Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi çıkarmak artık sorun değil. Giysilerdeki mürekkep lekeleri nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Zemine saçılmış çeşitli giysiler
Reklam
Sign Up Banner

Elbisedeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Ofiste veya okulda kıyafetlerimizde oluşan mürekkep lekeleri, cebimize akan mürekkepli kalem ve benzeri aksilikler günlük yaşamda hepimizin başına gelir. “Mürekkep kalem lekesi nasıl çıkar?”, “Elbisedeki mürekkep lekesi nasıl çıkar?” gibi sorular bu gibi durumlarda hepimizin aklına gelen ilk sorulardır.

İşte mürekkep lekesi çıkarma konusunda sizlere yardımcı olabilecek bazı pratik bilgiler:

  • Mürekkep lekesi oluştuğu anda hemen müdahale etmeniz çok önemlidir çünkü leke henüz ıslakken müdahale edildiğinde çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda mürekkep lekesi oluşan bölgeyi temiz ve kuru bir bezle hemen kurulayın. Bu mümkün değilse bile en kısa sürede, leke çok kurumadan lekeye müdahale etmeye çalışın.

  • Kumaşı sıcak suya sokmak lekeyi yayar. Bunun yerine lekeyi kuru bir bez veya peçete ile kurulayarak yayılmasını önleyin. Lekeyi kesinlikle ovalamayın.

  • Sonrasında kumaşın cinsine göre en uygun yıkama yöntemini uygulayın. Mürekkep lekesini çıkarmak için, giysilerinize zarar vermeyen Omo Hijyen Sıvı gibi hijyenik temizlik sağlayan kaliteli bir deterjan kullanmanın ve kumaşa uygun yöntemle yıkamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

  • Mürekkep lekesi tam çıkmadan kurulamaya koymayın. Sıcak, lekenin daha çok yerleşmesine neden olur.

Giysilerimizde veya eşyalarımızda mürekkep lekesini çıkarmak için dikkat edeceğimiz ilk noktalar bunlar olmalıdır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Önerilen miktarda deterjan kullandığınızdan ve önerilen programı doğru sıcaklıkta uyguladığınızdan emin olarak yıkama yapın. Lekelere en kısa sürede müdahale etmek önemlidir. Giysilerdeki lekeyi çıkarmadan önce etiketini okumayı da ihmal etmeyin.

Mürekkepli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde kullandığımız birçok kalem, su bazlı mürekkepler içermektedir ve aslında bu lekeleri eşyalarımızdan çıkarmak oldukça kolaydır. Çoğu durumda özel bir mürekkep lekesi sökücü bile gerekmez. Kaliteli bir çamaşır deterjanı ve ılık su kullanarak mürekkep lekelerini çıkartabilirsiniz. Daha inatçı lekeler için ise çamaşır makinenize mürekkep lekeli çamaşırlarınızı yerleştirip önce ön yıkamayı düşünebilir ve tabii ki Omo gibi etkili bir deterjan kullanmayı unutmadan aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

  1. Bir giysi üzerinde oluşan mürekkep lekesi için, lekenin olduğu alanı kurulamak ve kapatmak için yıkanabilir bir mikrofiber bez kullanın. Lekeyi silmeyin ve fırçalamayın. Lekenin dağılmasını önlemek için sadece mürekkep kuruyana kadar lekeyi kapalı tutun.

  2. Leke çok büyük ise mürekkep lekesini çıkarmada yardımcı olmak için su bazlı bir leke çıkarıcı kullanın. Leke çıkarıcıyı lekeli alanda 10 dakika kadar bekletin veya ürünün kullanma talimatlarını uygulayın.

  3. Lekeyi tekrar kuru bir bez ile kurulayın. Bu sayede mürekkep lekesinin daha da azaldığını ve mürekkep lekesini çıkarmaya çok daha yaklaştığınızı göreceksiniz. Artık giysiniz ön yıkama için daha hazır hale gelmiş durumda.

