Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Banyo Temizliği İçin Öneriler

Evlerimizde en çok temizlik gerektiren mekanların başında gelen banyoları nasıl çabuk ve etkili şekilde nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Güncellenmiş

Banyo Temizliği İçin Öneriler

Doğru düzgün temizlenen bir banyo, pırıltılı musluklar ve tertemiz fayanslar ile bir saray gibi parlayabilir. Banyo nasıl temizlenir? Sizin için adım adım yazdık.

Doğru ürünlere ve iyi bir stratejiye sahip olduğunuzda banyo temizliği kolaydır. İyi sonuçlar elde etmek için, Domestos Maksimum Hijyen çamaşır suyu gibi özel olarak üretilmiş bir ürün kullandığınızda banyo ovarak vakit harcamanıza gerek kalmaz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Banyo Temizliği İçin Hazırlık

 • İhtiyacınız olmayan her şeyi kaldırın. Diş fırçaları, şampuan şişeleri, sabunluklar, havlular gibi şeyleri, temizlik bitene kadar ortadan kaldırın.
 • Temizlik ürünlerinizi hazırlayın. Banyoyu temizlerken, ihtiyacınız olacak tüm temizlik ürünlerini ve aletlerini bir araya toplayın. Banyo fayans temizliği için yoğun kıvamlı Domestos gibi hijyen konusunda etkili bir ürünü listenize mutlaka ekleyin.
 • Odayı havalandırın ve güvenlik önlemlerinizi alın. Camları ve kapıları açın. Temizliğe başlamadan önce mutlaka plastik eldiven giyin.
 • Klozete tuvalet temizleyici dökün. Domestos Maksimum Hijyen çamaşır suyu gibi bir tuvalet temizleyici ürün kullanmak tuvaletinizi temizlemenize yardımcı olacaktır. Ürünün kullanım talimatlarına mutlaka uyarak klozete dökün. Siz diğer işlerle meşgulken, yarım saat bekletin.
 • Banyonun baştan aşağı tozunu alın. Dolap üstlerinden, duş perdesi borusuna kadar her yeri itinayla temizleyin.

Reklam

Domestos

Banyoda Yüzey Temizliği

Bir banyonun temiz olduğunun en büyük göstergesi, parlayan yüzeylerdir. Yüzey temizliği sırasında eldiven giyerek mutlaka ellerinizi korumanızı öneriyoruz. İşte yapmanız gerekenller:

 • Önce duvarlar, pencereler ve tavanı temizleyin. Küfle karşılaşırsanız merak etmeyin. Küflü bölgeye dezenfektan sprey sıkın ya da çamaşır suyu dökün. Bu tür ürünler kullanmadan önce ürünün kullanım talimatlarına göz atın ve ürünü küçük bir yerde test edin. Daha sonra eski bir bez ya da süngerle küfü silin ve çamaşır suyunu durulayın.
 • Duş ya da küveti temizleyin. Duşta sabun artıkları ve kireç birikmişse, bunların üstüne kireç temizleyici dökerek ovun. Daha sonra da durulayın. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.
 • Lavabo, musluklar ve tezgahları temizleyin. Banyo temizleyici sıkıp birkaç dakika bekletin ve daha sonra sabun ve diş macunu artıklarını temizlemek için ovun. Son olarak sıcak suyla durulayın ve muslukları temiz bir bezle silerek parlatın.
 • Aynaları temizleyin. Aynalara sıçrayan diş macunu lekelerinden kurtulmak için, cam temizleyici sıkın ve temiz bir bezle silin. Ekstra parlaklık için aynayı bir bez ya da gazete kağıdı ile ovabilirsiniz.
Banyo temizleme ürünleri güçlü kimyasallar içerebilir. O yüzden mutlaka kullanım talimatlarını okumak, eldiven giymek ve odayı havalandırmak gibi güvenlik önlemlerini uygulamaya özen gösterin. Banyo temizliğinde kullandığınız bez ve süngerleri düzenli olarak yıkamayı ya da yenisini almayı da ihmal etmeyin.
banyo nasıl temizlenir

Tuvalet Temizliği

Tuvalet temizliği çok önemlidir ve banyonuzu hijyenik tutmanın önemli adımlarından biridir.

 • Tuvaletin dışını temizleyin. Tüm yüzeylere Domestos Maksimum Hijyen çamaşır suyu sıkın ve bir bezle silin. Klozet kapağını, oturağını ve bunların menteşelerini iyice temizleyin. Etrafa mikrop yaymamak için tuvalet temizliğinde kullandığınız bezi başka yerde kullanmayın. Tek kullanımlık dezenfektanlı mendiller de bu iş için idealdir.
 • Klozeti ovun. Önceden klozete çamaşır suyu döküp bekletirseniz bu iş çok daha kolay hallolur. Tuvalet fırçasıyla, klozetin her yerini fırçalayın ve birkaç kez sifonu çekin. Klozetiniz parlayacaktır.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Banyo Temizliğinin Son Adımları

 • Yerleri süpürün ve paspaslayın. Kapıya en uzak noktadan başlayarak, kapıya doğru yerleri süpürerek toz ve saç kıllarını temizleyin. Tuvalet çevresini temizlemeyi de unutmayın. Daha sonra herhangi bir temizlik ürünü kullanarak yerleri silin ve kurumaya bırakın.
 • Banyonuzu havalandırın. Camları açarak ve varsa havalandırmanızı çalıştırarak banyonuzdaki nemden kurtulun.

Bu önerilerle banyo temizliği artık sizin için zor bir iş olmaktan çıkacak. Haftada bir bu şekilde banyonuzu temizleyerek misafirlerinize göstermekten korkmayacağınız temiz, ışıltılı bir banyoya kavuşacaksınız.

Temiz bir banyo ancak pırıl pırıl parlayan bir küvetle tamamlanır. Peki küvetinizi en çabuk ve etkili olarak nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? "Küvet Temizliği Nasıl Yapılır? 4 Adımda Lekelerden Kurtulun" başlıklı yazımız size bilmeniz gereken her şeyi anlatacak!

Bunlara Dikkat

Çamaşır suyunu dikkatli kullanın. Üzerinde yazan talimatlara uyun, eldiven giyin ve odanın yeterince havalandığından emin olun.

Aslen yayınlandı