Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever logo
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çamaşır Makinesinde Bakteri Kaç Derecede Ölür?

Çamaşır makinesi hijyeni hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda keşfedin!

Güncellenmiş

Çamaşır Makinesinde Bakteri Kaç Derecede Ölür?

Her yerde bulunan, gözle görülemeyen mikroskobik canlı organizmalar olarak bilinen bakteriler, genelde giysilerde ve ev tekstil ürünlerinde bulunmakta ve enfeksiyona neden olduklarında tehlikeli olabilmektedirler. Peki bakteri kaç derecede ölür? Çarşaflar hangi programda yıkanır? Bakterilerden korunmak için çamaşır makinesi nasıl dezenfekte edilir? Bu gibi sorularınızın cevabı ve faydalı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Giysilerinizi yüksek sıcaklıklarda yıkamak çoğu mikrobu öldürse de termofilik bakteri ile mantar gibi mikroorganizmalar dirençlidir ve giysilerinizde yaşamaya devam eder. Özellikle kişisel eşyaları yıkadıktan sonra, etkili bir temizlik için ütülemeyi ihmal etmeyin.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Uygun Sıcaklığı Bulmak: Çamaşır Makinesinde Mikroplar Kaç Derecede Ölür?

Bakterileri yok etmek için giysileri yüksek sıcaklıkta yıkamak bilinen en etkili yoldur. Bakteri barındırma olasılığı yüksek olan havlu, nevresim ile çok kirli çamaşırların yüksek sıcaklıklarda yıkanması gereklidir. Ancak, bakteri kaç derecede ölür sorusunun cevabı tahmin edildiği gibi, giysileri en yüksek sıcaklıkta yıkamak demek değildir. Uzmanlara göre, herhangi bir mikrobun yayılmasını önlemek için çamaşırları, havluları ve iç çamaşırlarını 60°C sıcaklıkta yıkamanız yeterlidir.

Havlu, iç çamaşırı, çarşaf, bornoz gibi kişisel eşyalar çok fazla bakteri içermektedir. E.coli, Salmonella ve Klebsiella oxytoca gibi mikroplar, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürre, cilt enfeksiyonu, karın ağrısı, kusma ve ishale neden olabilir. Yalnızca bir set iç çamaşırı, bir sonraki çamaşıra bulaşabilecek yaklaşık 100 milyon E.Coli içerir. Bunları önlemek için havlu ve çarşaflar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabı önemlidir.

 • Havlu ve çarşaflar için en uygun program, havlu ve çarşafın kumaşına bağlı olarak değişir. Havluların çoğu pamuktan yapılmıştır, bu nedenle pamuk programını kullanın ve yıkama sıcaklığını en az 40 dereceye ayarlayın: Beyaz havlular için 60°C, koyu renk havlular için ise solmalarını önlemek için 40°C idealdir.

 • Havluları üç veya dört günde bir yıkama alışkanlığı edinin.

 • Havlular kaç derecede yıkanır sorusu kadar yıkama için kullandığımız ürünler de oldukça önemli. Domestos eklenen yeni formülü ile Omo Domestos Etkili Toz Deterjan, çamaşırlarınız için etkili hijyen ve temizlik sağlar. Deterjanı, tavsiye edilen ölçüde ve yıkama talimatlarına uygun olacak şekilde kullanmaya dikkat edin.

Bakterileri yok etmek için çamaşırları yıkadığımız ısı ve kullandığımız temizlik ürünü kadar çamaşır makinesi bakteri temizliği de hijyen açısından çok önemlidir. 

Reklam

OMO Biocide

Çamaşır Makinesi Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşır makinesi evde en sık kullanılan eşyalardan biridir. Düzenli olarak kirli çamaşırlarla temas ettiğinden, birçok kişi çamaşır makinesi hijyeni hakkında bir yol araştırmaktadır. Özellikle yaşlı bir yakınınız veya bir bebek ile yaşıyorsanız, kıyafetlerinizi ve çamaşır makinenizi tehlikeli bakterilerden uzak tutmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

 • Bakteriler kauçuk contalarda, deterjan çekmecesinde ve yıkama gözünde birikme eğilimindedir. Çamaşır makinenizin bakterilerden uzak durmasını sağlamak için makinenizi, çamaşır suyu ile 60 derecede boş olarak çalıştırmalısınız. Ayrıca uzmanlar, çamaşır makinesinin kapağını ve içerisindeki metal kısmı, çamaşır suyu ile silmeyi öneriyor.

 • Haftada bir kez, bir bardak ağartıcı veya beyaz sirke ile boş olarak çalıştırmak mikropları öldürecektir.

 • Garaj gibi nemli ortamlarda tutulan çamaşır makinelerine özellikle dikkat edilmelidir; çünkü buralar bakterilerin üremesi için elverişli ortamlardır.

 • Çamaşır makinesini mutfak tezgahlarından uzak bir yerde tutmakta fayda var. Ancak eğer makineniz mutfakta ise, kirli çamaşırları yıkamaya koyduktan sonra hiçbir yere değmeden ellerinizi yıkamaya özen göstermelisiniz.

Çamaşırlar Yıkandıktan Sonra Kokuyor mu?

 • Giysilerinizi yıkama işlemi bittikten hemen sonra çıkarıp mümkünse güneşli bir ortamda kurutmayı unutmayın.  

 • Çamaşır makinesi kötü koku mu yayıyor? Nemden kaynaklanan küflenmeyi önlemek için, makinenizi kullandıktan sonra kapağını ve deterjan çekmecesini bir süre açık bırakarak havalandırmayı ihmal etmeyin.

 • Antibakteriyel bir temizleyici ile çamaşır makinesi kapağının etrafındaki kauçuk veya plastik halkayı düzenli olarak silin, filtreyi de en az haftada bir kez temizleyin.

 • Diğer bir önlem ise çapraz kontaminasyonu önlemek için çamaşırları ayırmaktır. İç çamaşırı, havlu ve bornozun hastalığa neden olan bir bakteri içermesi daha olasıdır. Her yıkamadaki bakteri sayısını azaltmak için bu gibi çamaşırları toplu olarak yıkamaktan kaçının.

 • Çok kirli çamaşırlara, yeniden kullanılabilir bebek bezlerine yapıldığı gibi antibakteriyel deterjanlarla ön yıkama yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı