Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Banyo Kireci Nasıl Temizlenir

Banyoda kireç oluşumu her evin başına gelebilen bir durumdur. Sulardaki kireç oranı, tuvalet ve duş yüzeylerinde zamanla kireçlenmeye sebep olur. Kirecin görüntüsü hoş olmadığı gibi, temizlemesi de zahmetli hale gelebilir. Bu yazımızda banyo yüzeylerine zarar vermeden kireç nasıl temizlenir püf noktalarını paylaşıyoruz.

Güncellenmiş

banyo kireci temizleme

Tuvaletteki kireç nasıl temizlenir?

Tuvalet temizliğindeki zorluk, tuvaletin girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tuvaletin her köşesine ulaşmak zor olabilir. Tuvaletteki hijyenik ortamın yaratılabilmesi için tuvaletin her köşesinin temizlenmesi gerekir. İşte izleyebileceğiniz bir kaç adım:

  • Banyodaki kireçten kurtulmak için yoğun formüllü bir kireç sökücü kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ürünü tuvaletin yüzeyini kapsayacak şekilde uygulayın, otuz dakika bekleyin ve daha sonra sifonu çekin. Klozetin cilasına zarar vermeden kireçler temizlenmiş olacaktır.
  • Tuvalet kirecini önlemek için Domestos Maksimum Hijyen Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyundan da faydalanabilirsiniz. Çamaşır suyunu klozetin iç kısmına sıkıp 10 dakika bekletin ve ardından tuvalet fırçası yardımıyla klozetin içini ovun.
  • Tuvalet kirecini doğal yollarla temizlemek için marketlerden edinebileceğiniz boş bir sprey şişesine bir miktar sirke, karbonat ve su ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı tuvaletinizin içine ve dış yüzeyine sıkın. Sirke ve karbonat karışımı kirecin çözülmesine ve aynı zamanda da bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz, bu karışımı klozetin içinde bir süre bekleterek karbonat ve sirkenin kireç çözücü etkisini arttırabilirsiniz. Daha sonra rutin tuvalet temizliğinize devam edebilirsiniz.
  • Yoğun ve ağır kireç lekelerinin temizliği için tuvaletlere özel olarak üretilmiş sünger taşlarından faydalanabilirsiniz.
Tuvaletinizi her sifonda temizlemek ve kireç oluşumunu önlemek için Domestos 5’li Güç Tuvalet Bloğu gibi güçlü tuvalet bloklarından faydalanabilirsiniz.

Duş başlığınıdaki kireçten nasıl kurtulabileceğinizi adım adım bu videoda öğrenin:

Duş zeminleri ve duşakabinlerdeki kireç lekeleri nasıl temizlenir?

  • Duştaki kireç lekelerinden kurtulmak için, evin pek çok yerinde de kullanabildiğimiz sirke ve karbonattan yararlanabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler beyaz (saf) sirke, karbonat ve sprey şişe. Bu karışımı duş yüzeylerine ve duşakabin üzerine püskürtün. İyice temizlendiğinden emin olana kadar temizlemeniz gerekmektedir.
  • Banyo ürünlerinden faydalanmak istiyorsanız, duş temizliği için üretilmiş pek çok kireç sökücü, krem ve sıvı temizlik ürünleri size bu konuda yardımcı olabilir. Bu ürünlerin kullanımından sonra iyice durulayıp temizlendiğinden emin olmalısınız.
  • Önce güvenlik! Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları mutlaka uygulayın.
  • Temizlik sırasında eldiven ve maske gibi sağlığınızı korumanıza yardımcı malzemeler kullanın ve odanın yeterince havalandığından emin olun.
  • Klozet ve duşta kullandığınız ürünlerin tamamen temizlendiğinden emin olun. Aksi halde temizlik ürünleri zamanla cildinizde alerjik reaksiyonlara, kıyafetlerinizde renk değişimlerine, banyo yüzeyi ve fayanslarda aşınmalara sebep olabilir.
  • Aslen yayınlandı