Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Banyo temizliğinde püf noktaları

Tam 15 dakikada pratik banyo temizliği nasıl yapılır? Cevabı bu yazıda.

Güncellenmiş

banyo temizliğinde püf noktalar

Yorucu ve stres dolu bir haftanın ardından, ev işlerini bir gün daha erteleyip tüm hafta hayalini kurduğunuz gibi dinlenmek istemeniz çok doğal. Ne yazık ki tam da o sırada bir arkadaşınız arayarak 15 dakikaya sizde olacağını haber verebilir. O zaman işe koyulmanın ve misafiriniz eve gelmeden çabucak evi toparlamanın tam sırası.

Banyo temizliği özellikle önemli olduğundan hızlı temizlik nasıl yapılır sorusunun cevabı işinize yarayacaktır. Kendinizi çok yormadan kolay temizlik yapmanın yollarını ve banyo temizliğinde püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çok amaçlı temizlik malzemelerini kullanmak zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda banyonuzun bir çırpıda tertemiz olmasına yardım eder. Bu ürünlerden biri olan Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey'i banyonuzun tüm yüzeylerinde kullanabilirsiniz.

Banyo temizliği nasıl yapılır?

Banyoda kolay temizlik nasıl yapılır dediğinizde sadece 15 dakika zaman harcayıp saatlerce temizlik yapmışsınız gibi sonuçlar almak için şu adımları takip edin:

 1. Tuvaleti temizleyin: Klozete biraz Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu sıkmakla işe başlayın. Ürünü klozetin kenarlarına sıkıp yanlardan aşağıya akmasını sağlayın. Klozeti ovalayıp sifonu çekmeden önce, tuvalet temizleyicisinin koku ve lekeler üzerinde etkili olması için yüzeyde bir süre kalması gerekir. Siz de bu sırada diğer işlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.
 2. Lavaboyu temizleyin: Tuvalete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Temiz ve kuru bir bezle lavabodaki fazla suyu silin, lavabo ve muslukları Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu benzeri bir ürünle temizleyin.
 3. Küveti temizleyin: Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey gibi güçlü temizleyici bir ürünü küvet ve duşakabin camına püskürtün. Böylece biriken sabun kalıntılarından kurtulurken banyonuzun temiz ve ferah kokmasını sağlarsınız. Su lekelerini çıkarmak için duşakabin camını kuru bir bezle hızlıca silin.
 4. Yerleri temizleyin: Banyo zeminini süpürün ve bu işlemi yaparken köşelerde birikmiş toz topaklarını da unutmayın. Banyonuz halı kaplıysa elektrik süpürgenizi kullanın. Saç ve tüy gibi büyük toz parçalarını çöpe atın. Gerekiyorsa çöp poşetini değiştirin.
 5. Son rötuşlar: Misafirleriniz gelmeden birkaç dakika önce, banyonuzu kontrol ederek yapmayı unuttuğunuz veya ortada duran gereksiz bir şey var mı diye bakın. Tuvaleti fırçalayıp sifonu çekmeyi unutmayın. Siz banyonun temizliğini bitirene kadar, tuvalet temizleyicisi etkisini göstermiş olacaktır.

Güvenli Temizlik - Amacınız pratik banyo temizliği olsa da banyonuzda temizlik ürünlerini veya cildi tahriş edebilecek beyaz sirke gibi diğer ürünleri kullanırken kullanma talimatlarını mutlaka dikkatlice okuyun. Banyo temizliğine başlamadan önce eldivenlerinizi takın, evinizi güzelce havalandırın ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için temizlik ürünlerini talimatlarına uygun şekilde kullanın.    

 • Zamanınız kısıtlıysa, her yüzeye uygun ürünü bulmak için dolapları karıştırarak vakit kaybetmeyin. Çok amaçlı ürünler bu durumlarda idealdir. Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey gibi temizlik malzemeleri banyo lavabosundan fayanslara, küvetten duşakabine kadar her yerde kullanılabilir.
 • Mutlaka ayda bir kez banyonuzu dip köşe temizleyin, fayansları silin, duvarlardaki küfleri temizleyin ve dolapların üstü gibi ulaşılması zor yerlerin tozunu alın. Böylelikle son dakika temizliklerinde yapacak daha az şey olur.
 • Hiç kimse banyonuzu sizin kadar titizlikle incelemez. Kapı arkasındaki köşede bulunan küf lekesini Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu gibi bir çamaşır suyu ile kolayca çıkarabilirsiniz fakat misafirleriniz gelmeden hemen önce bunu halletmeniz şart değildir. Evi toparlamak gibi daha önemli işlere öncelik verebilirsiniz.
 • Reklam

  Domestos virüs ve bakterileri öldürür

  Aslen yayınlandı