Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Alerjiye Karşı Temizlik Önerileri

Pek çok kişiyi etkileyen ve hayat kalitesini belirleyen alerjenler, vücutta istenmeyen bazı reaksiyonlara sebep olabilir. Yazının devamını okuduğunuzda artık alerjilere karşı çok daha korumalı hale geleceksiniz.

Güncellenmiş

Tek kullanımlık kağıt mendil kutusu

Yemeklerden ve havadaki toz partiküllerinden geçerek immün sistemde olumsuz etki yaratan alerjenler aynı zamanda deri üzerinden de etki edebilmektedir. Sizin ve ailenizin sağlığı için bilmeniz gereken önemli bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Kilimlerinizi uygun programda yıkarken hipoalerjenik yapısı ve dermatolojik olarak test edilmiş formülü ile hassas ciltlere uygun olan Yumoş Extra Sensitive kullanabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Alerjenlerle Baş Etmenin Püf Noktaları

  • Alerjenlerle baş etmenin en iyi yolu, onları tanımaktan geçiyor. Siz de neye alerjiniz olduğunu gözlemleyerek çok daha rahat edebilirsiniz. Sebebi tam belli olmayan alerjen durumlar için kan testi yaptırmak iyi bir seçenektir.
  • Ev akarlarına ve tozlara karşı alerjiniz varsa; yün, peluş, kadife gibi kumaşlardan uzak durmalı ve halı kullanımını en aza indirmelisiniz. Bunun yerine yıkanabilir kilimler kullanabilirsiniz

Reklam

OMO Biocide
NA
Ev alerjenlerine karşı evinizi mutlaka düzenli olarak havalandırın. Yattığınız odada yünlü, tüylü eşyalar ve toz tutacak eşyalar barındırmayın. Cilt alerjilerinde kızarık alanı kaşımayın ve tahriş etmekten sakının.
  • Havadaki toz, polen ve benzeri partiküllere alerjiniz varsa, bahar başlangıcından önce doktorunuza danışarak aşı olabilirsiniz. Böyle dönemlerde, çiçek ve ağaçların yoğun olduğu yerlerden uzak durmak, elleri sık sık yıkamak ve gerekirse maske kullanmak alerjinizin tetiklenme ihtimalini azaltacaktır. Evinizi sirkeli suyla temizlemek, balkonlarınızı sık yıkamak ve polenlerin yoğun olduğu dönemde kapıları ya da pencereleri açmamak da daha rahat etmenize yardımcı olur. 
  • Bazı alerjen türleri deri üzerine etki ederek, kızarıklıklara ve kaşıntılara sebep olur. Bu tip alerjilerin tam olarak sebebini bulmak zor olabilir. Bu konuda mutlaka gerekli testler yapılmalıdır. Sentetik yerine doğal ve nefes alan kumaşlar tercih etmek, cildin tepkisini gözlemlemek ve giysilerinizi el verdiğince yüksek sıcaklıkta yıkamak daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
NA

Bunlara Dikkat

Eğer alerjiniz astım temelli ise, evinizde buharlı temizleyiciler kullanmaktan kaçının.

  • Besin alerjileri erken çocukluk döneminde başlayabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. İntolerans adı da verilen kronik besin alerjilerini de mutlaka gözlemlemelisiniz. Örneğin yaygın bir besin alerjeni olan gluten alerjiniz varsa, nohut ya da badem unu gibi alternatif tatlara yönelebilirsiniz.
  • Özellikle bahar aylarında nükseden alerjileri daha hafif atlatmak için, C vitamini içeren taze meyve ve sebzeleri daha sık tüketebilirsiniz.

Ciddi alerjik reaksiyonlarda mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

Aslen yayınlandı