Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Duşakabin Camları Nasıl Temizlenir?

Sabun ve kireç lekeleri sebebiyle parlaklığını yitiren cam duşakabin nasıl temizlenir öğrenmek için yazımıza göz atın.

Güncellenmiş

dusakabin camları nasıl temizlenir

Evler tasarlanırken odalara biraz daha fazla alan ayırabilmek için banyolar genellikle çok büyük dizayn edilmezler. Yani büyük bir banyonuz varsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Banyonuz büyük değilse, alanı daha ferah ve geniş göstermenin en garanti yollarından biri cam duşakabin kullanmaktır. Son derece şık kullanımları olan camın en büyük problemi ise duşakabindeki su lekeleri ve sabun kalıntılarıdır.

Üzerindeki kirleri açıkça gösteren cam duşakabin nasıl temizlenir dediğinizde Cif Power & Shine Banyo gibi cam yüzeylerde etkili ve iz bırakmayan bir temizleyici sprey tercih edebilir, sirke ve su karışımıyla camlarınızı silerek parlaklığını koruyabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Cam Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Duşakabininizde sabun ve kireç kalıntıları varsa camın görünümü matlaşacak ve temizleseniz bile kirli gibi görünecektir. Duşakabin camı temizliğinde şu yöntemler işinize yarar:

  1. Cam temizleyici kullanmak: Cam yüzeylerde en garanti sonucu cam için üretilen temizleyiciler sağlar. Alternatif olarak, iz bırakmayan formüle sahip Cif Power & Shine Banyo gibi bir ürün kullanarak cam yüzeylerinizi kısa sürede pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz.
  2. Karbonat kullanmak: Duşakabin temizliği püf noktalarından biri de karbonat kullanmaktır. Bir macun kıvamında hazırlayacağınız karbonat su karışımını, camı çizmeyecek bir süngerin yumuşak tarafıyla camın üzerine sürün ve lekelere nüfuz etmesi için biraz bekledikten sonra güzelce durulayın.
  3. Çamaşır deterjanı kullanmak: Cam duşakabin temizliğinde şaşırtıcı bir yöntem de çamaşır deterjanı kullanımıdır. Bir miktar suyla karıştırarak çamaşır deterjanını macun kıvamına getirin. Sonrasında camı çizmeyecek bir bezle camın üzerine uygulayın ve biraz bekledikten sonra durulayın. Bazı çamaşır deterjanları aşındırıcı etkiye sahip olabilir, dolayısıyla cama zarar vermediğinden emin olmak için önce camın küçük bir bölgesinde bu karışımı test edin.

Camı duruladıktan sonra mikrofiber bir bez ile iyice kurulamak su lekelerinin oluşmasını önleyecektir. Duşakabininizi temizlerken genel bir banyo temizliği yapmak da istiyorsanız, banyo temizliği için önerilerimize buradan göz atabilirsiniz.

Reklam

Domestos

Duşakabindeki Su Lekelerini Önlemek

Duşakabin cam temizliğini kolaylaştıracak bir adım, su lekelerini oluşmadan önlemektir. Bunun için:

  • Duş yaptıktan sonra camları durulayabilir, çekpas ya da çekçek adı verilen cam silme aletleri ile hızlıca su damlalarını uzaklaştırabilirsiniz.
  • Mikrofiber bez kullanarak duşakabin camlarını kurulamanız, su ve kireç lekelerini önler. Ayrıca bu sayede cam sileceklerinin ulaşamadığı noktaları da kurulayabilirsiniz.
  • Duşakabin temizliği püf noktalarından biri temizliği sık sık yapmaktır. Kirler ne kadar beklerse çıkarılmaları da o kadar zorlaşır.
  • Beyaz sirke camdaki kireç kalıntılarına etki ederek camın parlaklığını geri kazandırabilir. Bunun için eşit miktarda sirke ve suyu karıştırıp camları bununla silin. Sonrasında temiz bir bezle parlatın. Ancak sirkenin banyo taşlarına zarar verebileceğini unutmayın ve camdan başka bir yüzeyle temas etmemesine özen gösterin.

Temizliği söz konusu olduğunda cam özen isteyen bir malzeme olsa da şık görünümü bunu telafi eder. Duşakabin camları nasıl temizlenir dediğinizde bu yöntemlerle camların parlaklığını ve banyonuzun ferahlığını koruyabilirsiniz.

Sabun ve kireç kalıntıları zaman içinde cam duşakabinde kalıcı lekeler bırakabilir. Bu yüzden cam kabinleri temizlemek kadar lekelerden korumak da önemlidir. Duşakabin camları nasıl temizlenir dediğinizde yarım limonu karbonata batırıp duşakabin camlarına sürmek hem sabun hem de su lekelerine aynı anda etki edecektir. Araba camlarına sürülen yağmur kaydırıcı ürünleri duşakabin camlarına uygulayarak su damlalarının kayıp gitmesini sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı