Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

El Yıkama Talimatı: Hijyenik Bir Şekilde El Nasıl Yıkanır?

El temizliği sağlıklı kalmanın en basit ve gerekli kurallarından biridir. Hijyenik el yıkama tekniklerini bu yazıdan öğrenin.

Güncellenmiş

El Yıkama Talimatı: Hijyenik Bir Şekilde El Nasıl Yıkanır?

El yıkama, kişisel hijyenimiz ve sağlığımız için yapabileceğimiz en basit ama en etkili şeylerden biridir. Dokunduğumuz her yerin temiz olduğundan emin olamayız. Her yeri dezenfekte etmemiz de mümkün değildir. Ancak ellerimizi yıkadığımızda mikropların vücudumuza girişine karşı etkili bir önlem almış oluruz. Çünkü farkında olmasak da gün içinde yüzlerce kez yüzümüze dokunur, defalarca elimizi ağzımıza götürürüz.

Hijyenik el yıkama sırasında önce ellerinizi ıslatmalı, bir miktar sabun almalı, iyice köpürttükten sonra en az 20 saniye boyunca ellerinizi iyice yıkamalısınız. Duruladıktan ve kuruladıktan sonra elleriniz tamamen temizlenmiş olacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

El Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ellerinizi ne zaman kirli hissederseniz o zaman yıkamalısınız. Ancak bazı durumlar mutlaka elinizi yıkamayı gerektirir:

 • Yemek yemeden ya da yemek hazırlamadan önce ve sonra
 • Hasta birine ya da bir yaraya müdahale etmeden önce ve sonra
 • Tuvalete gittikten ya da birinin tuvalete gitmesine yardım ettikten sonra
 • Burnunuzu çektikten, öksürdükten, hapşırdıktan sonra
 • Çöpe dokunduktan sonra
 • Evcil hayvanlarla, yemekleriyle ya da dışkılarıyla ilgilendikten sonra

Bu sayede elinizdeki görünmez mikroplara karşı önlem almış olur, bulaşıcı hastalıkları ve önemli sağlık  problemlerini engelleyebilirsiniz.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Hijyenik El Yıkama Nasıl Yapılır?

El nasıl yıkanır dediğinizde ihtiyacınız olan temiz su, sabun ve bir havludur.

 1. Öncelikle suyu açın ve ellerinizi ıslatın. Su, ılık veya soğuk olabilir. Çok sıcak olması gerekmez.
 2. El yıkama talimatında ikinci adım bir miktar sabunu elinize almaktır. Yabancı bir yerdeyseniz sıvı sabunu tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ellerinizi ovuşturarak sabunu iyice köpürtün.
 3. El temizliğinde bir sonraki adım 20 saniye boyunca ellerinizi güzelce yıkamaktır. Bu süreyi ölçmek için doğum günlerinde söylenen “Mutlu Yıllar” şarkısını iki kere baştan sonra söyleyebilirsiniz.
 4. El yıkama sırasında ellerinizin arkasını, parmakların arasını ve tırnakların altını da yıkamayı unutmamalısınız.
 5. Sonrasında ellerinizi güzelce durulayın ve temiz bir havlu veya havlu peçeteyle kurulayın. Bu havlu peçeteyi kullanarak da musluğu kapatabilirsiniz.

Hijyenik el yıkama süreci bu sayede tamamlanmış olacaktır. Eğer su ve sabuna erişiminiz yoksa antibakteriyel el temizleme jelleri de uygun bir tercihtir. Bu jellerin aşırı kullanımı önerilmese de ellerinizi temizlemeniz gerektiğinde başka bir alternatif yoksa son derece kullanışlı olabilirler. Kullanacağınız el temizleyici en az %60 oranında alkol içermelidir. Bu tip temizleyiciler birçok mikrobu öldürse de hepsini öldüremeyebilirler.

El yıkamanın önemi özellikle de salgın hastalık dönemlerinde, okullarda ve diğer kalabalık ortamlarda daha iyi anlaşılır. Bu el yıkama teknikleri ile kendinizi ve yanınızdakileri ciddi sağlık tehlikelerinden koruyabilirsiniz.

 • Sık sık el yıkama ellerin kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple günde iki kez ellerinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz.
 • Antibakteriyel jeller birinci tercih olmasa da su ve sabuna ulaşamadığınız durumlarda ellerinizi etkili bir şekilde temizleyebilirler.
 • Çocuklarınıza el temizliğinde örnek olmanız, onların da sağlıklı ve hijyenik alışkanlıklar geliştirmesinde çok önemlidir.
 • Aslen yayınlandı