Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Tuvalet, Klozet ve Banyo Kokuları Nasıl Giderilir?

Tuvalet ve banyoda oluşan kötü kokuları engellemek ister misiniz? Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Güncellenmiş

Tuvalet, Klozet ve Banyo Kokuları Nasıl Giderilir?

Çoğumuz evlerimizdeki tuvaletlerle ilgili sorunları düşünmemeye çalışırız. Fakat bu yaklaşım, var olan sorunların üstesinden gelmemiz için bir çözüm değildir. Tıkanan tuvaletler, kötü kokular ve çıkması zor kirler tuvaletlerde yaşanan problemlerin başında geliyor.

Evimizin önemli bir bölümü olan tuvalet ve banyonun temiz olması hijyen açısından ve sağlığımızı korumada oldukça büyük bir önem taşıyor. Tuvaletin temiz, ferah ve güzel kokulu olması yalnızca sağlığımızı değil, psikolojik durumumuzu da olumlu anlamda etkileyen faktörlerden biridir. O nedenle tuvalet ve banyo kokuları nasıl giderilir bilmek gerekir. Birazdan bahsedeceğimiz adımlar ile kolaylıkla tuvalet kokusuna çözüm bulacak ve klozet temizliği nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Tuvaletinizi defalarca temizlemenize rağmen kötü kokular gitmiyor mu? Sorun yaptığınız temizlikte değil de borularınızdaki bir tıkanmadan dolayı olabilir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Tuvalet ve Banyo Kokuları Nasıl Giderilir?

Tuvaletlerde ve banyolarda oluşan kötü kokuları giderebilmek için öncelikle bunların neden kaynaklandığını doğru anlamak gerekir. Kokunun nereden geldiğini ve neden oluştuğunu anlamak tuvalet ve banyo kokuları nasıl giderilir sorusuna yanıt bulabilmek için oldukça önemlidir.

  • Tuvalet ve banyolarınızda kötü bir koku olmasının sebebi, gider borularınızın aralarında boşlukların olması olabilir. Banyonuzu yeni temizlemiş olsanız bile bu borulardan gelen sızıntılar hem banyonuzu kirletir hem de kötü kokular yayar. O nedenle bu boşlukları kapatmalısınız.
  • Boruların arasındaki boşlukların yanı sıra borularda oluşan çatlaklar da aynı etkiyi gösterecektir.
  • Kötü kokular lavabonuzun içindeki borulardan geliyor olabilir. Bu genellikle boruların içinde birikmiş kir veya yanlışlıkla içine düşürdüğümüz nesneler yüzünden tıkanmasıyla olur. Bu durumlarda çare olarak lavabonuzda tıpa kullanabilirsiniz.

Lavabonuzdan gelen kötü kokular için tıpa kullanmak yerine daha kalıcı bir çözüm üretmek isteyebilirsiniz. O durumda ise borunuzun içindeki kirleri çıkartmanız gerekiyor. Kireç çözücü bir ürünü üzerinde yazan kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanarak lavabo borularında oluşan kir ve kirecin çözülüp temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Klozetinizin içerisine ya da rezervuara dökeceğiniz sirke ile de kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Tüm bu bahsettiklerimiz, klozet temizliği nasıl yapılır ve tuvalet taşı nasıl temizlenir gibi sorulara yanıt bulmanıza yarayacak, tuvaletinizin daha temiz olmasına ve güzel kokmasına yardımcı olacaktır. Artık tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir diye dert etmenize gerek kalmadı. Tüm adımları uygulayın, ve sonucu kendiniz görün.

Banyonun Güzel Kokması İçin Neler Yapılmalı?

Banyo ve tuvalet kokusuna çözüm için yukarıdaki adımları uyguladınız ve kötü kokuları engellediniz. Fakat kötü kokuları engellemenin yanı sıra tuvalet ve banyonuzun güzel kokmasını da isteyebilirsiniz. Bunun için şunları yapabilirsiniz:

  • Tuvaletinizdeki rezervuara bir miktar limon suyu ekleyin. Hoş bir koku yayacağı gibi, limon sitrik asit içerdiği için bakterileri öldürecek, kötü kokuları engelleyecektir.
  • Banyonuzda kokulu sabunlar kullanabilirsiniz.
  • Hoş kokması ve temiz kalması için banyonuzu sık sık havalandırın.
  • Domestos ve Cif kullanarak, klozetten lavaboya ve duşkabinine kadar tuvaletinizin her tarafını temizleyin. Her zaman kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı