Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Klozet Nasıl Temizlenir?

Klozet ve sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, işinize yarayacak pratik yöntemleri bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Beyaz klozet, metal temizlik kovası ve tuvalet kağıdı

Evde mikropların en çok bulunduğu bölgelerden biri, belki de birincisi klozettir. Üstelik cildimizle temas ettiği ve vücudun mikrop girişine açık noktalarına yakın mesafede bulunduğu için tuvalette hijyen çok önemlidir. Doğru ürünlerle tuvaletinizde uzun süreli hijyen sağlayabilir, kendinizi ve ailenizi mikroplardan koruyabilir, aynı zamanda da klozetin temiz ve beyaz görünümünü koruyabilirsiniz.

Klozet temizliğinin püf noktaları nelerdir dediğinizde biyosit ruhsatlı Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi mikropları öldüren ve bu şekilde hijyen sağlayan bir ürünü klozetin içine dökebilir, klozetin diğer kısımlarını ise su ve çamaşır suyu karışımıyla silebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozet temizliğini zorlu kılan unsur klozetin tasarımının gözden kaçabilecek birçok nokta barındırmasıdır. Klozetin girintileri ve oyukları sebebiyle her noktayı temizlemek için biraz daha dikkatli olmak gerekir:

  • Önce sifonu çekerek kolay kirlerden kurtulun.
  • Sonra kapağını kaldırın ve Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi mikropları öldüren bir ürünü klozetin içine, kenarlarına ve girintilerine temas edecek şekilde dökün.
  • Çamaşır suyunu temas etmediği alanlara yaymak için tuvalet fırçanızı kullanın.
  • Çamaşır suyunu ambalajında belirtildiği miktarda suyla karıştırın. Eldivenlerinizi giymiş bir şekilde bu karışımla klozetin oturağını, kapağını ve yanlarını silin.
  • Temiz bir bezle sildiğiniz alanları durulayın. Böylece oturduğunuzda çamaşır suyu cildinizle temas etmeyecektir.
  • Çamaşır suyunu klozetin içine döktükten yarım saat sonra fırçanızla fırçalayarak sifonu çekin. Böylece hem klozet hem de fırça durulanacak, tuvalet temizliği sağlanmış olacaktır.

Reklam

Domestos

Tuvalet Taşı Nasıl Beyazlatılır?

Klozet temizliğinin püf noktaları nelerdir dediğinizde bir diğer aşama da klozetin taşı sararmışsa onu beyazlatmaktır. Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir dediğinizde şu yöntemler işe yarayacaktır:

  • Eğer klozetin dibinde sarı lekeler oluşmuşsa içine bolca çamaşır suyu dökün ve yarım saat beklettikten sonra sifonu çekin. Daha etkili olması için lekeleri ayrıca fırçayla fırçalayabilirsiniz.
  • Bazen sararma dibinde değil, klozetin kenarlarında olur. Tuvalet taşındaki sarı lekeler nasıl çıkar dediğinizde, yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu dik yüzeylerde de daha uzun süre kalacağı için lekeler üzerinde etkili olacaktır.
  • Eğer yan yüzeylerde leke varsa etkili bir diğer yöntem amonyaklı bir kremle ovmaktır.
  • Tuvalet taşı temizliği sırasında kireç tabakalarıyla da uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda ise kireç çözücü ürünler işinize yarayacaktır.Kireç oluşumlarının önüne geçmek için daha sonrasında Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi kireç önleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerle klozet nasıl temizlenir ve tuvalet taşı nasıl beyazlatılır sorularınıza cevap bulduktan sonra banyonun gerisini de temizlemeyi unutmayın. Ayrıca klozet içinde kullanılan hijyen sağlayıcı ürünlerle tuvaletinizin temizlik aralarında da lekesiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır suyunu her zaman ambalajında belirtilen talimatlara uygun olarak kullanın. Klozet temizliğinde kullandığınız fırça ve eldiveni diğer yüzeyleri temizlerken kullanmayın. Klozetin alt kısmını da silmeyi unutmayın. Temizlik sırasında göz önünde olmayan bu bölge kolayca atlansa da çok kir biriktirebilir.

Aslen yayınlandı