Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tıkanık lavabo açmak artık sorun değil. Lavabo nasıl açılır öğrenmek için burayı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

ReklamAK Bank - Hemen Başvuru
Sarı temizlik eldivenli kadın

Lavabo tıkanıklığı her evin başına gelir. Gerek mutfak gerekse de banyo giderleri zamanla saç, yağ ve yemek artıkları gibi nedenlerden dolayı tıkanır. Burada önemli olan tesisatınıza ve borularınıza zarar vermeden tıkanıklığı gidermektir. Bu durumda aklımıza ilk gelen soru ‘lavabo nasıl açılır?’ olacaktır. Tıkanık lavabo sorununu kendiniz çözmeyi tercih edenlerdenseniz veyahut profesyonel ürün kullanmayı tercih ediyorsanız, burada sizin için bazı bilgiler paylaşacağız.

Lavabo tıkanıklığı için genel olarak ağır kimyasallar tercih edilir. Bu ilaçlar tıkanıklığı açmasına rağmen, eğer lavabonuz sürekli tıkanıyorsa, zamanla borularınıza zarar verebilir. Tıkanık lavabo sorununu dilerseniz kendiniz hazırlayacağınız karışımlarla, dilerseniz de Domestos Çamaşır Suyu gibi profesyonel ürünlerden faydalanarak giderebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız karışım için ihtiyacınız olan:

  • 1 su bardağı karbonat
  • yarım su bardağı sirke
  • 3 litre kaynar su

İşleme başlamadan önce 3 litre suyu su ısıtıcınızda veya çaydanlıkta kaynatın. Daha sonra bir kabın içerisine sirkeyi ve karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı lavabo deliğine dökün. Daha sonra kaynattığınız suyu yavaşça lavabo deliğinden dökün. Karbonat sıcak suyun etkisiyle köpürecektir. Köpüren karbonat ve sirke karışımı, lavabo deliğindeki tıkanıklığı yavaşca açacaktır.

Evde hazırlayabileceğiniz ikinci bir karışım ise kaynar su ve sodadır. Yaklaşık 3 litre kaynar suya ekleyeceğiniz yarım bardak sodayı yavaşça lavabo deliğinden dökün ve bir süre bekletin. Karbonat ve sirke karışımını ya da sodalı suyu ayda bir düzenli olarak uygularsanız lavabonuzda istenmeyen artıkların birikmesini engellemiş olursunuz. Bunun yanında lavabo pompası kullanmak da tıkanıklığı gidermede yardımcı olur. Lavabo pompası kullanırken dikkat edilecek husus ise, lavabonun içinin su ile dolu olması gerektiğidir. Lavaboyu pompalarken, diğer delikleri tıkamak hem pompanın basınç gücünü hem de etkisini arttıracaktır.

Bu solüsyonların dışında profesyonel ürün kullanmayı tercih ediyorsanız, Domestos gibi etkili temizlik sağlayan bir ürün deneyebilirsiniz. Bu sayede hem lavabo tıkanıklığını gidermiş hemde lavabo deliğini dezenfekte edip mikroplardan arındırarak daha hijyenik bir ortam sağlamış olursunuz. Bunun için; ürünü lavabo deliğine döküp bir süre bekleyin daha sonra sıcak suyla akıtın.

Tıkalı lavabo sorununu gidermek için borularınıza zarar verebilecek ağır kimyasallar kullanmak yerine Domestos gibi bir ürün kullanarak hem tıkanıklığı giderebilir hem de kötü kokuları önleyip hijyenik bir lavaboya sahip olabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Unutulmaması Gerekenler

  • Lavabo tıkanıklığı sorununuz evde hazırladığınız yöntemlerle veya kullandığınız ürünlerle giderilmiyorsa, profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir
  • Temizlik ürünlerini her zaman kullanma talimatına uyarak kullanın
  • Gerek profesyonel temizlik ürünleri, gerekse kendi hazırladığınız solüsyonların buharını solumak sağlığınıza zarar verir
  • Lavabonuzu açmak için sık sık ağır kimyasallar kullanmak tesisat borularınızda hasara neden olabilir
  • Düzenli aralıklarla temizlediğiniz lavabonuz tıkanma gibi sorunlara yol açmayacaktır

Reklam

Domestos

Püf Noktaları

Çamaşır suyunu dikkatli kullanın, talimatlarına uyun, eldiven giyin ve odanın yeterince havalandığından emin olun.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı