Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır

Evde başımıza gelebilecek en tatsız sorunlardan biridir tıkalı tuvaletler. Hemen hemen hepimizin başına gelebilen bu tür durumlarda aklımızda beliren ‘tıkalı tuvalet nasıl açılır’ sorusunun cevabını bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Klozet ve tuvalet kağıdı

Tuvaletler hatalı kullanım veya özensiz temizlik sonucu tıkanabilir. Klozetin içine atılan fazla miktardaki tuvalet kağıtları, çocuk bezleri, hijyenik pedler, temizlik bezleri, saç veya izmarit birikintileri ve küçük çocukların atabileceği oyuncaklar zamanla tıkanmaya sebep olur.

Tıkalı tuvaleti açmak için yapılması gereken gereken ilk şey sadece bir kez sifonu çekmektir. Birden fazla çekilen sifon, tuvaletin taşmasına sebep olabilir. Sifonu çektikten sona dikkat etmeniz gereken husus, tuvaletin hangi hızla geri dolduğudur. Eğer tuvalet hızlıca geri doluyorsa tıkanıklık yakın mesafede, eğer bir süre sonra yavaş dolmaya başlıyorsa tıkanıklık daha uzak bir mesafede demektir. Bu işlemden sonra takip edebileceğiniz adımlar:

  • Tuvalet tıkanıklığını açmak için ilk olarak ihtiyaç duyacağınız alet tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken klozetin içinde su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir.
  • Tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, ince tel elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra askıyı klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri bulup açın.
  • Doğal yöntemlerle açmayı tercih ediyorsanız, 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Bu karışımı yaklaşık 2 ya da 3 saat kadar bekletin. Burada hatırlamanız gereken husus, sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimlerin erimesini sağlayacağıdır.
  • Son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem tuvalet kağıdı, hijyenik ped, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır. Tuvalet açıcıyı birkaç saat ya da bir gece boyunca klozetin içinde bekletmelisiniz. Bu süre boyunca tuvalet kullanılmamalı, tuvalet açıcının çıkardığı koku solunmamalıdır.
Biyosit ruhsatlı Domestos Maksimum Hijyen Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ile tuvaletteki lekeleri ve mikropları yok ederek klozet temizliğinde - sifon çekildikten sonra bile - kalıcı hijyen sağlayın.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Tuvalet giderlerinde sorunlar bitmez. Bu defa da lavabonuz tıkandı ve nasıl açacağınızı bilmiyor musunuz? Çözüm hemen burada: "Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?" konulu yazımızı okuyun ve püf noktalarını öğrenin.

Bunlara Dikkat

Tuvalet temizliği ve tıkanıklık açma sırasında her zaman eldiven giyin ve uzun kollu kıyafetler tercih edin. Tuvalet açıcıları her zaman paketinin üzerinde yer alan talimatlara uygun şekilde kullandığınızdan ve bu ürünleri solumadığınızdan emin olun. Sert cisimlerin yarattığı tıkanıklık durumlarında doğal veya kimyasal tuvalet açıcıları işe yaramayacaktır. Tuvalet pompasının da etkili olmadığı alanlarda profesyonel tesisatçılardan yardım alın. Tuvalet tıkanıklığını açma sırasında zorlamak, tesisat borularınıza zarar verip daha büyük hasara yol açabilir. Tuvaletinizdeki tıkanmaları önlemek için klozete temizlik bezleri, hijyenik pedler ve çocuk bezleri gibi cisimler atmamalısınız. Çocukların klozete yabancı madde atmasını engellemek için tuvalet kapağını kapalı tutun.

Aslen yayınlandı