Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Tıkanmış Lavabo Açma ve Koku Giderme İpuçları

Pis su borusu mu tıkandı? Kanalizasyon temizliği ile ilgili ihtiyacınız olan bilgiler burada. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Tıkalı lavabo nasıl açılır?

Her aile, mutfak ve banyo lavabolarını temiz tutmanın önemini bilir. Lavabolar çok kullanıldığından çabuk kirlenir. Mutfak lavabolarında her gün tencereler, tavalar, bardaklar ve çatal bıçaklar yıkandığından; banyo lavabolarında ise, sürekli eller yıkanıp dişler fırçalandığından zaman zaman tıkalı giderlerle karşılaşmak normaldir.

Evinizi pis kokutup, banyo ve mutfağınızı su basmasına neden olabilen tıkalı lavabolarla uğraşmak can sıkıcı olsa da, zor değildir. Tıkanan lavabolarınızı aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kolayca açabilirsiniz.

Tıkalı lavabo giderlerini açmak ve lavabonuzdan yayılan kötü kokulardan kurtulmak için, lavabo açıcı bir ürün kullanın. Düzenli gider temizliği lavabonuzun tıkanmasını ve kötü kokmasını önleyecektir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Tıkalı lavabo nasıl açılır?

Bu işi kolayca halletmek için çeşitli ürünler kullanabilirsiniz.

 • Kimyasal lavabo açıcılar

Tıkanan lavabo giderlerini açmak için özel olarak üretilmiş pek çok ürün vardır. Kimyasal lavabo açıcılar direkt olarak tıkalı lavaboya döküldüklerinde lavabonun tıkanmasına neden olan yağ ve artıkları çözerek gideri açarlar. Bu ürünlerde tıkalı lavabolardan çıkan kokunun kaynağı bakterileri yok etmeye yönelik özel maddeler de bulunur. Lavabonuz açıldıktan sonra, kalan su rahatlıkla akacak ve kötü koku ortadan kalkacaktır.

Kimyasal temizlik ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumak cok önemlidir. Tıkalı giderlerin tipine göre farklı müdahale biçimleri de gerekebilir. Örneğin, tıkalı bir mutfak lavabosunu açmak ile suyun yavaş yavaş da olsa akmaya devam ettiği bir küvet giderini açmak aynı şey değildir.

 • Doğal gider açıcılar

bazı insanlar, Çevreye önem verdiklerinden, kimyasal çözümlere başvurmadan önce tıkalı giderleri doğal yöntemlerle açmayı denerler. Bunun için aşağıdaki metodu uygulayabilirsiniz:

 • Lavabo kuruyken tıkalı giderden aşağı 1 çay bardağı kabartma tozu dökün. Tozun giderin içine iyice girmesine dikkat edin.
 • Gidere 2 çay bardağı kaynar su döküp birkaç dakika bekleyin.
 • Bir bardak daha kabartma tozu döktükten hemen sonra, giderin içine 1 çay bardağı sirke boşaltın.

Tıkanmış borular nasıl açılır adım adım bu videoda keşfedin:

Reklam

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

 • Gideri tıkayın. Giderden baloncuklar ve cızırtı sesleri çıkmaya başladığında korkmayın – bu tıkanıklığın açılmaya başladığını gösterir.
 • Baloncuklar yok olduktan sonra giderden aşağı 2 çay bardağı kaynar su dökün.
 • Lavabonuzun tekrar tıkanmaması için ayda bir bu işlemi tekrarlayın.

Tıkalı lavabodan yayılan kötü kokulardan nasıl kurtulunur?

Pis kokular tıkalı giderlerin yan etkilerinden biridir. Çoğu durumda lavabolar, yemek artıkları gibi şeylerin, drenaj borusunda sıkışmasıyla tıkanır. Bu artıklar daha sonra çürüyerek bakteri üremesine ve kötü kokulara sebep olur.

Mutfak ve banyo lavabolarını düzenli olarak temizlemek, giderleri istenmeyen artıklardan korumanın en kolay yoludur. Haftada bir kabartma tozu ve sirke karışımı gibi doğal yöntemler kullanarak lavabonuzu temizleyebilir ve kötü kokulara engel olabilirsiniz.

Artıkları doğru bir şekilde atmak da lavabonuzun tıkanma olasılığını ve pis kokuları azaltacaktır. Bunun için:

 • Kullanılmış kızartma yağı gibi şeyleri lavaboya dökmeyin ve çöpe atın.
 • Banyoda saç ve diğer proteinlerin gideri tıkamasını önlemek için lavabo süzgeci kullanın.
 • Lavaboya giderinizin tıkanmasını neden olacakşeylerin düşmemesi için lavabo süzgeci kullanın.
 • Özel bir lavabo açıcı ürün kullanın.
 • Temizleyici ürünler kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatlarını okuyun.
 • Aslen yayınlandı