  4. Tercihen, mürekkep lekeli elbiseyi çamaşır makinesine tek başına yerleştirin. Sanılanın aksine elbisenizi kaynatmak gerekmez. Genellikle uyguladığınız sıcaklık ve uygun bir deterjan kullanmanız yeterlidir.

  5. Elbisenizi kurutmadan önce mürekkep lekelerinin gitmiş olduğundan emin olun. Leke kalıntıları kaybolmamışsa elbisenizi bir kez daha yıkayın.

Elbisedeki mürekkep lekesi veya mürekkep kalem lekesi hala çıkmadı mı? Panik yapmayın. Mürekkep su bazlı değil de yağ bazlı olabilir. Bu lekeyi çıkarmak gerçekten de zordur ama imkansız değildir. Sadece lekeyi çıkarmak için normal deterjan çok etkili olmayabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan mürekkep lekesindeki yağları ayrıştırarak lekenin daha kolay çıkmasını sağlayacak olan bir mürekkep sökücüdür. Bu tip kalıcı ve inatçı lekeler için mürekkep sökücü bir leke çıkarıcı ürün kullanın ve ürünün kullanma talimatını izleyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Mazot Lekesi Neyle Çıkar?

Yağlı bir dokusu olan mazot, kumaşa bulaştığı zaman zorlu bir leke bırakır. Oldukça güçlü olan bu lekeyi çıkarmak da güçlü asidik çözeltiler gerektirir. Mazot lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en bilinenleri soda-karbonat karışımı, amonyak ve kola gibi yöntemlerdir.

Giysiden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın ve lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programında, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Giysideki Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Öncelikle koku etkisi güçlü bir çamaşır deterjanı seçin. Makineyi fazla doldurmayın ki elbiselerin içeride hareket edip daha iyi temizlenebilmesi için yer kalsın. Gerçekten kötü kokan elbiselerinizi yıkamadan önce bir süre deterjanlı suda bekleterek daha güzel kokmalarını sağlayabilirsiniz. Elbiselerinizi balkonunuza asarak en iyi şekilde havalandırıp daha iyi kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Çam Sakızı Giysiden Nasıl Çıkar?

Sıcak su, kumaş üzerine yapışmış ve orada kurumuş çam sakızının yumuşamasını ve böylece kumaş üzerinden kolayca çıkmasını sağlar. Sıcak su ile ıslattığınız bir bezi lekenin üzerinde yaklaşık bir dakika bekletin ve yumuşayan lekeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın.

Rimel Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine birkaç damla deterjan veya bulaşık deterjanı damlatın. Ovalayarak lekeye yedirin. Deterjanlı bölgeyi soğuk ya da ılık suda durulayın. Lekeyi tamamen uzaklaştırmak için çamaşır makinesine atarak giysiyi yıkayın.

Giysiden Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafeti ters çevirerek lekenin arkasından ılık su ile durulama yapın. Ardından lekeli kısmı ılık suya bastırın. Leke üzerine, leke çıkarıcı özel formüle sahip bir deterjan ekleyerek uygulamaya devam edin. Deterjanı nazikçe ovalayarak dokuya işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ardından lekeli kıyafeti makinede, uygun deterjan ve programda yıkayın. Bu aşamada bebekler için sensitive deterjanları, yünlü ve ipekler için de hassas kumaşlar için üretilen temizleyicileri tercih etmeye özen gösterin.

Çimen Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çimen lekesini sıvı deterjan kullanarak yavaşça ovun, daha sonra durulayın. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.

Kıyafetten Köri Lekesi Nasıl Çıkar?

İhtiyacınız olan şeyler; diş macunu, soğuk su ve yalnızca birkaç saat. Evdeki malzemelerle köri lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle diş macununu parmaklarınıza sürün ve lekenin üzerinde nazikçe gezdirin. Birkaç saat beklemenin ardından lekeli alanı soğuk su ile durulayın. Ardından kumaşı, uygun olan sıcaklıkta her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

Aslen yayınlandı