Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Beyaz elbise çok kötü leke tutabilir. Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır, beyaz çamaşırlar kaç derecede yıkanır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Bembeyaz ferah ve temiz elbiseler giymek kadar güzel bir şey yoktur. Ancak beyaz elbiseleriniz zamanla hem lekeleneceği hem de düzenli kullanılıp yıkanmaktan dolayı eskiyeceği için ışıltılarını kaybedebilir. Eğer elbiselerinizden inatçı bir lekeyi çıkarmak istiyorsanız veya elbiselerinizin ışıltılarını tekrar kazanmasını istiyorsanız burada vereceğimiz bilgiler sayesinde işinizin aslında çok kolay olduğunu fark edeceksiniz. Aradığınız şey ister beyaz çamaşır nasıl yıkanır ister beyazlar kaç derecede yıkanır olsun, aradığınız soruya burada cevap bulabilirsiniz.

Doğru temizlik malzemelerini doğru şekilde kullandığınız sürece beyaz elbiselerden leke çıkarmak çok kolay! Elbiselerinizi yıkamadan önce üzerindeki lekelere Omo veya Rinso gibi kaliteli bir sıvı deterjan sürerek bu lekelerden çok daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Leke çıkarmak için özel olarak formüle edilmiş bu deterjanlar ile çamaşırlarınızı ister elinizde yıkayın ister makinede, her durumda mükemmel sonuç alacaksınız.

Beyaz Elbiselerden Lekeler Nasıl Çıkar?

Adım adım takip edebileceğiniz bu bilgileri okuyarak lekeli veya solmuş beyaz elbiselerinize eski canlılıklarını nasıl geri getirebileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Yeni bir temizlik ürünü veya deterjanı kullanmadan önce veya daha önce kullanmadığınız bir yöntemi denemeden önce mümkünse elbisenizin küçük ve çok dikkat çekmeyen bir bölgesinde, deterjanın veya yöntemin elbiseye zarar verip vermeyeceğini test edin ve her zaman deterjan ve temizlik ürünlerinin üzerindeki talimatları okuyup uygulayın. Ayrıca elbisenizin üzerindeki yıkama talimatları gibi bilgilere de bakarak hem elbisenizin tam olarak hangi kumaştan yapıldığını hem de lekeleri kendi kendinize çıkarmanızın mümkün olup olmayacağını kontrol edin.

1) Beyaz Çamaşırlara Ön İşlem Uygulama ve Leke Çıkarma

  • Genel olarak: Bütün lekelere ön işlem uygulayabilirsiniz. Bunun için az bir miktar Omo veya Rinso sıvı deterjanı doğrudan lekenin üstüne dökün. Zor ve çok lekeli çamaşırlarla karşı karşıyaysanız, içi su dolu bir leğene bir miktar deterjan koyup çamaşırları bunun içinde bekleterek lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • İpek ve Yün: Ferah ve lekesiz beyaz ipek ve yün çamaşırların göz alıcı bir görüntüsü vardır. Bunların üzerindeki lekeleri çıkarmak için hassas kumaşlardan leke çıkarmak veya yünlülerin şeklini korumak üzere tasarlanmış daha narin bir deterjan ile hazırlayacağınız deterjanlı suya bu giysilerinizi batırarak işe başlayabilirsiniz.

2) Beyaz Elbiseler Nasıl Yıkanır?

  • Makinenizi temizleyin: Makinenizin içine sıkışan kirler beyaz çamaşırlarınızın rengini bozup eskitebilir. Bu yüzden makinenizi yakın bir zamanda temizlemediyseniz bu makinede beyaz çamaşırlarınızı yıkamanın çok da bir manası yoktur. Eğer tam otomatik bir makineniz varsa makinenizi yüksek dereceye ayarlayın. İçine mümkünse bir miktar beyaz sirke koyun ki mikroplardan da kurtulun ve bu şekilde makinenizi boş olarak çalıştırın.
  • Renklileri ayrı yıkayın: Eğer beyazları yıkıyorsanız renklileri bunlarla karıştırmamanız gerekir. Yoksa renkli elbiseleriniz beyazların rengini bozabilir. Eğer bunun için artık çok geç kaldıysanız çamaşır rengi lekelerinden kurtulmak konusunda verdiğimiz ipuçlarını takip edebilirsiniz.
  • Hassaslar için elde yıkama: Makinenizde elde yıkama ayarı varsa, hassas çamaşırlarınızı bu ayarda yıkayarak lekelerden kurtulabilirsiniz ancak unutmayın ki bunun için aynı zamanda doğru deterjanı doğru şekilde kullanmanız da gerekmektedir. Elbisenizin üzerindeki yıkama ve bakım talimatlarını sonuna kadar takip ettiğinizden emin olun.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Elbiselerden Renk Lekeleri Nasıl Çıkar?

Beyaz elbiseler diğer renkli çamaşır veya boyalara maruz kaldıklarında bunların renklerini alabilirler. Beyaz kumaşların bu renk sorununu çamaşır suyu kullanarak çözebilirsiniz. Örneğin klor bazlı bir ağartıcı yerine oksijen bazlı bir ağartıcı tercih ederseniz bunu deterjanlarla beraber kullanarak etkilerini artırabilirsiniz. Başka bir yerden renk alan beyaz çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinenizi temizlemeniz iyi olacaktır. Böylece bu yıkamadan arta kalan renk veya ağartıcılar sonraki yıkamanızda çamaşırlarınızı etkilemez.

Beyaz Elbiselerden Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küf lekelerini çıkarmak oldukça zor olabilir. Küf lekeleri içine hapsolan demir parçacıkları hem ısıyla hem de ağartıcı ile etkileşime geçebilir. Bu da lekelerin daha kalıcı olmasına sebep olur. Bunu bildiğiniz sürece yapmanız gereken şey bellidir: içinde çamaşır suyu veya güçlü bir ağartıcı olan deterjanlardan sakınmak ve makinenizi daha düşük bir sıcaklıkta çalıştırmak.

Beyaz Elbiseler Üzerinde Oluşan Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Beyaz elbiseleriniz üzerinde oluşan sarı kirler genelde deodorant gibi kimyasalların teriniz ile birleşmesi ile ortaya çıkar ve zaman içinde birikerek beyaz elbiselerinizin kirli gözükmesine sebep olabilir. Ancak merak etmeyin, bu sarı lekeleri temizlemek için birçok ürün bulabilirsiniz.

Oksijen bazlı ağartıcılar bu sarı lekeler üzerinde inanılmaz derece etkilidir. Bunun dışında bu sarı lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek diğer seçenekleriniz arasında şunlar da vardır: Limon suyu, tuz veya et yumuşatıcı toz. Tuzu hem yıkamadan önce çamaşırınızı tuzlu suya birkaç saat yatırarak, hem de yıkarken makinenize atarak kullanabilirsiniz. Bu açıdan diğerlerinden daha ideal bir seçenek olabilir.

İşte bu yöntemleri uygulayarak beyazlarınızı ilk günkü kadar lekesiz ve beyaz hale getirebilirsiniz. Deneyin ve görün!

  • Sıvı deterjan ile lekelere ön işlem uygulayın.
  • İpek veya yün kumaşlardan leke çıkarmaya çalışıyorken daha hassas ve bu kumaşları yıkamak için üretilmiş özel bir deterjan kullandığınızdan emin olun.
  • Beyaz elbiseler üzerindeki zorlu lekeler için oksijen bazlı bir ağartıcı kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Temizlik ürünlerini ve deterjanları kullanmadan önce çamaşırınızın göze çarpmayan bir yerinde test ederek çamaşırınıza zarar verip vermeyeceğini her zaman kontrol edin ve ürünün üzerindeki talimatları dikkatlice takip edin.
  • Aslen yayınlandı