Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Evde sağlığı tehdit eden mikropların en çok bulunduğu bölgelerden biri klozettir. Üstelik cildimizle temas ettiği ve vücudun mikrop girişine açık noktalarına yakın mesafede bulunduğu için tuvalette hijyen çok önemlidir. Bu yazımızda okuyacağınız pratik tuvalet temizleme ve tuvalet kokusu giderme yöntemleri ile tuvaletinizde uzun süreli hijyen sağlayabilir, kendinizi ve ailenizi mikroplardan korurken, klozetinizin temiz ve beyaz görünümünü koruyabilirsiniz.

Güncellenmiş

Tuvalet Nasıl Temizlenir?

5 Adımda Klozet Nasıl Temizlenir?

  • Klozetteki tüm kir ve lekelerden kurtulmak için ilk olarak sifonu çekin ve ardından su seviyesinin minimuma inmesini bekleyin.
  • Klozet oturağını kaldırın ve Domestos yeni nesil köpük çamaşır suyunu klozetin iç kısmında yukarı bölgeye, kenarlarına ve girintilerine temas edecek şekilde uygulayın. Tuvalet fırçası aracılığıyla çamaşır suyunu iyice yayın ve fırçayı kenara koyarak yarım saat bekleyin.
  • Klozet kapağını kapatarak antibakteriyel sprey ve kağıt havlu ile kapağın dış yüzeyini ve su haznesini temizleyin. Kapağı kaldırarak kapağın iç kısmına da aynı temizliği uygulayın.
  • Sifonu çekmeden önce tuvalet fırçası ile kirli ve lekeli kısımlara öncelik vererek klozetin içini tekrar fırçalayın. Sifonu çekin ve akan suyu da fırçanızı temizlemek için kullanın.
  • Daha güçlü kireç kalıntılarından kurtulmak için süngertaşı aracılığıyla klozete zarar vermeden söz konusu bölgeleri yavaşça ovalayın.

Bunlara Dikkat

Tuvalet temizliği sırasında eldiven ve maske takmak gibi gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Temizlik ürünlerini kullanırken paketinin üzerinde yer alan talimatlara uymak önemlidir. Klozet temizliğinde kullandığınız fırça ve eldivenleri diğer yüzeyleri temizlerken kullanmamaya da özen gösterin. Klozetin alt kısmını silmeyi unutmayın. Temizlik sırasında göz önünde olmayan bu bölge kolayca atlansa da fazlasıyla mikrop biriktirebilir.

 

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Alternatif Tuvalet Temizleyici: Sirke

Tuvaletinizin temizliğinde maksimum hijyen sağlayan ürünlerin yanı sıra sirke gibi bazı doğal malzemeleri de kullanabilirsiniz. Mesela klozete iki ya da üç bardak sirke döküp yüzeye iyice yaydıktan sonra kısa bir süre bekleyip, ardından tuvalet fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ayda bir bu basit işlemi tekrarlamak klozet içinde kalıcı kir ve tortuların oluşumuna büyük ölçüde engel olacaktır.

Bahsettiğimiz tuvalet temizleme yöntemleri lekelerin ve kireç kalıntılarının temizlenmesinde ve kötü kokuların giderilmesinde size yardımcı olacaktır. Ancak elde etmek istediğiniz kokuya ulaşmak ve tuvaletinizdeki ferahlığı sürekli kılmak için çamaşır suyu katkılı Domestos 5'li Güç Tuvalet Bloğu gibi bir tuvalet bloğu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Reklam

Domestos
tıkanmış boruların açılması
Tuvalet temizliğinde en etkili sonucu alabilmenin ilk kuralı doğru temizleyicileri seçmektir. Yoğun kıvamlı çamaşır suları, tuvalet blokları ve çok amaçlı temizleyicileri ile Domestos, evinizde maksimum hijyen için ihtiyacınız olan gücü sağlıyor.

Tuvalet Taşı Nasıl Beyazlatılır?

Klozet temizliğinin püf noktaları nelerdir sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri de sararmış klozet taşını beyazlatmak için kullanılacak yöntemlerdir. Sararmış tuvalet taşı nasıl beyazlatılır merak ediyorsanız bu yöntemler işinize yarayacaktır:

  • Klozetinizde sarı lekeler oluşmuşsa iç taraftan kenar diplerine Domestos Köpük Çamaşır Suyu gibi kolay durulanabilen bir çamaşır suyu dökün. Yeni nesil köpük çamaşır suyunun etkili formülü sıçramadan dikey yüzeylere tutunabildiği için kirlere hızlıca müdahale ederek sizi tüm zahmetlerden kurtarır. Yarım saat beklettikten sonra sifonu çekin. Daha iyi bir sonuç için sifon öncesi lekeli bölgeleri tuvalet fırçası ile fırçalayabilirsiniz.
  • Eğer yan yüzeylerde leke varsa etkili bir diğer yöntem de amonyaklı kremle ovmaktır.
  • Tuvalet taşı temizliği sırasında kireç tabakalarıyla da uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda ise kireç çözücü ürünler işinize yarayacaktır.

Aslen yayınlandı