Temiz bir duş başlığı, kaliteli duş için önemlidir. Bu yüzden sabun artıklarını ve kireci temizlemek için ayırdığınız zamana değecektir. Burada, duş başlığı temizliği ile ilgili uygulanması ve takip edilmesi kolay on adımı paylaştık, böylelikle yeniden temiz bir duş başlığına sahip olabilecekseniz.

1. Malzemeleri Hazırlayın

Duş başlığınızı temizleyebilmek için eldiven, tercih ettiğiniz temizlik ürünü ve sert bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. En etkili sonuç için, ürünü mutlaka talimatlarına göre kullanın. Temizlik ürününün kireci tamamen temizlemediği durumlarda, spreyli şişe, fırça, karbonat, sirke, lastik bant ve poşete ihtiyacınız olacaktır. Bütün bunlar kulağınıza biraz garip geliyorsa endişelenmeyin – birazdan her şeyin ne anlama heldigini çözeceksiniz!

2. Doğru Temizlik Solüsyonu

Etkili sonuç elde etmek istiyorsanız, profesyonel ürün kullanmanız gerekir. Seramik, çelik ve plastik üzerinde kullanabileceğiniz bir ürün seçin – sprey için Cif Power & Shine Banyo doğru bir seçim olacaktır. Eğer solüsyonu evde kendiniz yapmayı sevenlerdenseniz, eşit miktarda sirke ve ılık suyu bir kabın içerisinde karıştırabilirsiniz. Bu karışımın keskin bir kokusu olsa da, etkisi sonuç verecektir.

3. Duş Başlığı Temizliği

Tercih ettiğiniz ürünü kullanmadan önce, duş başlığının küçük bir kısmında deneyin ve daha sonra her yerine yayın. Eğer sirkeli su kullanıyorsanız, spreyli bir şişe yardımıyla solüsyonu duş başlığına sıkın. Profesyonel ürünleri kullanırken her zaman mutlaka talimatlarına uyarak kullanın. Daha sonra, bir süre bekletin.

4. Duş Başlığındaki Kalıntıların Temizliği

Uygun bir fırça yardımıyla, duş başlığının üzerindeki kireç ve sabun artıklarını fırçalayın – bu yöntem duş başlığını bekletirken çıkmayan kalıntıların temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Duş başlığı nasıl temizlenir adım adım bu videoda keşfedin:

5. Durulayın

Daha sonra duşu açın ve üzerindeki kireci ve sabun artıklarını akıtın. Kullandığınız temizlik ürünlerinin tamamen temizlendiğinden emin olmalısınız, özellikle de bir sonraki adımı deneyecekseniz.

6. Duş Başlığındaki İnatçı Kirler Nasıl Temizlenir

Yukarıdaki adımlarla temizlenmeyen inatçı kirleri temizlemek için, duş başlığını çıkarıp bir kabın içerisinde sirkeli suda bekletmeniz gerekir. Böylece çıkmayan kirler yumuşayacaktır. Daha sonra sekizinci adıma geçin.

7. Sirkeli Torba

Duş başlığını çıkaramıyorsanız ya da çıkarmayı tercih etmiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz: hazırladığınız sirkeli su karışımını sağlam bir poşetin içerisine koyun. Daha sonra bu poşeti, duş başlığı içinde olacak şekilde sıkıca duş başlığının etrafına bağlayın (bağlarken lastik bant kullanabilirsiniz). Duş başlığının sirkeli suda olduğundan emin olun.

8. Bekletin

Duş başlığını sirkeli kabın ya da poşetin içerisinde gece boyunca bekletin. Daha sonra duş başlığını iyice durulayın. Kalan kirleri de fırçalayın ve durulayın. Duş başlığını yerinden çıkardıysanız, yerine takmadan önce kurumasını bekleyin.

9. Karbonat

Bu işlemlerden sonra duş başlığınız temizlenmemişse, tekrar profesyonel ürün kullanın. Alternatif olarak, karbonatla suyu karıştırıp macun şeklinde duş başlığının üzerine sürebilirsiniz. Bu yöntem sirkenin çıkaramadığı kalıntıları temizleyecektir. Bu işlemi uygularken ellerinizi karbonattan korumak için eldiven giymelisiniz. Daha sonra, karbonat iyice temizlenene kadar duş başlığını suyla durulamasınız. Deliklerin içerisinde karbonat kalmadığından emin olmasınız.

10. Durulayın

Yıkanırken duşunuzdan karbonat ya da sirke akmasını istemiyorsanız kullandığınız her şeyi iyice durulayın. Böylelikle duş başlığınızın nasıl yeni gibi çalıştığını da görmüş olursunuz!