Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Ayakkabı Temizlemek İçin Pratik Yöntemler

Beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri ile ayakkabılarınızın çok kısa sürede ilk günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Güncellenmiş

Beyaz Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Her mevsim severek giydiğimiz beyaz ayakkabılar hepimizin vazgeçilmezidir. Özellikle havaların ısınmasıyla ilk tercih edilenler arasında yer alan beyaz spor ve bez ayakkabıların temizliği birçok insan için endişe sebebi olmaktadır. Ne de olsa kimse kıyafetini rengi değişmiş beyaz spor ayakkabılarla tamamlamak istemez.

Peki, beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Ayakkabı beyazlatma nasıl yapılmalıdır? Beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri ile ilgili hem çok zamanınızı almayacak hem de ayakkabılarınızı tertemiz yapacak ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Temizleme işleminiz bittiğinde ayakkabının dışını durulayın veya sadece ıslattığınız bir sünger ya da bez yardımı ile tüm kiri ve deterjanı aldığınızdan emin olun.

Beyaz Ayakkabı Temizleme İşlemi İçin Gerekli Malzemeler

Beyaz ayakkabı temizlemek için hemen her evde bulunan bazı temel malzemeler yeterli olacaktır. Ayakkabılarınız için ihtiyacınız olabilecek alternatif malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Diş fırçası, diş macunu, beyaz sirke, sıvı şampuan, sabun, karbonat, aseton, bulaşık deterjanı, sünger, fırça ve bez.

Ayakkabı temizleme işlemi için gereken malzemelerden evinizde olanı ve ayakkabınızın yapısına uygun olanı seçebilirsiniz. Malzemeleri nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atmayı unutmayın.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Beyaz Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Beyaz ayakkabıları her zaman tertemiz görünen insanların bunu nasıl başardığını merak ettiniz mi? Kolaylıkla kirlenen bir renk olduğu için, beyaz ayakkabılarınızla yağmurda yürüyüşe çıkmanıza gerek yok; birkaç kez giydiğinizde bile üzerinde oluşan lekeleri ve siyahlıkları göreceksiniz. Ayakkabılarınızı temizlemek için:

 • İlk olarak ayakkabılarınızın bağcıklarını çıkarın. Bağcıkları ister çamaşır makinesinde isterseniz çok kısa sürede elinizde sabunlayarak yıkayabilirsiniz.
 • Yumuşak bir fırça yardımıyla ayakkabılarınızın altına yapışmış çamur ve toprakları temizleyerek başlayın. Böylelikle ayakkabılarınızın yüzeyini yeniden kirletmesini engellemiş olursunuz.
 • Ayakkabı temizleme işlemini ne ile yapacağınıza karar verin. İlk seçenek olarak sabun, karbonat ve ılık su ile bir karışım hazırlayabilir ve bir fırça yardımıyla bu karışımı kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Beyaz ayakkabı temizleme malzemesi olarak bulaşık deterjanı, beyaz sirke ya da diş macunu kullanmak isterseniz, bu ürünü bir kaba boşaltmak ve bir sünger yardımıyla özellikle lekelerin olduğu alanları silmek gerekmektedir.
 • Ayakkabının beyaz yerleri nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız, belki de temizliğin en kolay kısmı ayakkabının beyaz taraflarını temizlemek diyebiliriz. Sert bir yüzey olduğu için, diş fırçasına biraz macun koyun ve fırçayla ovalayarak silin. Söz konusu lastik kısımlarda daha fazla kir mevcut ise aseton kullanarak diş fırçası ile temizlemeyi de deneyebilirsiniz.
 • Eğer temizleyeceğiniz beyaz bir bez ayakkabı ise kiri emen temizleme süngerlerinden edinmek işinizi kolaylaştırabilir. Süngeri hafif ıslatıp, ayakkabının ana maddesine zarar vermeyecek şekilde sirke veya sabunla temizlemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Temizleme işleminiz bittiğinde ayakkabının dışını durulayın veya sadece ıslattığınız bir sünger ya da bez yardımı ile tüm kiri ve deterjanı aldığınızdan emin olun.
 • Temizleme işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı kurumaya bırakın. Bağcıkları da kuruduktan sonra yeniden bağlayabilirsiniz

Beyaz Ayakkabı Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

 • Beyaz ayakkabı temizlemek için çamaşır makinesi kullanıldığını duymuş olmalısınız. Ancak çamaşır makinesinde yüksek sıcaklık ve yüksek devir hızı ayakkabılarınıza zarar verebilir veya bir daha giymek istemeyeceğiniz biçimde şeklini bozabilir. Ayrıca çamaşır makinesi, özellikle bez ayakkabıların ve spor ayakkabıların birleştiği yerleri yıpratarak yırtılmalarına, dikişlerin atmasına ve kopmalara sebebiyet verebilir.
 • Ayakkabı beyazlatmak için çamaşır suyu ya da makine için olan deterjanlardan kullanmamalısınız.
 • Çok sıcak su ile temizlemek ayakkabının deforme olmasına yol açabilir.
 • Ayakkabınızı sildiğiniz bezin renk bırakmayan bir bez olması önemlidir.
 • Beyaz ayakkabı temizlemek için aseton kullanmayı tercih ettiyseniz ayakkabının desenli bölgelerine asetonun değmemesine özen gösterin ve ardından vazelin kullanarak ayakkabılarınızı asetonun zararlarından korumayı ihmal etmeyin.
 • Ayakkabınızın temizleme talimatı olup olmadığını görmek için dilin altındaki etiketi kontrol etmeyi unutmayın.
 • Ayakkabılarınızın kirlendiğini fark ettiğiniz anda temizlerseniz lekelerin kumaşa işlemesine engel olursunuz. Böylelikle beyaz ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı