak yıkama yapın. Lekelere en kısa sürede müdahale etmek önemlidir. Giysilerdeki lekeyi çıkarmadan önce etiketini okumayı da ihmal etmeyin.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

 

Mürekkep Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde kullandığımız birçok kalem, su bazlı mürekkepler içermektedir ve aslında bu lekeleri eşyalarımızdan çıkarmak oldukça kolaydır. Çoğu durumda özel bir mürekkep lekesi sökücü bile gerekmez. Kaliteli bir çamaşır deterjanı ve ılık su kullanarak mürekkep lekelerini çıkartabilirsiniz. Daha inatçı lekeler için ise çamaşır makinenize mürekkep lekeli çamaşırlarınızı yerleştirip önce ön yıkamayı düşünebilir ve tabii ki Omo gibi etkili bir deterjan kullanmayı unutmadan aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

  1. Bir giysi üzerinde oluşan mürekkep lekesi için, lekenin olduğu alanı kurulamak ve kapatmak için yıkanabilir bir mikrofiber bez kullanın. Lekeyi silmeyin ve fırçalamayın. Lekenin dağılmasını önlemek için sadece mürekkep kuruyana kadar lekeyi kapalı tutun.
  2. Leke çok büyük ise mürekkep lekesini çıkarmada yardımcı olmak için su bazlı bir leke çıkarıcı kullanın. Leke çıkarıcıyı lekeli alanda 10 dakika kadar bekletin veya ürünün kullanma talimatlarını uygulayın.
  3. Lekeyi tekrar kuru bir bez ile kurulayın. Bu sayede mürekkep lekesinin daha da azaldığını ve mürekkep lekesini çıkarmaya çok daha yaklaştığınızı göreceksiniz. Artık giysiniz ön yıkama için daha hazır hale gelmiş durumda.
  4. Tercihen, mürekkep lekeli elbiseyi çamaşır makinesine tek başına yerleştirin. Sanılanın aksine elbisenizi kaynatmak gerekmez. Genellikle uyguladığınız sıcaklık ve uygun bir deterjan kullanmanız yeterlidir.
  5. Elbisenizi kurutmadan önce mürekkep lekelerinin gitmiş olduğundan emin olun. Leke kalıntıları kaybolmamışsa elbisenizi bir kez daha yıkayın.

Elbisedeki mürekkep lekesi veya mürekkep kalem lekesi hala çıkmadı mı? Panik yapmayın. Mürekkep su bazlı değil de yağ bazlı olabilir. Bu lekeyi çıkarmak gerçekten de zordur ama imkansız değildir. Sadece lekeyi çıkarmak için normal deterjan çok etkili olmayabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan mürekkep lekesindeki yağları ayrıştırarak lekenin daha kolay çıkmasını sağlayacak olan bir mürekkep sökücüdür. Bu tip kalıcı ve inatçı lekeler için mürekkep sökücü bir leke çıkarıcı ürün kullanın ve ürünün kullanma talimatını izleyin.

Aslen yayınlandı