Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

Sadece 15 dakikada banyonuzda maksimum hijyeni nasıl sağlarsınız? Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında...

Güncellenmiş

Renkli plastik temizlik şişeleri ve temizlik fırçası

Yorucu ve stresli bir günün ardından evdeki rutin temizliği bitirip dinlenmeye geçmek istiyorsunuz fakat işler gözünüzde mi büyüyor? Sadece 15 dakika ayırarak banyonuzu kirlerden arındırmak ve aynı zamanda  hijyenik hale getirmek sizin elinizde. Banyo temizliği söz konusu olduğunda hızlı temizlik nasıl yapılır sorusunun cevabı mutlaka işinize yarayacaktır. Kendinizi çok yormadan kolay temizlik yapmanın yollarını ve banyo temizliğinde püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bunlara Dikkat

Amacınız pratik banyo temizliği olsa da banyonuzda temizlik ürünlerini veya cildi tahriş edebilecek beyaz sirke gibi diğer ürünleri kullanırken kullanma talimatlarını mutlaka dikkatlice okuyun. Banyo temizliğine başlamadan önce eldivenlerinizi takın, evinizi güzelce havalandırın ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için temizlik ürünlerini talimatlarına uygun şekilde kullanın.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyoda kolay temizlik nasıl yapılır dediğinizde sadece 15 dakika zaman harcayıp saatlerce temizlik yapmışsınız gibi sonuçlar almak için şu adımları takip edin:

  • Tuvaleti Temizleyin: Klozete biraz Domestos Köpük Çamaşır Suyu sıkın. Aktif mikro köpük teknolojisi sayesinde yüzeylere tutunabilen yeni nesil köpük çamaşır suyunun beyazlatma gücüne güvenin ve temizliğe devam edin. Ovalama gerektirmeyen formülüyle Domestos Köpük Çamaşır Suyunu uygulayıp sifonu çekmeden önce, tuvalet temizleyicisinin koku ve lekeler üzerinde derinlemesine etkili olması için yüzeyde bir süre kalması gerekir. Siz de bu sırada diğer işlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Lavaboyu Temizleyin: Tuvalete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Temiz ve kuru bir bezle lavabodaki fazla suyu silin, lavabo ve muslukları Domestos Köpük Çamaşır Suyu benzeri bir ürünle temizleyin.
  • Küveti Temizleyin: Domestos Köpük Çamaşır Suyu gibi güçlü temizleyici bir ürünü küvet ve duşakabin camına püskürtün. Yüzeylere tutunan köpük sayesinde su kalıntılarına ve kirlere hızlıca müdahale ederken tam anlamıyla hijyene kavuşun. Böylece biriken sabun kalıntılarından kurtulurken banyonuzun temiz ve ferah kokmasını sağlarsınız. Su lekelerini çıkarmak için duşakabin camını kuru bir bezle hızlıca silin.
  • Yerleri Temizleyin: Banyo zeminini süpürün ve bu işlemi yaparken köşelerde birikmiş toz topaklarını da unutmayın. Banyonuz halı kaplıysa elektrik süpürgenizi kullanın. Saç ve tüy gibi büyük toz parçalarını çöpe atın. Gerekiyorsa çöp poşetini değiştirin.
  • Son Dokunuşlar: Misafirleriniz gelmeden birkaç dakika önce, banyonuzu kontrol ederek yapmayı unuttuğunuz bir şey kaldı mı veya ortada duran gereksiz bir şey var mı diye bakın. Tuvaleti fırçalayıp sifonu çekmeyi unutmayın. Siz banyonun temizliğini bitirene kadar, tuvalet temizleyicisi etkisini göstermiş olacaktır.

Banyo temizliğini 15 dakika ile sınırlı tutmak istemiyor ve daha kapsamlı bir temizliğe girişmek istiyorsanız, "Banyo Temizliği İçin Öneriler" başlıklı yazımız size yol gösterecektir.

  • Zamanınız kısıtlıysa, her yüzeye uygun ürünü bulmak için dolapları karıştırarak vakit kaybetmeyin. Çok amaçlı ürünler bu durumlarda idealdir. Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey gibi temizlik malzemeleri banyo lavabosundan fayanslara, küvetten duşakabine kadar her yerde kullanılabilir.
  • Mutlaka ayda bir kez banyonuzu dip köşe temizleyin, fayansları silin, duvarlardaki küfleri temizleyin ve dolapların üstü gibi ulaşılması zor yerlerin tozunu alın. Böylelikle son dakika temizliklerinde yapacak daha az şey olur.
  • Hiç kimse banyonuzu sizin kadar titizlikle incelemez. Kapı arkasındaki köşede bulunan küf lekesini Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi bir çamaşır suyu ile kolayca çıkarabilirsiniz fakat misafirleriniz gelmeden hemen önce bunu halletmeniz şart değildir. Evi toparlamak gibi daha önemli işlere öncelik verebilirsiniz.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı