Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bot Nasıl Temizlenir?

Bot temizliği hem daha uzun süre kullanım hem de şık bir görünüm için çok önemlidir. İşte her zaman yepyeni görünen botlara sahip olmak için temizlik ipuçları...

Güncellenmiş

Reklam
Bot Nasıl Temizlenir?

Deri bot çeşitleri kış giysileri arasındaki en rahat parçalarından biri olarak kabul edilir. Ancak sert kış koşulları, botlarınızı tanınmayacak hale getirebilir. Peki deri bot nasıl temizlenir? Deri botların temizliği için ilk adım hafif nemli bir bez yardımı ile botu nazikçe silmektir. Nemli bezle silme işlemi, botun üzerindeki toz, kir ya da kurumuş çamurdan kurtulmanıza olanak tanır.

Botunuzun ilk temizliğini yaptıktan sonra bot temizleme spreyi ile asıl temizliğe geçebilirsiniz. Bot temizleme spreyini temiz ve kuru bir beze sıkın ve botunuzu yavaşça silin. Botu silmek kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır. Ayakkabı boyası sadece botun yağlanmasını sağlamaz, aynı zamanda deriyi dış etkilere karşı da korur.

Botunuzu boyadıktan sonra yumuşak bir fırça ile fırçalamak, boyanın deriye daha iyi nüfuz etmesini ve daha parlak durmasını sağlayacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Süet Bot Nasıl Temizlenir?

Süet botlar kış aylarının en şık ayakkabı modelleri arasında yer alır. Ancak deri botlara göre daha hassas yapıya sahiplerdir. Hatta lekeleri daha çabuk çektikleri ve daha çabuk kirlendikleri için çoğu kişinin uzak durmayı tercih ettiği bot çeşitleri arasında yer alırlar. Aslında uygun şekilde temizlendiğinde süet botları da dilediğiniz zaman giyebilirsiniz.

Süet fırçası, süet silgisi ve süet spreyi, süet botunuzu temizlerken işinizi kolaylaştırır. Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir. Islak kısımlar kuruduktan sonra süet fırçası ile botunuzu iyice fırçalayın. Fırçalarken fırçayı aynı yöne doğru hareket ettirmeye dikkat edin. Süet silgisi ise fırçaladığınız botun üzerindeki lekeleri silmenizi sağlar. Tüm lekelerin çıktığından emin olduktan sonra süet temizleme spreyi ile işlemin son adımını tamamlayabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra botunuzu nemli bir bezle silmek, botun daha geç kirlenmesini sağlar. Botunuzu silerken iç kısmına gazete ya da kağıt havlu sıkıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece temizleme esnasında botun şeklinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Süet botunuz ıslandığında botunuzu kuruması için güneş ışığına bırakmayın, bunun yerine botunuzu güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında kurutmayı deneyin. Temizleme spreyi ile botunuzu silerken çok bastırmamaya dikkat edin. Bezi bota fazla bastırmak boyasına zarar verebilir. 

Aslen yayınlandı