Klozet ve Lavabodaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Klozet ve lavaboda zamanla oluşan sarı lekeler hepimizin ortak sorunu… Peki, lavabo ve klozette sarı leke neden olur, tuvalet ve lavabodaki sarı lekeler nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyun, çözüme kavuşun.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Temiz, beyaz banyo

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hijyenik ve pırıl pırıl görünen banyo ve tuvaletler hepimiz için önemlidir. Ancak zamanla klozet ve lavaboda sarı lekeler ortaya çıkabilir. Peki, lavabo ve klozette sarı leke neden olur, lavabo ve tuvaletteki sarı lekeler nasıl çıkarılır? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Lavabo ve Klozetteki Sarı Lekelerin Nedeni Nedir?

Lavabo ve klozette sarı leke neden olur, tuvaletteki sarı lekeler nasıl çıkar diye merak ediyor olabilirsiniz. Lavabo ve klozetteki sarı lekelerin genellikle iki sebebi vardır: sert su ve yağlar.

Lavabo ve klozetteki sarı lekelerin başlıca nedeni sert sudur. Peki, sert su nedir? Sert su; yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum mineralleri içeren sudur. Eğer musluk suyunuz sertse, muhtemelen doğru temizlik ürünlerini kullanmadığınız sürece banyo ve tuvaletinizdeki sarı su lekesi oluşmaya devam edecek ve zamanla yer edecektir.

Sarı lekenin ikinci nedeni ise yağlardır. Banyo ve tuvalette, lavabo ve klozete yağ dökülmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız… Ancak bir düşünün, elinize, yüzünüze sürdüğünüz yağ bazlı kremler, banyo temizliğinde kullandığınız yağ içeren temizleyiciler, bu sarı lekelerin nedeni olabilir mi? Cevabımız; evet! Peki, çözüm ne olabilir? Çözüm doğru temizlik ürünü kullanarak düzenli temizlik yapmak.

Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Sert su sebebiyle klozet ve alaturka tuvaletinizde sarı lekelenmeler meydana gelmiş olabilir. Peki, tuvaletteki sarı lekeler nasıl çıkarılır? İşte, adım adım sarı leke temizliği!

 1. 1

  Doğru temizlik ürünü tercih ettiğinizden emin olun.

Sarı lekeleri çıkarmak ve hijyen sağlamak için tuvalet temizliğinde doğru temizlik ürününü seçmek çok önemlidir. Vim Çamaşır Sulu WC Temizleyici gibi yoğun kıvamlı bir ürün tercih edin, lekelere kolayca elveda deyin.

2. Temizleyiciyi uygulayın.

Vim Çamaşır Sulu WC Temizleyici’nin kapağını dikkatlice açın ve yüzeyi kaplayacak şekilde bolca dökün.

3. Bir süre bekleyin.

Etkili temizlik için 5 dakika bekleyin.

4. Fırçalayın.

Tuvalet fırçasıyla tüm yüzeyi dikkatlice fırçalayın. Sarı lekelerin çıktığını göreceksiniz.

5. Sifonu çekin.

Sifonu çekin ve paraben, fosfat ve boya içermeyen yoğun kıvamlı Vim WC Temizleyici ile derinlemesine hijyenin keyfini çıkarın.

Sifonunuzu nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Tıklayın, etkili sifon temizliği nasıl yapılmalı öğrenin!

Lavabodaki sarı lekeler nasıl temizlenir?

Lavabodaki sert su ve yağ kaynaklı sarı lekeler nasıl çıkarılır? Musluk kenarında oluşan sarı lekeler nasıl çıkarılır? İşte, lavabodaki sarı lekeleri temizlemek için tüyolar…

1. Vim Çamaşır Sulu WC Temizleyici’yi lavabonuzun içine ve dışına uygulayın. Musluk diplerine döktüğünüzden emin olun.

2. 5 dakika kadar bekleyin ve lekelerin yumuşamasına izin verin.

3. Yumuşak uçlu lavabo fırçasıyla tüm yüzeyi fırçalayın.

4. Su ile temizleyin. Kuru bir bezle kurulayarak kullanıma hazır hale getirin.

Eğer küvetinizde lekeler oluştuysa küvet temizliği yazımıza buradan ulaşabilir, sarı lekeleri çıkarmak için Vim Çamaşır Sulu WC Temizleyici’nin gücünden yararlanabilirsiniz.

Lavabo ve Klozetteki Sarı Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Lavabo ve klozetteki sarı su lekelerinin oluşumu kaçınılmazdır. Sert su sebebiyle oluşan sarı lekelerin temizliği için Vim Çamaşır Sulu WC Temizleyiciyi yüzeyin tamamına uygulayın. Özellikle musluk diplerine döktüğünüzden emin olun. Temiz bir fırça ile fırçalayın. Su ile durulayın. Kullanıma hazır hale getirmek için kuru bir bezle kurulayın.

Bütçe dostu Vim ile lekesiz ve hijyenik tuvaletlerin keyfini çıkarın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Tuvalet ve Banyonun Mis Gibi Kokması İçin Yapılabilecekler

  1. 1

   Banyo ve tuvaletinizi düzenli olarak temizleyin.

   Su giderlerini, tuvaleti, lavaboyu, duş kabini ve küveti düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Uygun temizlik ürünleri ile sık ve düzenli yapacağınız bir temizlik, hem kötü koku oluşumunu engeller hem de küf, kireç, tuvalet ve lavabo tıkanıklığı gibi durumları zamanında fark etmenizi sağlar. Banyo temizliği ve banyonun güzel kokması için özellikle duş kabini içerisinde ve banyonun en nemli alanlarında oluşan küflerin temizliğini ihmal etmeyin.

   Domestos Hijyenik Köpük ile etkili bir banyo temizliği yapabilirsiniz. Kirleri ve kötü kokuları hızlı bir şekilde yok eden Domestos, pratik kullanımı ve kolay durulanır yapısı ile banyo temizliğinde işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Banyo temizliği, banyonun mis gibi kokması için ilk adımdır. Banyo temizliği ipuçlarımıza bakın ve banyonuzu kolaylıkla pırıl pırıl yapın.

  2. 2

   Tuvaletten koku gelmesi durumunda evinizin giderlerini kontrol edin.

   Eğer tüm çabalarınıza rağmen banyo ve tuvaletten koku gelmesi problemi ile uğraşıyorsanız, sorunu giderlerde aramanız gerekebilir. Bir süre gider kapaklarınızı kapatarak kokunun kesilip kesilmediğinden emin olun. Eğer koku kapağı kaldırdıktan sonra devam ediyorsa, tesisatçı çağırmadan önce banyo giderlerini saç, kıl, sabun artığı veya başka çöplerden arındırın. Giderlerinizden gelen koku temizliğe rağmen değişmiyorsa, iç borulardan kaynaklanan bir problem olabilir. Bazen küçük bir boru değişimi ile banyodaki koku problemi çözülebilir. Ancak bazen de bina duvarlarının içindeki borulardan kaynaklanan kötü koku problemi oluşabilir. Böyle bir durumda tadilat süreci biraz daha uzun ve zahmetli olacaktır.

  3. 3

   Banyonuzdaki çöpü düzenli olarak boşaltın.

   Banyodaki çöp kutusu belki de temizliği en çok unutulan eşyalar arasındadır. Özellikle banyonuzdaki çöp kutusu gereğinden büyükse, dolması için epey zaman gereklidir. Çöpün banyonuzda beklemesi de banyodan koku gelmesi probleminin oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden, banyonuzdaki çöpü düzenli olarak boşaltın. Çöp kutusunu belli aralıklarla su ve deterjan ile temizlemeyi unutmayın.

  4. 4

   Banyo havalandırmasından gelen koku için bina havalandırmasını kontrol edin.

   Banyoda biriken nem banyo içerisinde rutubete sebep olur. Rutubet de ister istemez banyodan koku gelmesi probleminin arkasındaki sebeplerdendir. Bu yüzden banyonuzu her gün havalandırmalı, banyo içerisinde nem ve kötü koku kalmadığından emin olmalısınız.

   Peki, banyonuzu havalandırmaya çalışırken, havalandırmadan banyonuza kötü bir koku geliyor mu? Bu gibi durumlarda banyonuzun havalandırmasını kontrol etmeli veya ettirmelisiniz. Banyo havalandırmasından gelen koku birçok şeyden kaynaklı olabilir. Örneğin havalandırmadaki borular eskimiş, havalandırmanızda fare, kuş gibi hayvanlar ölmüş, varsa su gider boruları patlamış olabilir. Problem tespitinden sonra gerekli tamirat veya temizlik yapılarak banyo havalandırmasından gelen koku probleminden kurtulabilirsiniz.

  5. 5

   Havlularınızı nemli bırakmayın.

   Duş sonrası nemlenen ve havasız kalan banyoda nemli havlu bırakmanız, banyonuzda rutubet kokusu oluşmasına sebep olacaktır. Banyonun güzel kokması için, duş sonrası banyoda oluşan nem tamamen kuruyana kadar banyonuzu havalandırmalısınız. Nemli havlularınızı ise daha kuru ve hava akımı yüksek bir ortamda kurutmaya çalışmalısınız.

  6. 6

   Banyo ve tuvaletin güzel kokması için hoş kokulu sabunlar kullanın.

   Temizliğin banyonun mis gibi kokması için ilk adım olduğunu söyledik. Peki ya sonra neler yapabilirsiniz? Banyo ve tuvaletin güzel kokması için kullanmayacağınız, bir köşede kuru bir şekilde kalacak hoş kokulu sabunlar kullanabilirsiniz. Tuvalet ve banyonun güzel kokması için en çok tercih edilen sabun kokuları arasında lavanta, manolya, defne, bahar çiçekleri ve gül geliyor. Siz de bu kokulardan herhangi birini deneyebilirsiniz. Kullanacağınız sabunları evde kendiniz de yapabileceğinizi unutmayın.

  7. 7

   Tuvalet ve banyonun güzel kokması için oda kokuları kullanın.

   Uzun kullanım ömrü sunan, hoş kokulu, bambu çubuklu oda kokularını hiç denediniz mi? Özellikle banyo gibi küçük alanlarda daha fazla etkisini görebileceğiniz bu ürünler, tuvalet ve banyonun güzel kokması için en yaygın kullanılan ürünler arasındadır. Çubuklu oda kokuları, paketi açıldıktan sonra 1 – 3 ay arasında bir süre boyunca kullanılabilir. Çubuklu oda kokularını satın almadıysanız veya bu tip kokulardan hoşlanmıyorsanız, spreyli oda kokularından edinebilirsiniz. Birkaç saatte bir sıkılan oda kokusu, banyonuzun devamlı hoş kokmasını sağlayacaktır. Eğer bu kokuların hiçbirinden hoşlanmıyorsanız, en doğal ve güzel oda kokusunu evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

  8. 8

   Tuvalet ve banyodan kötü koku gelmesi problemine karşı mum kullanın.

   Kokulu sabun veya oda kokuları dışında, banyonuza modern ve huzurlu bir hava katacak kokulu mumlar ile banyo ve tuvalet kokusuna çözüm bulun. Kokulu mumlar artık her market veya mağazada bulunan, oldukça yaygın kullanılan ev aksesuarlarındandır. Banyonuza da oldukça farklı bir hava katacak kokulu mumları deneyebilirsiniz.

  9. 9

   Banyonun mis gibi kokması için su ve yumuşatıcı karışımını deneyin.

   Çamaşırlarınızı mis gibi kokutan yumuşatıcıyı oda parfümü veya basitçe havlu ve çamaşır parfümü olarak da kullanabilirsiniz. 1 litre suya yarım kapak yumuşatıcı ekleyin. Şişenin kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Sprey şişeye doldurduğunuz yumuşatıcılı su karışımınızı, banyodaki paspaslara sıkarak harika bir oda parfümü elde edebilirsiniz. Banyonun mis gibi kokması için her an elinizin altına olacak bu çözümü çok beğeneceksiniz.

  10. 10

   Koku giderici kapsül kullanın.

   Banyonun güzel kokması için gider kapaklarına yerleştireceğiniz, koku giderici etkisi ile bilinen kapsüllerden edinebilirsiniz. Bu kapsüllerin bazıları kokulu bazıları ise kokusuzdur. Kokulu kapsüller ile hem banyodan kötü koku gelmesi problemine çözüm bulursunuz hem de banyonuz her zaman mis gibi kokar.

   Bir diğer yöntem ise tuvalet koku giderici kapsülleridir. Tuvaletten koku gelmesi problemine çözüm için oldukça etkili ve ucuz bir yöntem olan koku giderici kapsüller, oldukça tercih edilmektedir. Farklı koku seçenekleri ve kötü koku hapsedici özellikleri ile klozet kapsülleri sizler için muhteşem bir çözüm olacaktır.

   Çok sık rastlanmayan sifon tankı kapsülleri ise hem sifon temizleyici hem de koku giderici özelliklere sahiptir. Tuvalet kokusuna çözüm için sifon kapsüllerinden bulamazsanız, sifon tankının içine bir adet bulaşık makinesi deterjanı ekleyin. Bu kapsüller her sifon çekildiğinde tuvaletinize hoş bir koku yayacaktır.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?