Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı kokusu hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir ve aslında yok etmek sandığınızdan daha kolaydır. Oluşan kötü kokuları yok etmek kadar nedenlerini de ortadan kaldırmak önemli. Yazımızın devamında pratik yöntemlerle ayakkabı kokusunu ve sebeplerini pratik bir şekilde nasıl ortadan kaldırabileceğinizi keşfedin!

Güncellenmiş

Ayakkabı Kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayaklarınız terlemese bile uzun süre ayakkabı içerisinde yeterince havalanamadıkları için istenmeyen bir koku oluşur. Hem sizi, hem de gittiğiniz yerde bulunan kişileri rahatsız eden bu kokunun sebebi olan ayakların hijyenini sağlamak koku oluşumunu önlemede ilk sırayı alır. Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamak ve mantar oluşumunu engellemek için iyice kurulamanız sağlığınız açısından da önemlidir. Pamuklu çoraplar cildinizde oluşan teri emerken, ayaklarınızın daha rahat bir şekilde havalanmasını sağlar. Aynı ayakkabıyı üst üste iki günden fazla giymemek de ayakkabılarda oluşan kötü kokuları önlemede etkilidir.

Karbonat ve kahve gibi koku giderici özelliğe sahip ürünleri bir kağıt üzerine koyarak ayakkabınızın içine bırakmanız, ertesi gün kullanacağınız ayakkabıların temizliğini kolaylaştırır.Ayakkabılarınızı çıkardıktan hemen sonra dolaba kapatmak diğer ayakkabılarınızın da bu kokuya maruz kalmasına sebep olur. Bu yüzden çıkardığınız ayakkabıların bir süre havalanmasını sağlayabilirsiniz.Pudra kullanımı ayaklarınızın terlemesini engelleyeceğinden oldukça etkilidir. Böylece kötü kokuyu kaynağında engelleyebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

  • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra havalandırırsanız kötü kokuların ayakkabı içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz. Ayakkabı dolabına hemen kaldırmak yerine dışarıda biraz bekletmek işe yarayabilir.
  • Giymediğiniz ayakkabıların içine portakal kabuğu koyarak oluşan kokuların emilmesini sağlayabilirsiniz. Portakal kabuğu kötü kokuları içine hapsederken, kendine has kokusunu da ayakkabının içine bırakır. Portakal kabuğu yerine mandalina ya da limon kabuğu da kullanabilirsiniz.
  • Karbonat kullanımı da ayakkabı kokusunda oldukça etkili hatta kesin çözüm olarak görülen bir yöntemdir. Ayakkabılarınızın içine koyacağınız bir tatlı kaşığı karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir.
  • Kullanmadığınız zaman ayakkabılarınızın içine bebek pudrası koymak da karbonat gibi etkili bir yöntemdir. Pudra yapısı gereği nemi hızla emer ve kötü kokuları yok eder. Ayrıca çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınızı pudralamak da terleme gibi istenmeyen durumların önüne geçerken, koku oluşumunu engeller.
  • Bir miktar lavanta ya da adaçayını ayakkabınızın içine bırakmak, kötü kokulara neden olan bakterileri uzaklaştırmaya yardımcıdır.
  • Ayakkabı kokusuna çözüm olan bir diğer yöntem de kahvedir. Geceden bir miktar kahveyi ayakkabınızın içine serpin. Sabah tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.
  • Karanfil, kekik, nane ve toz tarçın da koku giderici olarak kullanılabilir.
  • Naftalin de zorlu kokuları gidermede etkilidir. Ayakkabınızın her birine bir top naftalin bırakarak kötü koku ve bakterileri ayakkabınızdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz.
  • Aktarlardan ya da eczanelerden alacağınız çay ağacı yağı da ayakkabı kokusuna ilaç gibi gelir. Dezenfektan özelliği bulunan çay ağacı yağını ayakkabılarınızın içine birkaç damla damlatarak gece boyunca bekletmeniz bakterileri ve istenmeyen kokuları yok etmede oldukça etkilidir.
  • Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de yardım alabilirsiniz. Ancak bu ürünler kimyasal olduğundan açık havada kullanmanız önerilir.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Aslen yayınlandı