Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Kireç oluşumu veya başka bir sebeple görülen makine kokusundan kurtulmak istiyorsanız, çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir başlıklı yazımızdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güncellenmiş 4 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır Makinesine Kirlileri Koyan Kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi, günlük hayatta en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biridir. Çamaşırları yıkama konusunda büyük kolaylık sağlayan çamaşır makinesinin en çok karşılaştığı sorun ise, kireç oluşumudur. Böyle durumlarda çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir diye düşünebilirsiniz. Makinede kireç oluşumu sebeplerini ve çözüm önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Çamaşır makinesinde kireç oluşumunun en önemli sebebi, şebeke suyunun kire. oranının yüksek olmasıdır. Makine çalıştığında kapakta, rezidansta ve deterjan gözünde kireç birikmeye başlar. Kireç uzun süre temizlenmediği takdirde, hem makinenin içinde, hem de kıyafetlerde kötü koku oluşumu görülebilir. Şebeke suyuna ek olarak kalsiyum ve magnezyum iyonları da kireç oluşumunu tetikler. Ayrıca kullanılan kalitesiz deterjanlar, makinenin içindeki kireç birikimini artırabilir. 

Kireç oluşumu veya başka bir sebeple görülen makine kokusundan kurtulmak istiyorsanız, çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir başlıklı yazımızdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kireci Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi kireci nasıl çözülür diye merak edenler için hem doğal, hem de kimyasal yöntemler olduğunu söyleyebiliriz. Kireçlenen çamaşır makinesini temizlemek için, ilk olarak aşağıdaki adımları uygulayın;

  • Rezidansı temizleyin

Kireç tutan çamaşır makinesi nasıl temizlenir sorusuna geçmeden önce, makineyi doğru bir şekilde temizlemeniz gerekir. Kireç oluşumunun en fazla olduğu bölge, makinenin rezidansıdır. Rezidans temizliği için özel olarak üretilen ürünleri kullanarak biriken kireçlerin çözülmesini sağlayabilirsiniz.

  • Kazanı temizleyin

Çamaşır makinesinde kireç oluşan bölgelerden biri de kazandır. Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, Cif Sprey Her Yer Leke Uzmanından yardım alabilirsiniz. Cif Spreyi deterjan gözüne dökün ve makineyi boşta kısa programda çalıştırın. Kısa süre içinde kazandaki tüm kireçlerden kurtulabilirsiniz.

  • Kapağı atlamayın

Kireçlenen çamaşır makinesini temizlemek için, makinenin kapak bölümünü kesinlikle atlamayın. Sert suyun doğrudan temas ettiği kapağın üzerinde zamanla kireç tabakası oluşabilir. Bir kabın içine kireç çözücü doldurun. Üzerine su ekleyerek seyreltin. Temiz bezi bu karışıma batırın ve çamaşır makinesinin kapağını silin. Ardından mikrofiber bezle kurulayın. Çamaşırları yıkadıktan sonra kapak bölümünde su damlaları kalıyorsa, bunları silmeyi ihmal etmeyin.Çamaşır makinesini kullanmadığınız zamanlarda, kapağın hafifçe aralık kalmasını sağlayın. Aksi takdirde nemin etkisiyle kapakta sürekli su damlaları oluşur ve kireçlenme problemi daha fazla görülür.

Çamaşır yıkadıktan sonra çamaşır makinesini sterilize etmek gerekir mi sorusuna cevabımız evet. Özellikle her kullanımdan sonra makinenin kapağını açık bırakarak havalandırmanız oldukça önemlidir.

  • Deterjan gözünü unutmayın

Çamaşır makinesi kireci nasıl çözülür diye merak edenlerin atladığı yerlerden biri de, deterjan gözüdür. Yıkama esnasında sert suyla temas eden deterjan gözü, hem deterjan kalıntıları, hem de kireç sebebiyle düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun için deterjan gözünü yuvasından çıkarın. Bir kovada Yumoş Ekstra ve suyu karıştırın. Deterjan gözünü bu karışımla temizledikten sonra bol suyla durulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından tekrar yerine takabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kireci Temizliği İçin Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Çamaşır makinesini hangi sıralamayla temizleyeceğinizi öğrendikten sonra temizlik işleminde hangi malzemelerden yararlanabileceğinize geçebiliriz.

  • Kireç çözücü ile temizleme

Çamaşır makinesi kireci nasıl çözülür sorusu için ilk önerimiz, düzenli olarak kireç çözücü kullanmaktır. Kireç çözücü, suyun yumuşamasını sağlar ve kireç oluşumunu önler. Bu yüzden çamaşır makinesine uygun olan kireç çözücüleri deterjan gözüne döktükten sonra makineyi boşta çalıştırın. Kireç çözücü, makinenin performansını da arttıracaktır.

  • Limon tuzu ile temizleme

Çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir diye merak edenler için ikinci önerimiz, limon tuzu. Limon tuzu yalnızca kireç oluşumunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda kireç tortularını da söker. Bunun için bir bardak beyaz sirkeye iki yemek kaşığı limon tuzu ekleyin ve limon tuzu çözülene kadar karıştırın. Karışımı deterjan gözüne dökün ve makineyi boşta çalıştırın.

Çamaşır makinesinde görülen tek sorun kireç değildir. Makine temizliği doğru yapılmadığında, fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanıldığında, makine yeterince havalandırılmadığında küf oluşumu gözlemlenebilir. Çamaşır makinesindeki küf nasıl temizlenir yazımızdaki yöntemleri uygulayarak küf oluşumunu önleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır Makinesi Kireci İçin Bulaşık Tableti Kullanılır Mı?

Çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir sorusuna en çok verilen cevaplardan biri de bulaşık tabletidir. Bulaşık tableti kireci sökme ve kullanıldığı alanı temizleme konusunda başarılıdır. Ancak tabletin içinde bulunan kimyasallar ve yapısal olarak sert olması, çamaşır makinesinin görünmeyen parçalarına zarar verebilir. Bu yüzden çamaşır makinesi kireci nasıl çözülür sorusu için bulaşık tableti kullanılması genellikle önerilmez.

Çamaşır Suyu Kireç Söker Mi?

Kimyasal maddeler içeren çamaşır suyunu temizliğin birçok noktasında kullanıyoruz. Ancak çamaşır suyu, kireçlenen çamaşır makinesini temizlemek için uygun değildir. Çünkü çamaşır makinesinin suyu yumuşatma ve kireci çözme gibi etkileri yoktur. Bu yüzden çamaşır veya bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanımı, makineye kalıcı hasar verebilir. Aynı zamanda çamaşır suyu ile kıyafetleri yıkamak, kıyafetlerinizde kalıcı renk değişimlerine de yol açabilir.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Anlaşılır?

Deterjan ve kazanda oluşan kireç, gözle görülebilir olduğu için kolayca anlaşılır. Ancak rezidansta oluşan kireçleri göremeyebilirsiniz. Çamaşır makinesinde kireç olduğu zaman, makinenin içinden kötü bir koku gelir, filtre çabucak kirlenir ve makine eskisi kadar iyi yıkamaz. Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki şebeke suyunun kireçli olduğundan şüpheleniyorsanız, çamaşır makinesi temizliğine daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?