Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Bebek Kıyafetleri Yıkama ve Hijyen İpuçları

Bebeğinizin temiz giysilerle büyümesi onun sağlığı açısından çok önemlidir. Peki bebek kıyafetlerinde hijyen nasıl sağlanır? Yazımız size bütün püf noktalarını verecek.

Güncellenmiş

Bebek Odasında Bebek Kıyafetleri

Bebek çamaşırlarının doğru şekilde yıkanması, hem bebeğinizin cilt sağlığı hem de hijyen açısından büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin deri altı dokuları ve deri üstündeki keratin tabakası gelişmemiştir. Bu da bebek cildini dış etkenlere karşı savunmasız kılmaktadır. Bu nedenle bebek kıyafetleri yıkama yöntemi ve kullanılan temizlik ürünleri, cilt sağlığı açısından önemli olabilmektedir.

Yazımızda vereceğimiz ipuçları ile bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı, bebek kıyafetleri için deterjan seçimi, bebek çamaşırları kaç derecede yıkanır gibi aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulacak ve bebeğinizin hassas tenine gereken özeni gösterirken ihtiyacı olan hijyeni de sağladığınızdan emin olabileceksiniz.

Bebek önlükleri uzun süre kullanılan ve çok çabuk kirlenen çamaşırlardır. Ayrıca bebeğinizin ağzı ile temas etmektedir. Bu nedenle bebek önlüğü temizlerken sabun ve sıcak su kullanın. Leke çıkmazsa lekeyi çıkartmak için başka temizlik ürünleri kullanmayın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Bebeğin Kıyafetleri Ne Zaman Yıkanmalı?

Bebeğiniz için birbirinden güzel kıyafetler almış ve giydirmek için heyecanla bekliyor olabilirsiniz. Yeni alınmış giysilerin temiz görünümleri sizi yanıltmasın. Kıyafetler, üretim ve nakliye sürecinde çeşitli kimyasallara ve bakterilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle unutmayın ki; bebek kıyafetlerinde temizlik ve hijyen, yeni aldığınız kıyafeti bebeğinize giydirmeden evvel yıkamakla başlıyor.

Yenidoğan alışverişinizi henüz tamamlamadıysanız,doğum öncesi bebek alışveriş listesi yazımıza göz atın.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Birçok ebeveyn, bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı diye sorduğunuzda belki de ilk olarak "yüksek sıcaklıkta" yanıtını verecektir. Bebek kıyafetlerinin daha temiz olacağı, hem lekeleri çıkarmak hem de hijyen sağlamak gibi avantajları olduğu düşünülerek, 60 ila 90 derece gibi yüksek sıcaklıklar tercih edilmektedir.

Ancak düşünülenin aksine, bebek kıyafetlerinde hijyeni sağlamak için yüksek sıcaklıklar şart değil; çünkü bebek kıyafetleri yetişkinlerin kıyafetleri gibi kirlenmemektedir. Bebeğinizin beyaz çamaşırlarını 40 derecede, renkli ve hassas çamaşırlarını 30 derecede yıkayarak doğru hijyeni sağlayabilirsiniz.

Yıkamadan evvel etiketlerini kontrol ederek doğru talimatı uyguladığınızdan emin olmayı da ihmal etmeyin. Çok yüksek sıcaklıklar, sadece bebeğinizin kıyafetlerinin erkenden yıpranmasına sebep olacaktır. Bebek kıyafeti yıkama ve hijyenik temizlik konusunda sizin asıl yardımcınız deterjan ya da seçtiğiniz temizlik ürünü olacaktır.

Bebek Kıyafetleri Hangi Programda Yıkanmalıdır?

Yeni üretilen çamaşır makinelerinin çoğunda bebek kıyafetlerinde hijyeni sağlamak amaçlı ayrı yıkama programları bulunmaktadır. Bu programlar, normalde kendi çamaşırlarınız için seçtiğiniz programlardan farklı olarak size ekstra durulama süresi sunmaktadır. Bebek kıyafetlerini yıkamak için özel bir programı olmayan çamaşır makineniz varsa, seçtiğiniz programda yıkadıktan sonra yeniden durulayarak arzu ettiğiniz hijyeni sağlayabilirsiniz. 

Hijyenik Temizlik İçin Bebek Kıyafetleri Hangi Deterjanla Yıkanmalı?

Bebeğinizin cildinin deterjanların içerdiği çeşitli kimyasallar nedeniyle tahrip olmaması adına, mutlaka ona uygun temizlik malzemelerini kullanmanız gerekmektedir. Bebeğinizin cildini korurken ona ihtiyacı olan hijyeni sağlamak için:

 • Çamaşır suyu veya içeriğinde çamaşır suyu olan deterjanlar kullanmayın.
 • Yetişkinlerin kıyafetleri için uygun olan deterjanlar kimyasal içeriğe sahip olup paraben gibi maddeler içerebilmektedir. Bu maddeler bebeklerin cildinde, kaşıntı, kızarıklık ve benzeri yan etkilere sebep olabilir.
 • Bebek deterjanı satın alırken, dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri tercih edin.
 • Bebek kıyafetlerini yıkamak için en uygunu, bebeğinizin hassas cildi için özel tasarlanmış, boya, paraben, parfüm içermeyen deterjanlardır. Omo Bebek Parfümsüz Sıvı Deterjan ile bebeğinizin kıyafetlerinde temizlik ve hijyeni sağlarken hassas cildini zararlı kimyasallardan korumuş olursunuz.
 • Sağlık ve hijyen açısından doğru çamaşır deterjanından nasıl emin olacağınızı bilmiyorsanız, size birkaç tüyo verelim: Bebek kıyafetleri yıkama için seçtiğiniz deterjanın çok fazla köpürmemesi, yoğun bir parfüm kokusuna sahip olmaması gerekmektedir. Bebeğiniz için doğru deterjan; sadece sağlıklı, etkili ve zararsız bir hijyenik temizlik  vadetmelidir.
 • Hiçbir deterjanı kullanmamakta kararlıysanız, size bebek kıyafetlerini yıkamak için sabun tozu tavsiyesi verebiliriz.

Bebek Çamaşırları Ne Zamana Kadar Ayrı Yıkanmalı?

Bu, tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.  Ebeveynler büyük oranda ilk altı ay bebek çamaşırlarını ayrı yıkamayı tercih ediyor. Bunu 1 yıla kadar uzatabilirsiniz de. Çocuğunuz büyüdüğünde, özellikle de kreş veya okul dönemi başladığında, onu bulaşıcı hastalıklardan korumak ve kıyafetlerinde temizlik ve hijyeni sağladığınızdan emin olmak için Omo Hijyen Sıvı Deterjan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Kurutulur?

Bebek Eşyalarında Kaynatma ve Sterilizasyon

Sadece bebek giysileri değil, bebeklerin cildi ile doğrudan temas eden ürünlerin dezenfeksiyonu da önem taşımaktadır. Özellikle yenidoğan ürünleri ve bebeğin beslenme sürecinde direk yüzüne temas eden ürünlerin sterilizasyonu için kaynatmayı tercih etmek sağlık ve hijyen açısından daha doğru bir yöntem olacaktır. Kaynatarak sterilize edebilecekleriniz:

 • Bebek ağız ve ter bezi.
 • Gaz çıkarma esnasında kullanacağınız omuz bezi.
 • Mama önlüğü.
 • Yenidoğan eldivenleri.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı: Sağlık ve Hijyen Açısından Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

 • Bebeğinizin giysilerinde leke oluştuğunda, leke kurumadan temizlemeyi seçerseniz yıkama işleminiz daha kolay olacak ve daha az deterjan kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Hep yıkamaktan bahsettik ama “Bebek kıyafetleri nasıl kurutulmalı” sorusunun cevabı da bir o kadar önemlidir. Bebek kıyafetlerini açık havada ve güneşin altında kurutmak hijyen açısından en iyi seçenek olsa da, havanın yağışlı veya kirli olduğu zamanlarda evin içerisinde veya kurutma makinesinde  kurutabilirsiniz.
 • Bebek kıyafetleri ütülenmeli mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Kıyafetlerdeki mikropların kırılmasında ütülemek önemli bir yardımcıdır. Bu nedenle bebeğinizin kıyafetlerini yıkadıktan sonra hijyenik temizlik için ütülemek iyi bir seçenektir.
 • Bebek giysilerinde bakteri oluşumunu engellemek ve hijyen sağlamak açısından giysileri kirliyken uzun süre bekletmekten kaçının.
 • Bebek kıyafetleri yıkama esnasında, çamaşır makinesini çok fazla doldurmayın; böylelikle kıyafetlerde deterjan kalıntısı kalmadan iyice yıkandığından, temizlendiğinden ve durulandığından emin olabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca az deterjan kullanın. Daha fazla deterjan, daha fazla hijyen demek değildir.

Aslen yayınlandı