Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Duşakabin nasıl temizlenir ve duşakabin camını temizlerken nelere dikkat etmeniz gerekir, öğrenin! Duşakabin temizliği artık çok kolay.

Güncellenmiş 13 Haziran 2019

Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız duşakabinler düzgün temizlenmezse, saç, kıl, sabun ve şampuan artıklarının birikinti yapması oldukça muhtemeldir. Özellikle de duşakabininizi uzun bir süredir kullanıyorsanız, plastik ve cam bağlantı noktaları sararmaya başlayabilir. Ayrıca sert bir şebeke suyunun bulunduğu bir şehirde yaşıyorsanız, duşakabin camınız suyunuzdaki kireç nedeniyle bulanıklaşmaya başlayabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı duşakabininizin temizliğini zamanında ve doğru şekilde yapmalısınız. Duşakabin camı nasıl temizlenir sorusuna birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak kolayca yanıt bulabileceksiniz.

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Duşakabin temizliği zor bir işlem gibi gözükse de aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca sonuca ulaşabileceğinizi görecek ve duşakabin camı nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulacaksınız.

 • Öncelikle banyonuzu ve duşakabininizi sık sık temizlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Uzun süre kirli kalan duşakabinlerinde kirler daha kalıcı bir yer edinecek ve temizlenmeleri zorlaşacaktır.
 • Banyodan çıkar çıkmaz duşakabin camlarında oluşan buhar izlerini bir bez yardımı ile silmeniz, duşakabin camlarının kirlenmesinin önüne geçmede faydalı olacaktır.
 • Bağlantı noktalarını bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.
 • Sirke ve karbonat ile yapacağınız karışımı duşakabininizin camına uygulayın ve bir süre bekleyin. Daha sonra temiz bir bezle temizleyip kurulayabilirsiniz.

Temiz bir duşakabini evinizin güzel görünmesine yardımcı olacağı gibi kullanmanız için sağlıklı bir yer olacaktır.

Duşakabin Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Banyodan çıktıktan sonra duşakabini ve banyoyu iyice havalandırdığınızdan emin olun.
 2. Her duştan sonra duşakabinin camını açık bırakın.
 3. İnatçı kirleri temizlemede top şeklindeki bulaşık tellerini kullanmayı düşünebilirsiniz.
 4. Çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi kimyasalları kullanmanın duşakabininizin zeminine kalıcı zararlar verebileceğini unutmayın. Bunun yerine Cif Power & Shine Banyo veya Domestos gibi güvenilir ürünlerden faydalanın.

Tüm bu adımların sonunda pırıl pırıl bir duşakabine sahip olacaksınız. Temiz ve parıldayan bir duşakabine sahip olmanız da, banyonuzun güzelliğine güzellik katacaktır.

Daha fazla ipucu için, duş başlığı nasıl temizlenir adım adım bu videoda keşfedin:

 • Bizden Tavsiye
 • Cif’i duşakabininizin yüzeyine ve kirin yoğun olduğu bölgelere sıkın.
 • Etkili olması için bir süre bekleyin.
 • Daha sonra ise nemli bir bez yardımı ile temizleyin.
 • En son olarak da kuru bir bezle kurulayıp temizlediğiniz yüzeyin pırıl pırıl olmasını sağlayın.
 • Aslen yayınlandı 13 Eylül 2018