Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi lastiğinin nasıl temizlenmesi gerektiği sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 5 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinelerinde körük lastiği adı verilen bir lastik bulunur. Çamaşır makinesi lastiği, makinenin kapısını ve tamburunu birleştiren çok önemli bir parçadır. Kauçuk yapıdaki contanın temel işlevi, makinenin içindeki suyun dışarı sızmasını önlemek ve güvenli bir kilit oluşturmaktır. Aynı zamanda hava sızıntısını da engeller.

Çamaşır makinesi lastiği, makinenin sık kullanımı sonucu zamanla yıpranmaya ve hasar görmeye başlar. Ayrıca kirli çamaşırlar nedeniyle kirlenebilir ve makinenin performansını olumsuz etkileyerek sızıntılara yol açabilir. Deterjan kalıntıları, toz ve saç gibi kalıntılar da çamaşır makinesi lastiğinin kirlenmesine sebep olur. Çamaşır makinesi lastiği temizliği yapılmazsa, bu kirler zamanla lastiğin küflenmesine ve kıyafetlere küf bulaşmasına sebep olabilir. Üstelik bu küfler kötü kokulara da yol açar. Bu yüzden çamaşır makinesi körük lastiği düzenli olarak temizlenmeli, hasar görme durumunda ise değiştirilmelidir.

Çamaşır makinesi, kıyafetler sebebiyle uzun süre kirlere maruz kalır ve bölgenizde bulunan sert sular kireçlenmelere sebep olur. Çamaşır yıkadıktan sonra çamaşır makinesini sterilize etmek gerekir mi sorusunun cevabı ise evettir. Ancak her yıkamadan sonra temizlemek yerine, ayda bir kez genel temizlik yapmanız yeterlidir. 

Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi kapak lastiğini temizlemek için bulaşık deterjanı, sabunlu su, makine temizleyicisi ve kireç çözücüden yararlanabilirsiniz. Bu ürünler hem kirleri, hem de küfleri temizler.

 • Bulaşık deterjanı ile temizleme

Bulaşık deterjanı, çamaşır makinesi lastiği temizliği için en yaygın kullanılan üründür. Lastiklerin üzerinde biriken kir ve küfleri kısa sürede temizler. 1 bardak sıcak su ve bulaşık bulaşık deterjanını bir kapta karıştırın. Karışıma mikrofiber bez batırın. İlk olarak çamaşır makinesi körük lastiğinin aralarını silin. Ardından lastiğin kalan yüzeyini nemli bezle durulayın. Daha sonra kurulayarak temizliği 

 • Sabunlu su ile temizleme

Sabunlu su kirleri çözmek ve kötü kokuları gidermek için ideal bir seçenektir. Büyük bir kovanın içine sıcak su ekleyin. Kovadaki suya bulaşık deterjanı veya sabun ilave edip dikkatlice karıştırın. Yumuşak süngeri sabunlu suya batırarak çamaşır makinesi ayak lastiğini silin ve ardından lastiğin tamamına gelecek şekilde ovalayın. Ardından temiz bir bez yardımıyla sabunlu suyu kurulayın.

 • Omo Çamaşır makinesi temizleyicisi ile temizleme

Makinenin içinde biriken bakteri ve kireçleri temizleyen Omo makine temizleyici, çamaşır makinesi lastiği için de etkili bir yöntemdir. Bunun için, temizleyiciyi temiz bezin üzerine döküp lastik aralarını güzelce silmeniz yeterlidir. Dilerseniz, makinenin deterjan gözüne döküp boşta çalıştırarak tüm makinenin temizliğini yapabilirsiniz.

 • Kireç çözücü ile temizleme

Bir kasenin içerisine az miktarda su ve kireç çözücüyü alıp karıştırın. Temiz fırça yardımıyla karışımı çamaşır makinesi lastiğinin üzerine uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından temiz bezle lastiği güzelce silin ve mikrofiber bez yardımıyla kurulayın. Lastiğin ıslak kalmamasına özen gösterin.

Küf ve kireç nedeniyle makinenizde yoğun ve kötü kokular oluşabilir. Eğer bu kokulara karşı önlem almazsanız, kıyafetlerinizde bu kokuya maruz kalacak ve istediğiniz gibi temizlenmeyecektir. Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir yazımızdan en etkili yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Takılır?

Çamaşır makinesi lastiği, özellikle fazla miktarda çamaşır yüklendiğinde veya kazan sağa sola doğru sallandığında bulunduğu yerden çıkabilir. Aynı zamanda çamaşır makinesinin yanlış kullanımı da lastiğin yırtılmasına ve yerinden çıkmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda çamaşır makinesi lastiği değişimini düşünebilirsiniz. Bunun için lastiği üst kısmından pense ile tutarak çıkarmayı deneyebilir, yeni aldığınız lastiği de dikkatlice yerleştirebilirsiniz. Ancak çamaşır makinesi kapak lastiği sert bir yapıda olduğu için hem çıkarması, hem de tekrar takılması biraz zor olabilir. Bu yüzden mutlaka profesyonel hizmetlerden yararlanmalısınız. Eğer çamaşır makinesini aldığınız yerin servisi varsa, teknik ekipten destek isteyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Lastiği Bakım Önerileri

Çamaşır makinesi lastiğinin uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Çamaşır makinesi körük lastiği, kullanıma bağlı olarak 2 haftada bir veya ayda bir kez temizlenmelidir.

 • Çamaşır makinesine hiçbir zaman fazla ağırlık yüklemeyin. 

 • Makinenin bir tarafına kirlileri yığarken diğer tarafı boş bırakarak dengesiz ağırlıklara sebep olmayın.

 • Ayda bir kez çamaşır makinesi temizleyici kullanarak makinenin kireçlerden arınmasını sağlayın.

 • Lastiğe kesici ve delici bir alet sokmayın.

 • Yuvasından çıkan lastiği dikkatlice yerine oturtmaya çalışın. Eğer olmuyorsa, teknik ekipten yardım alın.

 • Makinenin altına ayak koyarak sallanmasını ve lastiğin gevşemesini önleyebilirsiniz.

 • Lastik çok gevşediyse, yerine oturmuyorsa, hasar aldıysa, yırtılmalar oluştuysa, mutlaka yenisiyle değiştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Küflenen Çamaşır Makinesi Lastiği Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinde en sık görülen sorunlar küf ve kireçtir. Özellikle küf temizlenmediği takdirde hem kıyafetlerinize, hem de cildinize geçerek olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilir. Çamaşır makinesindeki küf nasıl temizlenir yazımızdan yardım alarak makinedeki küflere en kısa zamanda müdahale etmeyi unutmayın.

Eğer küflenmeler çamaşır makinesi lastiğinde oluştuysa, 1 bardak hidrojen peroksit, 1/4 bardak limon suyu ve 3 litre suyu kovaya doldurun. Temizliğe başlamadan önce eldiven takın. Hazırladığınız suyu sprey şişesine doldurun ve küflü bölgelere sıkın. 5 dakika bekledikten sonra nemli bez yardımıyla lastiğin her tarafını silin. Çamaşır makinesi ayak lastiğini silmeyi de unutmayın. Islak bez yardımıyla birkaç kez durulayın.

Çamaşır Makinesi Lastiği Neden Kirlenir?

Çamaşır makinesi körük lastiği, sert ve kireçli sudan, deterjan ve suya uzun süre maruz kalmadan dolayı kirlenir. Kıyafetlerde bulunan kir ve bakteriler, kıyafetlerin uzun süre makinede bırakılması da kirlenmesine sebep olur. 

Çamaşır Makinesi Lastiği Parlatılır Mı?

Çamaşır makinesi lastiği temizliğini yaptıktan sonra parlamasını istiyorsanız, sabunlu su veya arap sabunu ile lastiği silmeyi deneyin. Ancak mikrofiber bezle kurulamayı unutmayın. Sabunlu su hem lastiği temizler, hem de yüzeyini parlatır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?