Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Küvet temizliği nasıl yapılır? 4 adımda lekelerden kurtulun!

Küvet temizliği kabusa dönüşmesin. Pırıl pırıl parlayan küvetinize merhaba demenin tam zamanı!

Güncellenmiş 19 Haziran 2019

küvet temizliği nasıl yapılır

Misafirleriniz görmeden küvetinizdeki lekeleri temizlemek mı istiyorsunuz? “Küvet temizliği nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki 4 adımla küvetinizi kolayca ilk günkü gibi tertemiz yapabilirsiniz.

Kabartma tozu ve oksijenli su gibi kendi yaptığınız karışımları kullanmadan önce ürünü mutlaka küvetinizin küçük bir bölümünde deneyin. Daha pratik bir küvet temizliği için Domestos Çok Amaçlı Hijyenik Spreyi kullanabilirsiniz.    

Küvet lekesi çıkarma uzmanları ile tanışın!

Küvet temizliği oldukça hızlı ve kolay bir işlemdir. Tek ihtiyacınız olan ise iyi bir temizleyici ve bir çift lastik eldiven. Küvetinizin yapıldığı maddeyi öğrenin, aşağıdakilerden size en uygun temizlik yöntemini seçin ve küvet lekelerini tamamen çıkarın!

Kabartma tozu

Kabartma tozu küvetinizdeki eski inatçı lekeleri çıkarmanızda size yardımcı olacaktır. İki ölçü kabartma tozunu bir ölçü oksijenli suyla karıştırın ve lekelerin üzerine sürün. Bu karışımı yarım saat lekeli bölgenin üzerinde bekletin. Kabartma tozunun lekelere etki ettiğini göreceksiniz. Tam bu anda biraz ovalayarak lekeyi çıkarın ve durulayın.

Porselen küvetleri ovalarken süngertaşı gibi daha sert bir madde kullanabilirsiniz ancak emaye ve akrilik küvetleri temizlerken sünger gibi daha yumuşak bir malzeme kullanırsanız çizilmelerin önüne geçebilirsiniz.

Sirke

Doğal asidik bir malzeme olarak sirke porselen küvetleri temizlerken harikalar yaratır! Gideri kapatarak küvetinizi lekelerin üstüne çıkacak kadar sıcak suyla doldurun ve üç su bardağı sirke ekleyin. Sirkeli su karışımını dört saat boyunca küvette bekletin. Suyu boşaltırken bir temizlik fırçasıyla lekelerin üzerinden geçin, lekeleri kolayca temizleyin.

Hazır temizleyiciler

Evde kendi temizlik malzemenizi yaratmayı tercih etmezseniz bu iş için üretilmiş banyo temizleyiciler hızlı ve etkili bir alternatif olarak sizi bekliyor.

Küvetiniz beyaz veya açık renkliyse ve lekeler çıkmamak için ısrar ediyorsa Domestos Çok Amaçlı Sprey’i deneyebilirsiniz. Bu yöntemle emaye dahil pek çok küveti temizleyebilir ve lekesiz bir küvete kavuşabilirsiniz. Bu ürünü kullanmadan önce etiketlerindeki yönlendirmeleri okumayı ve önce küvetinizin küçük bir bölümünde denemeyi unutmayın.

Şampuan

Tüm temizlik malzemeleriniz bittiğinde yardımınıza koşacak bir yardımcınız var; şampuan! Diğerleri olmasa da büyük ihtimalle evinizde şampuan bulunduruyorsunuzdur. Şampuanınızı alın ve doğrudan lekelerin üzerine uygulayın. İyice fırçaladığınız lekelerin yok olmaya başladığını ve şampuanın küvetinizdeki krom parçalara ekstra parlaklık verdiğini göreceksiniz. Küvet lekesi çıkarma konusunda bu 4 malzemeye güvenebilirsiniz.

“Banyo küveti nasıl temizlenir” sorunuza artık cevap buldunuz. Bu birbirinden basit yöntemlerle siz de küvetinizdeki lekeleri kolayca çıkarabilir ve misafirlerinizi banyonuzda gönül rahatlığıyla ağırlayabilirsiniz.

Yoğun ve zorlu bir günün sonunda dolu bir küvette geçireceğiniz dakikalar en büyük keyiflerden biridir. Tabii küvetiniz lekelerle kaplı değilse… Kireç, sabun kalıntıları ve diğer lekeler zamanla küvete yerleşebilir. Ancak doğru temizlik yöntemiyle hepsinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Güvenlik önlemi: Kimyasal maddeleri kullanırken çok dikkatli olun. Kullanmadan önce etiket üzerindeki ürün bilgilerini mutlaka okuyun.

  • Küvet temizliğine başlamadan önce küvetinizin hangi maddeden yapıldığını öğrenerek doğru temizlik yöntemini seçmelisiniz.
  • Porselen küvetler en sağlam küvetlerdir ve çoğu temizlik yöntemine karşı dayanıklıdır.
  • Emaye küvetler daha çok eski banyolarda bulunur ve çamaşır suyu, asit gibi maddelere karşı oldukça hassastır. Küvet temizliği için bu maddeleri kullanmak emaye küvetlerde pas benzeri lekeler oluşmasına sebep olabilir.
  • Akrilik küvetler plastik benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Aşındırıcı sert maddeler kullanmanız halinde kolayca deforme olabilirler.
  • Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019