Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Duşakabin Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Birçok insan sabah kalkar kalkmaz güzel bir duş almadan güne başlayamaz. Yepyeni bir gün için aldığınız her duş, banyonuzdaki duşakabinde bir iz bırakabilir. Bu yazımızda kireç lekerini çıkarmanın püf noktalarını bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Banyoda Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Banyonuzda kusursuz temizliğe ulaşmanın pek çok yolu var. Duşakabininizde oluşan kireç lekelerini temizlemek için evde yapabileceğiniz doğal karışımları kullanabileceğiniz gibi hazır çözümlerle de mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz. Gelin sizin için seçtiğimiz birbirinden kolay kireç lekelerini çıkarma yöntemlerine göz atalım.

Mikropartiküllü formülü sayesinde minimum eforla maksimum hijyen sağlayan Cif Amonyaklı  Krem banyonuzun temizliğinde en güçlü yardımcınız olacak.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Duşakabin Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Cif Sprey Power&Shine Banyo gibi hem pratik, hem kalıcı temizlik sağlayan bir temizlik ürününü duşakabininize sıkın ve bir bez yardımıyla kireç lekelerini ovun. Daha sonra su ile durulayın ve bir havlu yardımıyla kurulayın. Kireç lekelerini temizlemenin ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız. Temizleme işlemi bittikten sonra Cif Power & Shine’ın sahip olduğu kir tutmayı engelleyen teknolojisi sayesinde banyonuz uzun süre tertemiz kalacaktır.

Reklam

Sirke ile Kireç Lekesi Temizleme

Sirke ile kireç lekesini temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • Beyaz sirke
  • Lastik eldiven
  • Su
  • Kabartma tozu
  • Sünger 

Sirke ile duşakabin temizlemek biraz zahmetli görünse de aslında oldukça kolaydır. Bir bardak sirkeyi ısıtın, sıcak suyun içine dökün. Eldivenleri elinize giyerek süngeri karışımın içine batırın.

Duşakabinin içini, cam ve diğer bölgelerini sünger ile silin. Bu şekilde 30 dakika bekletin. Daha sonra süngerin üzerine bol miktarda kabartma tozu ekleyin ve tüm bölümleri tekrar silin. Son olarak duşakabini su ile durulayın ve bir havlu yardımıyla kurulayın.

Fakat unutmayın; evinizde yüzey temizliği için sirke gibi ürünler yerine virüsler üzerinde etkinliği kanıtlanmış, klorlu çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerini tercih etmek her zaman daha doğru olacaktır. Türk Bilim Kurulu Covid-19 rehberinde yüzey temizliği için çamaşır suyu önerilmektedir. Evlerde yüzey temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu tercih edilmelidir

Bunlara Dikkat    

Önce güvenlik! Temizliğe başlamadan önce, özellikle kazıma gibi riski daha yüksek işlemlerde, eldiven, gözlük vb. koruma önlemlerini almayı unutmayın. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce mutlaka paketin üzerinde yer alan talimatları okuyun ve uygulayın. Temizlikte kullanacağınız ürünlerini veya doğal karışımları önce göze çarpmayan bir bölgede test edip lekeli yüzeye zarar vermediğinden emin olun.

Jiletle Kazıma

Duşakabin temizliği, özellikle de kireç lekeleri varsa, oldukça zahmetli bir işe dönüşebilir. Yaşadığınız bölgenin suyunda kireç oranı yüksekse bu lekelerden kaçınmak daha da zorlaşır.

Zorlu ve inatçı kireç lekelerinde bazen temizlik ürünleri çaresiz kalır. Böyle durumlarda bu iş için üretilen özel kazıma jiletleri yardımınıza koşuyor. Özellikle de kireç lekesi duşkabinin kenar bölümlerinde birikmişse bu jiletler tam aradığınız ürün! Jiletle kazıdığınız kireç lekelerini Domestos gibi banyo temizleyicilerle temizleyip durulayın. Ardından kuru bir havlu ile camı tamamen kurutun.

Duş başlığınız mı kireçlendi? Hiç problem değil. Çözüm için "Duş Başlılığı Nasıl Temizlenir?" yazımızı okuyun ve aşağıdaki videoya hemen bir göz atın:

Aslen yayınlandı